Літо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Літо

Лі́то — одна з чотирьох пір року між весною і осінню з найвищою середньодобовою температурою повітря.

Календарне літо[ред. | ред. код]

Складається із трьох місяців: в північній півкулі — червня, липня та серпня, в південній — грудня, січня та лютого.

Астрономічне літо[ред. | ред. код]

Астрономічне літо настає пізніше за календарне:

Календарне Астрономічне
Північна півкуля 1 червня — 31 серпня Літнє сонцестояння (20-21 червня) — осіннє рівнодення (22-23 вересня)
Південна півкуля 1 грудня — 28 (29) лютого Літнє сонцестояння (21-22 грудня) — осіннє рівнодення (20-21 березня)

Сезонні зміни на поверхні Землі обумовлені річним періодом обертання планети довкола Сонця і нахилом осі її обертання відносно орбітальної площини. У північній півкулі літо продовжується приблизно 93,6 діб, у південній півкулі — 89,0 діб. За кількістю енергії, що надходить від Сонця, літнє сонцестояння повинно бути в кліматичному відношенні серединою літа, однак затримка в змінах температури (обумовлена фізичними

Пори року
     Весна     
Літо
Осінь
Зима

властивостями води та суші) затримує кліматичні зміни в порівнянні з астрономічними.

Кліматичне літо[ред. | ред. код]

У різних географічних широтах унаслідок нерівномірності освітлення Сонцем поверхні Землі літній сезон має свої особливості. Із збільшенням широти зростає різниця в тривалості світлого часу доби влітку і взимку, що досягає максимуму на полюсах (див. Полярний день), де Сонце влітку не заходить за горизонт протягом 6 місяців. Вважається, що літній період розпочинається з переходом середньодобової температури повітря через +15 °C у бік підвищення і закінчується з переходом цієї ж відмітки у бік зниження. Якщо настання кліматичного літа визначати таким чином, то тривалість літа істотно залежатиме від широти, а також від інших особливостей клімату: у полярних широтах Арктики літо коротке або ж не настає зовсім, а в тропічних і екваторіальних широтах літо триває весь рік.

Для помірно континентального клімату, що панує на значній частині території України, характерне помірно жарке літо і з достатньою кількістю опадів, яка, втім, падає по мірі просування з півночі на південь. Максимальні температури повітря спостерігаються в липні. Цей місяць характеризується часто безхмарною посушливою погодою,  середньомісячна температура на рівнинній території України змінюється від майже +17°...+19 °С на північному заході та півночі країни до +22°...+23 °С у південних районах Причорномор'я та Приазов'я, на Кримському півострові.

По всій території України влітку проходять грози та зливові дощі. На літо припадає близько 40 % річної норми опадів. Град випадає на рівнинах 2-3 рази на рік, а в Карпатах — 4-6 разів. В південних районах літо посушливе.

На Південному березі Криму погода влітку визначається впливом тропічних повітряних мас. Тому літо тут сонячне, сухе і спекотне. Такий тип клімату називається середземноморським і він характерний для субтропічного поясу.

У літній період можуть виникати посухи, котрі повторюються, як правило, через 2—3 роки і завдають чималих збитків сільському господарству, особливо на півдні та південному сході країни.

У літературі[ред. | ред. код]

Проза[ред. | ред. код]

Поезія[ред. | ред. код]

Літо у вірші Вадима Крищенка «За весною — літо»[1]:

«…У ліси суничні

В пишноцвіть степів

Знову літо кличе

Піснею без слів…»

Див. також[ред. | ред. код]

Бабине літо

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]