Лінія Керзона

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Curzon linia.svg
Лінія Керзона на польскій мапі

Лінія Керзона (англ. Curzon Line) — умовна демаркаційна лінія, запропонована Джорджем Керзоном як можливий кордон перемир'я у війні між більшовицькою Росією і щойно відновленою Польською республікою під час Польсько-радянської війни 1920—1921 рр.

Історія[ред. | ред. код]

У грудні 1919[1] року міністр закордонних справ Великої Британії Джордж Керзон запропонував лінію[джерело?] , що проходить через Гродно — Ялівку — Немирів — Берестя — Дорогуськ — Устилуг, на схід від Грубешова, через Крилів, на захід від Рави-Руської, на схід від Перемишля аж до Карпат як кордон Польщі й Радянської Росії під час наступу радянської армії на Варшаву.

Спочатку план Керзона з перемир'я Російська СФРР не прийняла, відчуваючи на момент подання лінії кордону перевагу. Пізніше вже Польська республіка не захотіла приймати кордон по лінії Керзона, оскільки ситуація змінилася на її користь[2]. Як кордонна лінія, лінія Керзона не відігравала жодної ролі в упровадженні польсько-радянського кордону 1921 року[2]. Натомість підписаний 18 березня 1921 Ризький мирний договір відвів Польщі майже 135 000 км² на схід від лінії Керзона, що в середньому на 200 км віддалена на схід від неї[2].

Лінія Керзона не базується на жодних детальних етнографічних дослідженнях. Окремо можна зазначити лише деякі місця, де вона проходить межею віросповідання.

Уперше «Керзонову лінію» як східний кордон Польщі визначила Найвища Рада Антанти 8 грудня 1919 р.[3]

«Керзонову лінію» з поправками на користь СРСР встановлено як німецько-радянський кордон у договорі між Третім Рейхом й СРСР 28 вересня 1939. При утворенні німцями дистрикту Галичина межу було пересунуто на схід на 20—30 км.

Востаннє «Керзонову лінію» прийнято, цього разу знову з поправками на користь Польщі, як польсько-радянський кордон на Ялтинській конференції (лютий 1945), її згодом санкціонував договір між СРСР і Польщею 16 серпня 1945 р.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. World War One By Priscilla Mary Roberts page 532
  2. а б в Global encyclopaedia of political geography By M. A. Chaudhary, Gautam Chaudhary
  3. International law: theory and practice : essays in honour of Eric Suy By Eric Suy, Karel Wellens page 110