Перейти до вмісту

Література інків

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Література інків — література часів імперії інків Тауантінсую. Була представлена у вигляді усного відтворення текстів. Сформувалася на основі руна сімі — кечуа. На основі інкської літератури розвинулася сучасна кечуанська література.

Особливості

[ред. | ред. код]

Твори словесності зберігалися завдяки постійному повторення текстів у пам'яттю їх творців та декламаторів. Відразу ж після завоювання Перу ці тексти, але незначна їх частина, були записані в латинській транскрипції іспанськими хроністами.

У період імперії інків мова кечуа дуже скоро стала набувати статусу літературної мови. Сучасні літературні твори, написані мовою кечуа, спираються на традиції словесності інків. Ця спадкоємність кечуанської писемності, її безпосередній взаємозв'язок з писемністю інків є характерною особливістю писемності інків та їхніх нащадків.

Літературна творчість мовою кечуа в часи інків була дуже багата. Оскільки ці твори не фіксувалися на письмі та зберігалися в пам'яті декламаторів, від літератури епохи Тауантінсую дотепер збереглися лише уривки, головним чином поетичні, збережені для потомства першими іспанськими хроністами віцекоролівства Перу.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Eisleb, Dieter Altperuanische Kulturen Berlin, 1975.