Лі Дун-ян

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лі Дун-ян
трад. Китайська: 李東陽
Li Dongyang.jpg
Псевдо Лі Бінчжі (宾 之), Сі-яй (西 涯)
Народився 1447(1447)
Чалу (сучасна Чанша, провінція Хунань)
Помер 1516(1516)
Пекін
Підданство Династія Мін
Національність китаєць
Діяльність каліграф, поет
Знання мов Класична китайська і Old Mandarin[d]
Посада Grand Secretariat[d]
Батько Li Chun[d][1]
Мати Liu Shi(Mother of Lidongyang)[d][1]
У шлюбі з Liu Shi(Wife of Lidongyang)[d][1]
Діти Li Shangbao[d][1] і Li Zhaoxian[d][1]

Лі Дун-ян (李東陽, 1447 — 1516) — китайський вчений, поет, каліграф, критик часів династії Мін, лідер напрямку Чалін ши-пай (Поетичне об'єднання повіту Чалін).

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у 1447 році у м. Чалу (сучасна Чанша, провінція Хунань). Походив з родини з багатими калліграфічними традиціями. У 4-річному віці писав великі ієрогліфи, деякі знаки досягали 1 м. У 1463 році він отримав ступінь цзіньши і зробив успішну кар'єру при дворі, де обіймав високі посади протягом півстоліття. У 1495 році отримав посаду у Відомстві обрядів. У 1512 році пішов у відставку. Помер у 1516 році у Пекіні.

Творчість[ред. | ред. код]

У почерках кайсін й сіншу Лі Дун-ян слідував стилю Янь Чженьціна, у почерку чжуаньшу спирався на стиль Лі Янбіна. Серед різних напрямків мінської каліграфії Лі Дун-ян займав незалежну позицію. У великій надписував надписував почерком чжуаньшу горизонтальні каліграфічні та живописні сувої (цзюань).

Багато колекціонерів прагнули запросити каліграфа до себе і спеціально до його приходу перекручували сувої. У почерку чжуаньшу Лі Дун-ян працював важким пензлем з волосся горностая та кроля, при цьому віддавав перевагу вологій туші та сильному натисканню. У скоропису, навпаки, писав самим кінчиком пензля. У пластиці його скоропису виразно присутня пружність почерку чжуаньшу.

Поезія[ред. | ред. код]

Ли Дун-ян рідко писав самостійні твори. Принципово волів виражати себе переважно в колофонах до сувоїв інших майстрів. Подібний підхід не означав розчинення в традиції і не висловлював устремління до архаїчної анонімності. Незвичайний професіоналізм Лі Дун-яна дозволяв йому витримувати позицію, яку умовно можна назвати «метаісторичною».

Його поезія зазвичай присвячена відображенню народного, буденного життя. При цьому він намагався розкрити складне становище простих людей. також у творчості Лі Дун-яна багато ліричних творів, присвячених опису його рідного міста.

Окрім того, він працював у жанрі юефу, в якому склав близько 100 віршів.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Chang Leon L.-Y., Miller P. Four Thousand Years of Chinese Calligraphy. Chic.; L., 1990.
  • а б в г д China Biographical Database