Ліси України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Широколистяний буковий ліс помірного поясу в Українських Карпатах

Ліси́ Украї́ни займають близько 15,9 % території держави та сформовані понад 30 видами деревних порід, серед яких переважають сосна (Pinus silvestris), дуб (Quercus robur), бук (Fagus silvatica), ялина (Picea abies), береза (Betula pendula), вільха (Alnus glutinosa), ясен (Fraxinus excelsior), граб (Carpinus betulus), ялиця (Abies alba).

Кількісні показники[ред. | ред. код]

Загальна площа лісів в Україні — понад 10 млн га, що становить 15,9 % її території. Найбільша лісистість — в Українських Карпатах (42 %). Лісистість в природних зонах рівнинної частини закономірно зменшується з півночі на південь. У лісах переважають молоді й середньовікові дерева таких порід, як сосна, ялина, бук, дуб. Вони охоплюють близько 90 % вкритої лісом площі.

Загальний запас деревостанів на початок 2012 склав 1 млрд 512 млн м3.

Близько половини лісів України є штучно створеними і потребують посиленого догляду[1].

Реліктові ліси[ред. | ред. код]

У Криму, на Поліссі, на Закарпатті й сьогодні можна знайти ділянки лісів з реліктовою рослинністю. На Донбасі, в Святих горах збереглися крейдові бори — острівці дольодовикового лісового покриву України. Вони утворилися в долині Сіверського Дінця наприкінці третинного періоду. Основна рослина — сосна крейдова, що відрізняється від сосни звичайної більш короткою хвоєю, дуже твердою деревиною і дрібними округлими шишками. Висотою сосни — від 8 до 28 м, найстаріші з цих дерев формою крони нагадують італійські зонтичні пінії[2].

Державний облік лісів[ред. | ред. код]

Посаджений сосновий ліс взимку, Миколаїв

У 2011 році Державне агентство лісових ресурсів України спільно з Українським державним проєктним лісовпорядним виробничим об'єднанням ВО «Укрдержліспроєкт» розробили та затвердили Концептуальну програму розвитку лісовпорядкування на період до 2015 року. Зміст зазначеної програми полягав в проведенні національної інвентаризації лісів та запровадженні в лісовпорядкуванні і лісовому господарстві сучасних географічних інформаційних технологій (ГІС-технологій). Також в зазначеній програмі було передбачено здійснення Державного обліку лісів України, який не проводився з 1996 року.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Загальна характеристика та типи лісів — Україна. Архів оригіналу за 30 серпня 2011. Процитовано 27 червня 2012. 
  2. Чугуєнко М. В. Моя Україна. Ілюстрована енциклопедія для дітей. — Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2006. — 128 с. іл.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]