Літургія Івана Златоустого

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Літургія Івана Златоустогочин літургії візантійського обряду, яка, згідно з Уставом, звершуться у більшу частину днів богослужбового року в східних католицьких та православних Церквах. Складання даного чинопослідування традиційно приписують святителю Івану Златоустому, архієпископу Константинопольскому.

Структура літургії Івана Златоустого[ред. | ред. код]

Як і літургії інших чинів, Івана Златоустого складається з трьох послідовних частин: проскомидії, літургії оголошених та літургії вірних.

Проскомидія[ред. | ред. код]

Докладніше: Проскомидія

Проскомидія (грец. προσκομιδή, «принесення», «піднесення», від προσκομίζω, «приносить») — підготовча частина літургії. На ній готується матерія для здійснення таїнства. Для проскомидії вживаються п'ять проскур, але для самого Причастя використовується тільки одна, звана Святий Агнець.

Літургія оголошених[ред. | ред. код]

Літургія оголошених має на меті приготувати віруючих до гідної присутності при здійсненні таїнства причастя, нагадати їм про життя і страждання Христа, роз'яснити як і чому були і можуть бути, з точки зору церкви, рятівним життя і страждання Христові.

Літургія вірних[ред. | ред. код]

Докладніше: Літургія вірних

Літургія вірних — третя частина літургії, на якій у давнину могли бути присутніми тільки охрещені особи. Згідно вчення церкви, на літургії вірних відбувається перетворення хліба і вина в істинне Тіло і Кров Спасителя - Святі Дари. Потім віруючі на виконання слів Христа: «Хто тіло Моє споживає та кров Мою п'є, той в Мені перебуває, а Я в ньому» (Ів. 6:56) прилучаються до Святих Дарів, входячи в єднання зі Спасителем.

Літургія Івана Златоустого як музичний жанр[ред. | ред. код]

Подібно тому, як католицькі меси в XVI-XVIII стали самостійним жанром в творчості композиторів Західної Європи, літургія Івана Златоустого стала самостійним духовним жанром в творчості ряду композиторів країн Східної Європи. Зокрема, автором щонайменше трьох збережених літургій є Микола Дилецький (XVII ст.). Серед авторів Літургій Івана Златоустого XVII-початку XX століть - Максим Березовський, Дмитро Бортнянський, Артемій Ведель, Петро Чайковський, Сергій Рахманінов, Дмитро Леонтович, Кирило Стеценко (1910). Серед сучасних українських композиторів до жанру літургії Івана Златоустого звертались Євген Станкович (2003), Мирослав Скорик (2005),


Посилання[ред. | ред. код]