Лісовоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Лісовоз — спеціальний транспортний засіб, призначений для перевезення колод, брусів, тощо. Лісовози поділяють на дорожні та позашляхові(пересічні). Перші призначені для доставки сировини у пункти збуту. Другі ж займаються вивезенням деревиної породи з лісу та транспортування до деревооброблювального підприємства або різного роду пилорам. Функцію дорожнього лісовозу може виконувати як і спецавтомобіль так і звичайний вантажний. Оскільки вони для пересічної місцевості та безпосередньо в лісу працюють у важких умовах бездоріжжя та навантажень їх будують на базі вантажних авто підвищеної прохідності, при цьому встановлюючи додаткове обладнання для навантаження-розвантаження, та додатково укріплюють кузов. На території країн колишнього СРСР лісовози будували на базі таких автомобілів як: ЗІЛ-131, КамАЗ-4310, Урал-4320, рідше Урал-375.

Конструкція та праця[ред. | ред. код]

Незалежно від компонування і базування має спеціальну конструкцію для укладання вантажу у вигляді кількох П-подібних сталевих каркасів, з пилкоподібною нарізкою знизу, для кращого утримання вантажу. Приблизно в половині випадків доповнюється краном-маніпулятором. Лісовоз майже завжди базується на шасі підвищеної прохідності.

Робота[ред. | ред. код]

1)Укласти на дно кріпильні ланцюги або ремені.

2)Розпочати завантаження по одній або декільком колодах.

3)Закріпити ремені (ланцюги)

4)Машини для лісонавантаження.

По приїзді на склад або комбінат вивантажується весь штабель на кріпильних ременях, самі ремені, як правило, замінюються або ставляться старі. Те ж відбувається при перевалці в портах і на залізничних станціях за допомогою крана. Розвантаження маніпулятором цілого штабеля неможлива.

Машини та вагони[ред. | ред. код]

Активні причепи[ред. | ред. код]

Не рідкісні випадки, коли лісовозні причепи забезпечуються провідними мостами, які включаються при пробуксуванні тягача. Передача обертання здійснюється через:

Вал відбору потужності (КамАЗ і GINAF) Гідравлічний привод (Урал) Пневматичний привод (Volvo і Renault) Електропривод (можливий в перспективі на гібридних версій). Зчленовані лісовози (форвардери)

Форвардер Ponsse Подібні типи лісовозів (форвардери) створюються на базі тракторів зчленованого типу, відрізняються найбільш високою прохідністю, але їм бракує швидкості на нормальних дорогах. Їх швидкість не перевищує 30-40 км/год.

Кіровець Wilma Timberjack Ponsse John Deere

Вагони[ред. | ред. код]

Вагони-зчепи з сортиментом[ред. | ред. код]

На великі відстані ліс та інші пиломатеріали перевозяться здебільшого по залізниці у вагонах призначених для перевезення лісових вантажів. Перевезення лісу по залізницях вузької колій може проводитися в сортименті і в хлистах. Для перевезення сортименту використовують платформи, на які додатково встановлені металеві стійки. Для перевезення лісу в хлистах використовуються вагони-зчепи [5]. Ванон-сцеп складається з двох однакових полусцепов, які між собою з'єднуються тягою (довжина тяги встановлюється в залежності від довжини хлистів).

Вагони-зчепи з хлистами[ред. | ред. код]

Вагон сцеп вузькоколійний для перевезення сортименту і хлистів [7] за вузькоколійним залізницях (вантажопідйомність 27 тонн). Вагон, платформа вузькоколійна (з вертикальними стійками) для перевезення сортименту і хлистів по вузькоколійних залізницях (вантажопідйомність 10-23 тонн). Вагон-платформа обладнана металевими стійками і призначена для перевезення лісових вантажів залізницею широкої колії.

Виробники вагонів[ред. | ред. код]

Фотогалерея[ред. | ред. код]