Ліцей №5 ім. Іванни та Іллі Кокорудзів Львівської міської ради

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Середня школа №5
Школа 5 (Львів).JPG
Тип комунальна
геокоординати не задано:
Засновано 19231934
Директор Коморна Лариса Мирославівна
Адреса Львів, Кокорудзів 9
Телефон (032) 238-96-56, 238-71-47
Факс (032) 238-96-56
E-mail lviv.school5@gmail.com
Сайт school5.lviv.sch.in.ua
Барельєф присвячений фундаторам школи

Львівська середня спеціалізована загальноосвітня школа № 5 імені Іванни та Іллі Кокорудзів з поглибленим вивченням англійської мови була закладена з фундації Іванни і Іллі Кокорудзів. Знаходиться на вулиці І.Кокорудза 9.

Історія[ред. | ред. код]

Історія створення навчального закладу тісно пов'язана з боротьбою українського суспільства Галичини за найбільш основні права українського народу — права на українську школу в українському дусі.

На чолі цієї боротьби стояло Українське Педагогічне товариство, засноване у 1884 р., а в 1926 р. перейменоване на товариство «Рідна школа». З ініціативи Українського Педагогічного товариства у 1923 р. було організовано Дівочі приватні гімназійні курси «Рідної школи», які згодом, у 1929 — 1930 рр., перетворено на Приватну дівочу гімназію «Рідної школи» УПТ з українською мовою навчання.

Протягом 10 років гімназія розташовувалась у непристосованих до навчання приміщеннях. Спочатку навчання відбувалось у післяобідні години у жіночій семінарії по вул. Мохнацького 12, в 1930 р. — в житловому будинку по вул. Театинській 10. В 1933 р. гімназія займала приміщення польської жіночої гімназії ім. Королеви Ядвіги по вул. Валовій, 4. Дуже енергійними і активними організаторами були перші директори Володимир Андріянович, Ілля Кокорудз та Омелян Терлецький, які в несприятливих умовах зуміли забезпечити нормальний навчальний процес.

У 1934 р. на кошти Іванни та Іллі Кокорудзів на вул. Меджеєвської, 12 було збудоване нове приміщення, яке вони передали у дар «Рідній школі», і 1 серпня 1934 р. молодий директор Іван Винар перевів гімназію у нове приміщення. 8 вересня 1934 р. рішенням львівського воєводи Владислава Беліни-Пражмовського гімназії було надане ім'я Іллі та Іванни Кокорудзів.

У 1939 — 1940 рр. гімназія стала українською середньою школою № 5 Червоноармійського району м. Львова. Шкільну організацію ОУН очолювала Винників Наталія, яка була жертвою організованого НКВД політичного «Процесу 59-ти» і була засуджена до розстрілу. Багато учителів і учнів перейшли в інші навчальні заклади, а в школі з'явились учителі та учні зі східних областей України. Під час німецької окупації, в будинку гімназії був військовий шпиталь. Учениці продовжували навчання в інших гімназіях Львова.

У 1944 — 1946 рр. у будинку гімназії було відновлено навчання учнів української середньої школи № 5. В 1966 р. школа стала російськомовною десятирічкою. У 1967 р. було здійснено добудову до старого приміщення нового корпусу.

Тільки з 1992 р. після здобуття Україною незалежності перші класи перейшли на українську мову навчання, а згодом школа отримала статус української. Активними клопотаннями ініціативної групи «Відродження рідної школи» ім'я фундаторів гімназії Іллі та Іванни Кокорудзів повернено школі, а також вулиці, де вона міститься. У школі вмонтовано барельєф Іллі та Іванни Кокорудзів.
З 1990 р. школа одержала статус школи з поглибленим вивчення англійської мови.
У 1996 р. було підписано угоду про співпрацю з медичним коледжем ім. Андрея Крупинського.

З 2018 школа отримала статус ліцею.

Директори школи[ред. | ред. код]

Директорами школи від початків до 1939 року були:

В 1939 р. прийшли радянські війська до Львова. Гімназію ліквідували, перетворили в десятирічку-середню школу № 5.

  • Ф. Коверзюк.
  • Рибкіна Тамара Василівна
  • Савіцька Світлана Ігнатівна (1980—1987)
  • Дмитрієва Світлана Парфеніївна († 2011) (1987—2011) — вчитель біології, Відмінник освіти України.
  • Коморна Лариса Мирославівна (з вересня 2011) — вчитель математики, Заслужений вчитель України, Відмінник освіти України, вчитель вищої категорії із званням вчитель-методист.

Предмети навчання (до 1939 року)[ред. | ред. код]

Викладачі школи[ред. | ред. код]

Математика: Андріянович Володимир, Базилевич-Ломага Стефанія, Білинський Володимир, Вергановська-Винників Дарія, Зарицький Мирон, Петрик-Храплива Євгенія, Проців Дмитро, Сітницький Іван, Є.Храплива.

Фізика: Андріянович Володимир, Денека Григорій, Проців Дмитро, Сітницький Іван, Є.Храплива.

Історія: Барвінський Богдан, Ваврик Михайло, Завадська-Ходорович Валентина, Рудницький Юрій, Терлецький Омелян, Юліан Опільський.

Іноземні мови: Винар Іван (латина), Крушельницький Антін (польська мова), Крушельницький Іван (польська мова), Ластовецький Микола (латина), Матіїв-Мельник Микола (німецька мова), Мечник Петро (німецька мова), Олесницька-Рудницька(?) (французька мова), Павлюх Гнат (німецька мова), Полєк Микола(латина), Полужняк Марія (німецька мова), Посацький Михайло (німецька та латинська мови), Роздольська-Потурняк Марія (німецька мова), Рудницький Юрій (Юліан Опільський) (німецька, латинська та польська мови), Соневицький Михайло (латина), Турин-Лукашевська-Чорна Галина(Олена) (німецька мова), Турчин Лука (німецька мова), Федусевич Мирон (польська мова), Чучман Іван (латинська мова).

Рисунок: Буцманюк Юліан

Ручна праця: Сидорович Савина, Шмігельска С.

Співи: Гриневецький Іларіон, Козак Євген.

Природознавство: Васьків(?), Витановчи-Гриневич Дарія, Кордуба Петро.

Ботаніка: Мельник Микола.

Біологія: Зимак Степан.

Анатомія: Васьків(?), Зимак Степан.

Географія: Ваврик Михайло.

Українська мова та література: Кокорудз Ілля, Крушельницький Антін, Микитей Григорій, Панейко Олександр, Радзикевич Володимир, Романенчук Богдан, Рудницький Юрій, Тершаковець Михайло, Федусевич Мирон.

Заняття з руханки (Фізкультура): Суховерська Оксана, Ганицька-Осовська Мечислава, Колесса-Сондей Софія.

Пропедевтика філософії: Барвінський Богдан.

О. катехит: Горникевич Теофіль, Громницький Євгеній, Горчинський Омелян, Ждан Іван.

Коли у 1939 р. гімназію перетворили в середню школу, було ліквідовано вивчення латинської, польської та релігії, а введено — російську мову, історію комуністичної партії, вивчення радянської конституції, дарвінізму, військову підготовку.

Відомі випускники школи[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Приватна дівоча гімназія «Рідної школи» Українського педагогічного товариства імені Іллі та Іванни Кокорудзів у Львові. Видавнича фірма «Відродження», Дрогобич, 1997 ISBN 966-538-024-9