Лінь Шу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лінь Шу
Lin Shu.jpg
Псевдо Лінь Ціньнань
Народився 8 листопада 1857(18571108)
Фучжоу
Помер 9 жовтня 1927
Пекін
Країна Flag of the Republic of China.svg Республіка Китай
Flag of China (1862–1889).svg Династія Цін
Національність китайці[1]
Діяльність письменник, драматург, перекладач
Знання мов китайська[2]
Батько Лінь Гоцюань
У шлюбі з 2 дружини
Діти 3 сини

Лінь Шу (*林紓, 8 листопада 1857 —9 жовтня 1927) — китайський письменник-есеїст, драматург та перекладач часів падіння династії Цін та початку Китайської республіки.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з родини середнього статку. Народився у м. Фучжоу, провінція Фуцзянь. У 1862 році пішов до приватної школи. Виявив здібності до навчання. У 1897 році склав провінційні іспити та здобув освітній ступінь цзюйжень. В подальшому займав різні посаду у рідній провінції. Підтримував консераваторів, виступав проти реформістів. Не прийняв сінхайську революцію 1911–1912 року, яка повалила династію Цін. Втім залишився на державній службі. З цього моменту усю увагу переключив на роботу над перекладами та літературною діяльністю. У 1918 році виступив проти нової китайської культури. Не підтримав рух «4 Травня». Тоді ж перебирається до Пекіна, де служить колишньому імператорі Пуї.

Творчість[ред. | ред. код]

Лінь Шу іноземних мов не знав. Перекладав з усних підрядків на стародавню мову, адаптуючи текст, тому користувався пошаною серед національної інтелігенції. З 1898 року, коли Лінь Шу переклав ромав О. Дюма-сина «Дама з камеліями», до 1920-х років, Лінь Шу опублікував переклади китайською близько 200 творів англійських, французьких, американських, російських, норвезьких, шведських, бельгійських, іспанських, японських письменників. Він уперше відкрив для Китаю багатьох класиків світової літератури. Лінь Шу робив вільні переклади-перекази на веньянь, вельми яскраві та емоційні, що залишили слід у китайській літературі тієї епохи.

Значну увагу також приділяв передмовам (сюй), які за своїм характером наближалися до публіцистичних статей і памфлетів. Його передмови до своїх перекладів творів різних авторів відрізняються не тільки великою емоційністю, а й полемичністю постановки проблем, що мають безпосереднє відношення до китайської дійсності.

Деякий час Лінь шу звертався до створення п'єс. Тематика їх була переважно історична, найвідомішою є драма «Перлина Хефу».

Джерела[ред. | ред. код]

  • История всемирной литературы: В 8 томах / АН СССР; Ин-т мировой лит. им. А. М. Горького. — М.: Наука, 1983–1994. —Т. 8. — 1994. — С.610—612. (рос.)
  1. China Biographical Database
  2. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.