Літературний музей Степана Руданського

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Літературний музей Степана Руданського Pictogram infobox palace.png
Literature Museum of Stepan Rudnytsky in Homutyntsi July 2020.jpg
Літературний музей Степана Руданського, липень 2020 року
Розташування Україна Україна c. Хомутинці (Калинівський район, Вінницька область)
Адреса вул. Руданського, буд. 3[1]
Засновано 1959
Відкрито 1967
Відвідувачі ~ 1 000 (2000-ні)[2]
Директор І. Й. Мудрик[3]

Літерату́рний музе́й Степа́на Руда́нського — літературний музей у селі Хомутинцях Калинівського району Вінницької області, присвячений життю і творчості класика української літератури Степана Васильовича Руданського (1833—1873); культурний осередок району і області. Розташований на місці, де народився видатний поет-байкар.

Заклад є комунальним закладом культури.

Міститься у окремому приміщенні й розташований за адресою:

вул. Руданського, буд. 3, м. Хомутинці (Калинівський район, Вінницька область) - 22 424.

Директор музею — Іван Йосипович Мудрик (станом на липень 2020 року).

У 2000-х роках музей щорічно відвідувало близько 1 000 осіб.

З історії закладу[ред. | ред. код]

Музей-кімнату Степана Руданського в Хомутинцях було створено в 1959 році.

У 1965 році розпочалося будівництво власне музейного примішення і за 2 роки (1967) року його було відкрито на місці хати батьків поета, де і народився великий сміхотворець.

Починаючи від 1981 року в рамках відзначення на на батьківщині поета його річниць народження (6 січня) проводились (з перервами) Дні сатири і гумору імені Степана Руданського. За незалежності України (1991) урочисте святкування днів народження С. В. Руданського на його батьківщині було переформатовано на Всеукраїнське свято сатири і гумору імені Степана Руданського, і 18-19 січня 2020 року пройшло таке 12-те за ліком свято[4]. Центральною подією свята вже традиційно є відзначення переможців і лавреатів Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Степана Руданського.

У 2016 році після осучаснення експозиції Літературний музей Степана Руданського було перереєстровано як комунальний заклад[3].

Експозиція і діяльність[ред. | ред. код]

Літературний музей Степана Руданського складається з 2-х невеликих кімнат, що розповідають про життя і творчість поета-байкаря. Поряд із музеєм — могили батьків Василя Івановича та Федори Порфирівни.

В експозиції музею, зокрема, представлено оригінальні предмети, фото, документи, які знайомлять з дитячими та юнацькими роками, петербурзьким періодом життя гумориста: наприклад, портрет С. В. Руданського, виконаний його приятелем, одеським художником В. В. Ковальовим[2].

Також представлено комплекс експонатів, що розповідають про ялтинський період життя поета: «На другій батьківщині Степана Руданського».

Частина експозиції також присвячена вшануванню пам'яті видатного земляка, зокрема крім видань творів поета тут фотосвідчення про Дні сатири і гумору імені Степана Руданського, Всеукраїнське свято сатири і гумору імені Степана Руданського.

У Літературному музеї Степана Руданського, крім традиційних відзначень днів народження видатного гумориста-класика відбуваються виставки, тематичні уроки, літературні читання, конкурси на найкраще виконання творів поета-байкаря тощо.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерело-посилання[ред. | ред. код]