Лісова свастика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Лісова свастика — лісопосадка у формі свастики. В основному зустрічається на території Німеччини. Зустрічаються як на відкритій місцевості у вигляді відповідної схематичної висадки дерев, так і на території лісового масиву. В останньому випадку в основі технологічного виконання лежить принцип різного життєвого циклу різних класів дерев, де посадка у вигляді свастики висаджується з одного класу і оточується деревами іншого. Як правило, поєднуються хвойні (вічнозелені) і листяні (листопадні) дерева.

Церніков[ред.ред. код]

До 2000 року в лісопосадці на північний захід від поселення Церніков, в районі Уккермарк, в землі Бранденбург на північному сході Німеччини існувала лісова свастика.

Площа території, що знаходилася безпосередньо під свастикою, становила, за різними підрахунками, від 20 м² (BBC і Daily Telegraph[1][2]) до 50 м² (ABC[3]). Свастику формувало близько 150[3] листяних дерев (на аерофотознімках 2000 року кількість дерев не перевищує 70 штук), оточених хвойної лісопосадкою. Висота дерев у середньому становить 18 м. Загальна площа об'єкту по периметру становила близько 120 м².

Два рази на рік, навесні та восени, листяні дерева, з яких складалася свастика, на кілька тижнів змінювали свій колір на яскраво-жовтий, що різко виділяло контур свастики на тлі темно-зеленого хвойного лісу навколо. Ефект можна було спостерігати тільки з неба.

Поява[ред.ред. код]

Існує кілька версій того, як і з якої причини свастика була висаджена:

 • Згідно з однією версією, місцевий лісник переконав відділення гітлерюгенда зробити це, щоб відзначити день народження Гітлера[2];
 • За іншою версією, її висадив в 1938 році місцевий лісник для того, щоб або показати свою підтримку режиму, або за вказівкою від вищестоячої влади[3];
 • За третьою версією, в 1937 році місцеві жителі висадили її, щоб показати свою прихильність режиму, після того як місцевих бізнесменів засудили за прийом BBC[1]. Остання версія виглядає сумнівною через свою тенденційність, що підкреслює важливу роль BBC у Другій світовій війні, і висунуту самими BBC.

Знищення[ред.ред. код]

Про існування даного об'єкту, ймовірно, було відомо комуністичним властям НДР[1] і місцевим жителям[3], але спроб знищити об'єкт не робилося.

Об'єкт офіційно був виявлений після об'єднання Німеччини в ході аерофотоінспекціі земель у державній власності за замовленням уряду[2], а в 1992 році сфотографований пілотом-любителем[4].

У 1995 році, побоюючись паломництва неонацистів, а також внаслідок суспільного тиску влади прийняли рішення вирубати дерева. Під пилку пішло 43 стовбура, але вже незабаром частина дерев виросла знову, і свастику знову можна було розрізнити з повітря.

У 2000 році німецькі таблоїди надрукували нове фото об'єкта, і було прийнято рішення знову провести вирубку дерев. До цього часу половина землі, на якій росте свастика, була продана приватним власникам. 1-го грудня 2000 р. вирубці піддалися тільки дерева на державній землі в кількості 25 штук[1][3].

Екі Нарін[ред.ред. код]

У вересні 2006 року в The New York Times з'явилося повідомлення про лісову свастику «Екі Нарін» на схилі пагорба недалеко від села Таш-Башат, в Киргизії, на кордоні з Гімалаями. Вона являє собою зворотну свастику, висаджена з хвойних дерев і має ширину 180 м.

Існує маса місцевих легенд про те, як могла з'явитися свастика на території Радянського Союзу[5]:

 • Найбільш вірогідна версія говорить про те, що її засіяли в 1940-1950-х роках за планом зміцнення схилу. Агрономом, що керувала роботами, була жінка. Далі версії розходяться в питанні щодо її національності, політичних поглядів і цілей;
 • За іншою версією, свастика була засіяна в 1939 р. під впливом укладення пакту Молотова-Ріббентропа;
 • Згідно з найкрасивішою версією, свастику посадили німецькі військовополонені, примушені працювати в лісовому відомстві. Вони обманули своїх охоронців і це був акт помсти і непокори. Однак остання версія не знаходить підтвердження, так як в даному районі не було табору для військовополонених.

Дослідження 1991 р. показало вік дерев на посадці в 50 років. Отже, вони були посаджені в 1941 році.

Кореспондент NY Times К. Дж. Чиверс знайшов трьох місцевих жителів, включаючи Бакена Кізекбаева (1937) і Асамбека Суламбекова (1935), які стверджували, що вони брали участь у висадці цих дерев, в кінцевій формі яких вони навряд чи усвідомлювали . Таким чином, висадка відбулася не раніше початку 1950-х.

Фототека[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

 • Свастика
 • Леніну 100 років — гігантський напис, складений в 1970 році з живих дерев жителями селища «Праця і Знання» і працівниками лісгоспу Звериноголовського району Курганської області.

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б в г [1] German forest loses swastika 4 грудня 2000 BBC News 2010-04-06
 2. а б в [2] Berlin forest swastika to go but its image may remain 30 листопада 2000 Новини Daily Telegraph 2010-04-06
 3. а б в г д [3] Germany Destroys Forest Swastika 4 грудня 2000 Новини ABC 2010-04-06
 4. [4] The anti-constitutional trees in the County of Zernikow 3 серпня 2003 Swastika — The Symbol of the Buddha. — 2010-04-06
 5. [5] Secrets and lies shroud origins of giant swastika // 16 вересня 2006. — The New York Times, 2010-04-06