Літературна нагорода «Ніке»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Літературна нагорода «Ніка» M:
Nike2005.jpg
Урочисте нагородження у 2005
Присуджується за Найзначнішу польську книгу року
Засновник(и) Фундація Agory
„Газета Виборча
Країна Польща
Вручення Варшава
Рік заснування 1997
nike.org.pl/strona.php
CMNS: Літературна нагорода «Ніке» у Вікісховищі

Літературна нагорода «Ніка» (пол. Nagroda Literacka «Nike») — престижна польська літературна премія, заснована 1997 року. Надається за найзначнішу польську книгу року. Її метою є популяризація польської сучасної літератури, з особливим акцентом на романах. До розгляду приймаються твори всіх літературних жанрів. Журі з дев'яти членів пропонує в травні 20 книжок до розгляду, сім з них виходять у фінал у вересні. Премія надається в жовтні. Розмір нагороди 100 000 злотих, переможець отримує також статуетку Ніка (проект Казімєжа Земли). Організаторами премії є Газета Виборча (пол. Gazeta Wyborcza) та фірма NICOM Consulting. Фінансується Газетою Виборчою та Фондом Agora. Крім нагороди журі окрема відзнака надається одному з фіналістів вибраному читачами газети Gazeta Wyborcza.

Принципи присудження премії та її форма[ред. | ред. код]

У конкурсі можуть брати участь лише живі автори. Виграш не може бути розділений або відхилений; навчальні або колективні роботи не можуть брати участь у конкурсі. Переможець премії обирається у триетапному конкурсі, який триває з травня по жовтень. Перший етап — це присудження 20 номінацій журі, потім вибір семи фіналістів, і переможець вибирається з цієї групи. Переможця Nike обирає журі на засіданні в день вручення нагороди, в першу неділю жовтня.

Суперечки[ред. | ред. код]

Восени 2014 року соціолог і літературознавець Кінга Дунін, сигналізуючи про потенційний конфлікт інтересів[1], публічно звинуватила вердикт журі у впливі соціальних стосунків членів з номінованими авторами[2]. Заява Дуніної стала наслідком конфлікту між феміністкою та Ігнацієм Карповичем на моральній та фінансовій основі[3]. Карпович був номінований у 2014 році за роман «Ości»[4], а секретарем премії на той час був його супутник у житті — Юліуш Куркевич[5]. Організатори неодноразово запевняли, що спосіб відбору фіналістів, а потім і володаря премії Nike, є цілком об'єктивним, і що жодні інші передумови, не пов'язані з аналізованим літературним твором, не мають значення для будь-якого рішення. Тим не менше, час від часу лунають скептичні голоси щодо того, як обираються переможці Nike. З іншого боку, подібні думки можна знайти щодо присудження Нобелівської премії з літератури. Часто вони можуть мати своє коріння в критиці конкретного рішення вшанувати певного письменника чи письменницю[6]. 3 жовтня 2014 року Міхал Солтисяк із складу журі премії опублікував заяву, в якій зазначив, що секретар журі не впливає на відбір, зроблений його членами[7]. Гражина Торбиіцька також прокоментувала це у подібному ключі безпосередньо перед оголошенням переможця під час гала у Варшавській бібліотеці Університету. Зрештою, переможцем премії у 2014 році став Кароль Модзелевський[8].

Вибір журі[ред. | ред. код]

Вибір читачів[ред. | ред. код]

Фіналісти та номінації[ред. | ред. код]

Найбільш номіновані (1997—2017)[ред. | ред. код]

Журі[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. [1], Michał Gąsior, "Konflikt interesów przy nominacji Karpowicza do Nike? Organizator odpowiada Dunin: "Bzdura, zamknijmy temat", https://natemat.pl/118905,konflikt-interesow-w-kapitule-nagrody-nike-organizator-odpowiada-na-oskarzenia-kingi-dunin-bzdura-jury-jest-niezalezne" 
 2. [2], Lucjan Strzyga, "Kinga Dunin vs Ignacy Karpowicz, czyli kłótnia intelektualnych celebrytów" 
 3. Wysoka kultura? Nie, to polski magiel (pl). 
 4. 20 nominacji do Nagrody Nike 2014 (en). 
 5. [3], Wirtualna Polska Media S.A, "Organizatorzy Nike bronią się przed oskarżeniami o konflikt interesów" 
 6. [4], Adrian Adamczyk, "Nagroda Literacka Nike – zasady przyznawania, dotychczasowi zdobywcy i kontrowersje z historii, https://dziendobry.tvn.pl/a/nagroda-literacka-nike-zasady-przyznawania-dotychczasowi-zdobywcy-i-kontrowersje-z-historii" 
 7. [5], Mariola Wołk, "„Nie tak i tak dalej, ale tak i nie tak dalej…”, czyli o tym, czym jest nielogiczność" 
 8. Karol Modzelewski laureatem Nagrody Literackiej Nike. 
 9. Nike 2020 dla Radka Raka za "Baśń o wężowym sercu" (pl). 2020-10-04. 
 10. Nagroda Nike dla Marcina Wichy! „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” najlepszą książką roku. 7 października 2018. 
 11. Literacka Nagroda Nike 2017 dla Cezarego Łazarewicza. 1 października 2017. 
 12. Nike Czytelników dla Joanny Gierak-Onoszko za "27 śmierci Toby'ego Obeda". "Taki temat śni się reporterom po nocach" (pl). 2020-10-03. 
 13. Nike 2020: znamy siódemkę finalistów najważniejszej polskiej nagrody literackiej (pl). 2020-08-24. 
 14. [6], Justyna Sobolewska, "Literackie nominacje do Nike i Gdyni. Czego zabrakło?" 
 15. Nagroda Literacka ‘Nike’ 2019. Znamy finalistów: Rudzka, Szczygieł, Rejmer, Twardoch, Strachota, Kaczorowski, Kołodziejczyk (pl). 
 16. [7], Marek Radziwon, "Nike 2019. Znamy 20 tytułów nominowanych do najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce" 
 17. [8], Marek Radziwon, "Nike 2019. Znamy 20 tytułów nominowanych do najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce" 

Посилання[ред. | ред. код]