Лінія Керзона

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Curzon linia.svg
Лінія Керзона на польскій мапі

Лінія Керзона — умовна демаркаційна лінія, запропонована Джорджом Керзоном як можливий кордон перемир'я у війні між більшовицькою Росією і щойно відновленою другою Польською республікою під час польсько-радянської війни 1920—1921.

Історія[ред.ред. код]

У грудні 1919[1] року міністр закордонних справ Великої Британії Джордж Керзон запропонував лінію[джерело?] , що проходить через Гродно — Ялівку — Немирів — Берестя — Дорогуськ — Устилуг, на схід від Грубешова, через Крилув, на захід від Рави-Руської, на схід від Перемишля аж до Карпат як кордон Польщі і Радянської Росії під час наступу радянської армії на Варшаву.

Спочатку план Керзона з перемир'я Росія не прийняла, відчуваючи на момент подання лінії кордону перевагу; пізніше вже Польща не захотіла приймати кордон по лінії Керзона, оскільки ситуація змінилась на її користь[2]. Як кордонна лінія, лінія Керзона не відігравала жодної ролі в упровадженні польсько-радянського кордону 1921 року[2]. Натомість підписаний 18 березня 1921 Ризький мирний договір відвів Польщі майже 135 000 км² на схід від лінії Керзона, що в середньому на 200 км віддалена на схід від неї.[2]

Лінія Керзона не базується на жодних детальних етнографічних дослідженнях. Окремо можна зазначити лише деякі місця, де вона проходить межею віросповідання.

Вперше «Керзонову лінію» як східний кордон Польщі визначила Найвища Рада Антанти 8 грудня 1919[3].

«Керзонову лінію» з поправками на користь СРСР встановлено як німецько-радянський кордон в договорі між Німеччиною й СРСР 28 вересня 1939. При утворенні німцями дистрикту Галичина межу було пересунуто на схід на 20-30 км.

Востаннє «Керзонову лінію» прийнято, цього разу знову з поправками на користь Польщі, як польсько-радянський кордон на Ялтинській конференції (лютий 1945), її згодом санкціонував договір між СРСР і Польщею 16 серпня 1945.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. World War One By Priscilla Mary Roberts page 532
  2. а б в Global encyclopaedia of political geography By M. A. Chaudhary, Gautam Chaudhary
  3. International law: theory and practice : essays in honour of Eric Suy By Eric Suy, Karel Wellens page 110