М'ята водяна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

М'ята водяна
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Глухокропивові (Lamiaceae)
Рід: М'ята (Mentha)
Вид:
М'ята водяна (M. aquatica)
Біноміальна назва
Mentha aquatica
L., 1753

М'ята водяна[1][2] (Mentha aquatica L.) — вид губоцвітих рослин родини глухокропивові.

Поширення[ред. | ред. код]

Росте в сирих місцях більшої частини Європи, Північно-Західної Африки і Південно-Західної Азії. Вид занесений до Ісландії, Болівії, Бразилії та нижньої частини Південної Америки. Зустрічається в більшості типів водно-болотяних угідь, особливо обабіч рівнинних річок і струмків, канав і каналів, боліт і коло стоячих водойм.

В Україні зростає берегами водойм і у воді на мулистих ґрунтах — майже по всій Україні, у Криму дуже рідко[2].

Морфологія[ред. | ред. код]

Багаторічна трав'яниста рослина до 90 сантиметрів заввишки з повзучим кореневищем. Стебло пряме, висхідне, з 4 ребрами, волохато-голе, часто темно-червонувате. Черешок листя середини стебла ≈ 2 мм. Листова пластинка від широко яйцеподібної до еліптичної, розміром 2–4 × 1,5–3 см, основа від заокругленої до дрібно серцеподібної, краї зубчасті, верхівки тупі. Верхні листки зменшуються, верх гострий. Суцвіття щільне, напівсферичне. Квітконіжка ≈ 1 мм. Чашечка трубчаста, ≈ 1,5 мм, залозиста; зубці лінійно-шилоподібні, близько 0,5 мм. Віночок фіолетово-червоний, ≈ довжиною 5 мм, 4-лопатевий. Тичинок 4. Плоди 4-дольні; напівплодики від глянцевих до зернистих, жовтувато-коричневі. Квітує у липні-серпні.

Різновид Mentha aquatica var. litoralis зустрічається у Швеції й Фінляндії в районі Балтійського моря. Він нерозгалужений, голий, із більш вузьким листям і світлими кольорами.

Використання[ред. | ред. код]

Вид менш широко використовується, ніж інші види м'яти через гіркий смак і запах.

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Немає відомих минулих, нинішніх або майбутніх загроз для цього виду.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Mentha aquatica // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. а б Доброчаева Д.Н., Котов М.И., Прокудин Ю.Н., и др. Определитель высших растений Украины. — Киев : Наукова думка, 1987. — С. 312. (рос.)(укр.)