Літургічні рукавиці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Білі літургічні рукавиці

Літургічні рукавиці,Єпископські рукавиці або Папські рукавиці (лат. chirothecœ, раніше називалися також лат. manicœ , італ. wanti) — деталь літургійного одягу католицького єпископа, які він носить під час служіння урочистої понтіфікальної Меси. Літургічні рукавиці спочатку захищали руки єпископа від холоду в кам'яних храмах.

Використання[ред. | ред. код]

Єпископські рукавиці одягаються і носяться з початку Меси до офферторії, потім їх знімають. Рукавиці можуть бути майстерно прикрашені вишивкою або аплікаціями, у тому числі фігуративними (найчастіше у вигляді хреста, у Середні століття могли бути інші зображення, наприклад Божа десниця або агнця).

Спочатку літургійні рукавиці були білого, зрідка червоного кольору, але з XVI століття колір літургійних рукавичок, як і іншого літургійного лдягу, став обумовлюватися характером святкування (але вони не могли бути чорними, оскільки ні в Страсну п'ятницю, ні при заупокійних месах їх не належить одягати). У той час як єпископські рукавички зазвичай зберігаються для єпископів, інші прелати, які мають право використовувати єпископський одяг, включаючи абатів, можуть використовувати їх також без спеціально наданої папського привілею.

У той час як використання літургійних рукавичок все ще дозволяється, зараз вони дуже рідко використовуються в звичайній формі меси і практично вийшли з ужитку (за винятком Католицької Церкви Китаю), хоча до літургійних реформ Другого Ватиканського собору носіння літургійних рукавичок було обов'язковим. Найбільш часто літургійні рукавиці носяться в контексті екстраординарної форми латинського обряду, тобто Тридентської меси. Рукавички розглядаються як символ чистоти, виконання гарної роботи і дбайливості у діях.

Фіолетові літургійні рукавиці

Cæremoniale Episcoporum, переглянуті у 1984 році, більше не накладають на єпископів Римо-католицької Церкви використання єпископських рукавць при служінні урочистої меси, але вони все ще використовуються в у екстраординарній формі меси римського обряду. традиціоналістські католицькі єпископи, включаючи седевакантистських єпископів, часто вважають обов'язковим для себе використання літургійних рукавичок, щоб показати їх відмінність від літургійних змін, внесених починаючи з Другого Ватиканського собору. Англо-католицькі і старокатолицькі єпископи також іноді використовують єпископські рукавички, особливо при служінні форм Тридентської Меси.

Єпископські рукавички використовуються тільки в Понтіфікальній Мессі, і тільки до омивання рук перед Євхаристійною Жертвою. У дореформеному обряді рукоположення єпископа, єпископ що посвячував іншого на єпископа, одягав рукавички на нововисвяченого тільки після благословення. Згідно з церемоніалом, літургійні рукавиці на праву руку єпископа надягав диякон, на ліву — субдіакон.

Матеріал[ред. | ред. код]

Єпископські рукавички є виткані з шовку. Вони зазвичай прикрашені на верхній частині хрестом. Колір рукавичок повинен відповідати літургійному кольору церковного свята або службі дня при який вони носяться; єпископські рукавички, однак, ніколи не бувають чорного кольору, оскільки вони не використовуються ні на Страсну П'ятницю, ні при заупокійній мессі.

Історія[ред. | ред. код]

Використання єпископських рукавиць стало загальноприйнятим в Римі ймовірно у X столітті. Поза Римом, вони використовувалися дещо раніше. Очевидно вони спочатку використовувалися у Франції, оскільки самі ранні сліди традиції знайдені в цій країні, звідки це поступово поширювалося в усі інші частини католицьких країн і в кінцевому рахунку до Риму. Головна причина для поширення використання було ймовірно бажання забезпечити відповідну прикрасу для рук єпископа, швидше ніж практичні міркування типу збереження чистоти рук і т. д. Єпископські рукавички належали спочатку єпископам, але раніше їх використання також надавалося іншим священнослужителям, таким чином не пізніше ніж у 1070 р., абат монастиря Сан-П'єтро в Чьело д'Оро у Павії отримав цей привілей, і є відомий сьогодні як перший випадок такого дозволу.

У середньовіччі ці рукавички або в'язали чи ішили голкою. Рукавички, зроблені обома методами відомі у Saint-Sernin в Тулузі, в Brignoles, в S. Trinità у Флоренції, в соборах Halberstadt і Brixen, в Новому Коледжі в Оксфорді, Conflens у Савойї та інших місцях. У пізнішому середньовіччі стало загальноприйнято формувати манжет з довгим закладом, який висів вниз і був прикрашений китицею або невеликим дзвінком. Верхня частина рукавиць була завжди прикрашена, іноді вишитим медальйоном або іншою формою, іноді з металевим диском. Диск прикрашали перли і дорогоцінні камені. Рукавички були взагалі зроблені шовкової нитки або тканини, рідко вовняні, іноді з тканого полотна. До кінця середньовіччя звичайний колір був білий, хоча рукавички в Новому Коледжі Оксфорду - червоні, хоча відомі тільки з шістнадцятого століття.

Посилання[ред. | ред. код]

Єпископські рукавиці у Catholic Encyclopedia. (англ.)