Ліньцзі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Статуя Ліньцзі Ісюаня

Лін-тьі (кит. 临 済) Lín Jǐ — школа чань-буддизму, заснована майстром Лін-тьі Ї-сюенем (кит. 临 済义 玄) Lín Jǐ Yì Xuán в Китаї за часів династії Тан.

Проповіді Ліньцзі, що лягли в основу доктрини його вчення, були зібрані воєдино його учнями та послідовниками до збірки Ліньцзі Луяпонської традиції - Ріндзай року, кит. , яп. 临 济 录) Lín Jǐ lù - «Записи Лінь-цзі" (повна назва якого: «Записи бесід" Мудрістю висвітлює "наставника чань Лін-тьі з області Джен»). Характерними рисами школиЛін-тьібуло проповідування учням відмови від впливу культа і догмат ів на користь розкриття їх власної природи Будди. Найзнаменитіша «революційна» концепція школи свідчить про таке:

«Якщо ви хочете знайти погляд, відповідний Дхарми, то не піддавайтеся помилкам інших. З чим би ви не зіткнулися всередині або зовні - вбивайте це. Зустрінете Будду - вбивайте Будду, зустрінете патріарха - вбивайте Патріарха, зустрінете архату - вбивайте архата, зустрінете батьків - вбивайте батьків, зустрінете родичів - вбивайте родичів. Тільки тоді ви знайдете звільнення від уз.» « Бодхідхарма був старим бородатим невігласом.» « Нірвана і Бодхи - подібні до стовпа, до якого прив'язаний осел ...» «Таємні вчення - всього лише письмена тіней, всього лише старі папірці для підтирання нечистот.»

Що, зрозуміло, ні в якому разі не слід розуміти в буквальному сенсі. Все це - частина методу Лін-тьі, характерна техніка (укупі з якою також Наставником застосовувалися різкі окрики, удари палицею, несподіване покидання учнів), де висновки не очевидні, аргументація нелінійна, стрибкоподібно - в цьому криється відмінність від індійської техніки. А застосування такого роду прийомів у комплексі - це те, що Лін-тьі називав «діяти всім істотою», і що могло викликати прозріння у людини в будь-який момент часу.

Японська школа дзен- буддизму Ріндзай є гілкою вчення Ліньцзі, поряд зі школами обаку і Фуке.

Посилання[ред.ред. код]