Депутатське об'єднання "Рівні можливості"

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку


МФО «Рівні можливості» — одне з «найстаріших та найбільш численних»[1] міжфракційних депутатських об'єднань в українському парламенті, створене 6 грудня 2011 року[2]. Аналогічні міжфракційні об'єднання створені при міській раді міста Кропивницього[3], у Вінницькій обласній раді 6-ого та 7-ого скликань[4] та у Запорізькій обласній раді[5].

Завдання[ред. | ред. код]

Міжфракційне депутатське об'єднання «Рівні можливості» утворене задля сприяння боротьбі з суспільними стереотипами у гендерній політиці, шляхом співпраці у створенні та підтримці спільних законопроектів, які спрямовані на: відстоювання гендерної рівності та рівних можливостей для жінок та чоловіків у праці, освіті, політиці, медицині та інших сферах життя, протидії насильству в сім'ї, захисту дітей, багатодітних сімей, батьків/матерів одинаків. Члени об'єднання беруть спільну участь у соціальних ініціативах, покликаних привернути увагу до проблем дискримінації за гендерною ознакою[6].
Як зазначено на офіційній сторінці об'єднання, свою місію вони визначають наступним чином:

« просування гендерної рівності покращення становища жінок у суспільстві; надання політиці рівних можливостей цілеспрямованості та системності; об’єднання зусиль законодавчої та виконавчої влади та громадянського сектора щодо просування прав жінок; сприяння процесу адаптації законодавства України до законодавства ЄС[7]. «


Склад[ред. | ред. код]

Згідно відомостей про міжфракційні депутатські об'єднання у Верховній Раді України дев'ятого скликання станом на 21 січня 2020 року, у МФО «Рівні можливості» входить 87 народних депутат/ок[8]. Це третє за кількістю членів міжфракційне об'єднання. До об'єднання входять 45 жінок та 42 чоловіки відповідно.

Склад МФО «Рівні Можливості» у ВРУ дев'ятого скликання
Ім'я депутат/ки Роль
АБДУЛЛІН Олександр Рафкатович
БАБАК Сергій Віталійович
БАРДІНА Марина Олегівна Співголова
БЕЗГІН Віталій Юрійович
БЕЗУГЛА Мар'яна Володимирівна
БЄЛЬКОВА Ольга Валентинівна
БІЛОЗІР Лариса Миколаївна
БОБРОВСЬКА Соломія Анатоліївна
БОНДАН Ганна Вячеславівна
БРАГАР Євгеній Вадимович
БУЙМІСТЕР Людмила Анатоліївна
БУЛАХ Лада Валентинівна
ВАСИЛЕНКО Леся Володимирівна
ВАСИЛІВ Ігор Володимирович
ВЕНЕДІКТОВА Ірина Валентинівна
ВЕРЕЩУК Ірина Андріївна
ГАЛАЙЧУК Вадим Сергійович
ГЕРАСИМОВ Артур Володимирович
ГЕРАЩЕНКО Ірина Володимирівна
ГЕРУС Андрій Михайлович
ГЕТМАНЦЕВ Данило Олександрович
ДМИТРІЄВА Оксана Олександрівна
ЖМЕРЕНЕЦЬКИЙ Олексій Сергійович Співголова
ЗАБРОДСЬКИЙ Михайло Віталійович
ЗАБУРАННА Леся Валентинівна
ЗАДОРОЖНІЙ Микола Миколайович
ЗІНКЕВИЧ Яна Вадимівна
ЗУБ Валерій Олексійович
ІВЧЕНКО Вадим Євгенович
ІОНОВА Марія Миколаївна Співголова
КАЧУРА Олександр Анатолійович
КИРИЧЕНКО Микола Олександрович
КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ Іванна Орестівна
КЛОЧКО Андрій Андрійович
КОНДРАТЮК Олена Костянтинівна Співголова
КОНСТАНКЕВИЧ Ірина Мирославівна
КОРНІЄНКО Олександр Сергійович
КОСТЮХ Анатолій Вячеславович
КРАВЧУК Євгенія Михайлівна
КРАСНОСІЛЬСЬКА Анастасія Олегівна
КРИВОРУЧКІНА Олена Володимирівна
КРУЛЬКО Іван Іванович
ЛЕРОС Гео Багратович
ЛОПУШАНСЬКИЙ Андрій Ярославович
ЛУЦЕНКО Ірина Степанівна
МАГОМЕДОВ Муса Сергоєвич
МАРІКОВСЬКИЙ Олександр Валерійович
МЕЗЕНЦЕВА Марія Сергіївна
МЕРЕЖКО Олександр Олександрович
МИКИША Дмитро Сергійович
МИХАЙЛЮК Галина Олегівна
НАЛИВАЙЧЕНКО Валентин Олександрович
НАЛЬОТОВ Дмитро Олександрович
НАТАЛУХА Дмитро Андрійович
НІКІТІНА Марина Вікторівна
ОВЧИННИКОВА Юлія Юріївна
ОДАРЧЕНКО Андрій Миколайович
ПАВЛЕНКО Ростислав Миколайович
ПАВЛОВСЬКИЙ Петро Іванович
ПІДЛАСА Роксолана Андріївна
ПОДГОРНА Вікторія Валентинівна
ПОТУРАЄВ Микита Русланович
ПУРТОВА Анна Анатоліївна
РАДУЦЬКИЙ Михайло Борисович
РУДЕНКО Ольга Сергіївна
РУДИК Кіра Олександрівна
РЯБУХА Тетяна Василівна
САВРАСОВ Максим Віталійович
СОБОЛЄВ Сергій Владиславович
СОВГИРЯ Ольга Володимирівна
СОВСУН Інна Романівна Співголова
СЮМАР Вікторія Петрівна
ТАРАСЕНКО Тарас Петрович
ТКАЧЕНКО Олександр Владиславович
ТРЕТЬЯКОВА Галина Миколаївна
УСТІНОВА Олександра Юріївна
ФРІЗ Ірина Василівна
ХОМЕНКО Олена Вікторівна
ЦАБАЛЬ Володимир Володимирович
ЦИБА Тетяна Вікторівна
ЧЕРНЄВ Єгор Володимирович
ШКРУМ Альона Іванівна
ШПАК Любов Олександрівна
ШПЕНОВ Дмитро Юрійович
ЮРЧИШИН Ярослав Романович
ЯКОВЛЄВА Неллі Іллівна
ЯСЬКО Єлизавета Олексіївна


Діяльність[ред. | ред. код]

Серед законопроектів до створення яких долучилося МФО «Рівні можливості»: законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівності прав одиноких матерів та одиноких батьків» (№ 1179 від 27.12.2012, прийнято)[9], «Про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою»(№ 1180 від 27.12.2012, відкликано)[10], «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо врегулювання питання відповідальності за вчинення насильства в сім'ї» (№ 1181 від 27.12.2012)[11].
У Верховній Раді VIII скликання члени об'єднання зареєстрували законопроект покликаний забезпечити рівні права та можливості жінок та чоловіків у виборчому процесі[12], він встановлює мінімальний відсоток кандидатів у виборчому списку на рівні 30 %, в тому числі для місцевих виборів. У першій п'ятірці кандидатів у виборчому списку відсоток кандидатів однієї статі не повинен бути меншим за 40 %.
Деякі члени об'єднання стали авторами законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях» (№ 6109 від 21.02.2017)[13].
Члени об'єднання спільно висловлювалися щодо неприпустимості сексистських висловлювань у парламенті України. МФО «Рівні можливості» засудили образливі коментарі Олега Ляшка на рахунок Ірини Геращенко та Уляни Супрун[14].
МФО брало участь у проведенні круглого столу присвяченого обговоренню проблеми «реінтеграції матерів і батьків до професійного життя після відпустки по догляду за дитиною»[15].
22-23 листопада 2017 року в Києві відбувся перший «Український Жіночий Конгрес», організований за ініціативи Міжфракційного депутатського об'єднання «Рівні можливості»[16], через рік він знову був проведений у Києві, Львові та Одесі.
МФО брало участь, на міжнародному рівні, у заходах присвячених гендерній рівності. Представниці організації обговорили рівний доступ жінок до економічних благ в рамках 61 сесії Комісії ООН по становищу жінок[17]. У Страсбурзі на П'ятому засіданні Парламентського Комітету Асоціації між Україною та Європейським Союзом члени організації поспілкувалися з європейськими парламентарями щодо питання подолання гендерної дискримінації в України[18].
Депутатське об'єднання також підтримало інші ініціативи, зокрема вони публічно висловили підтримку законопроекту «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»[19] та законопроекту «Про соціальні послуги» покликаного надати доступ до робочих місць людям із синдромом Дауна[20].

Громадська рада з гендерних питань[ред. | ред. код]

Громадська рада з гендерних питань була утворена 24 березня 2016 року за ініціативи МФО «Рівні можливості» і є її консультативно-дорадчим органом[21]. Наразі посаду координаторки Громадської ради з ґендерних питань при МФО «Рівні можливості», яка охоплює близько 70 громадських організацій[22], займає ґендерна дослідниця Лариса Кобелянська[23]. Структура Громадської ради поділена на відповідні сфери: питання політичної участі жінок; безпека та миротворча діяльність, зокрема реалізація Резолюції Ради Безпеки ООН № 1325 «Жінки, мир, безпека»; сприяння проведенню гендерних експертиз законопроектів; посилення участі жінок в економічній діяльності; ратифікація та впровадження Стамбульської конвенції; просвітницькі заходи щодо гендерних питань[24].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Заява МФО «Рівні можливості» з приводу впровадження ґендерної політики у сфері освіти [Електронний ресурс] // Gender Museum. — 25 липня 2016. — Режим доступу до ресурсу: http://gender.at.ua/index/0-2.
 2. У Верховній Раді України створено міжфракційне депутатське об'єднання «Рівні можливості» [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — 6 грудня 2011. — Режим доступу до ресурсу: https://rada.gov.ua/news/Povidomlennya/51938.html.
 3. МФО «Рівні можливості» міської ради м. Кропивницького [Електронний ресурс] // Офіційна сторінка у Facebook — Режим доступу до ресурсу: https://www.facebook.com/МФО-Рівні-можливості-Міська-рада-м-Кропивницького-142847559463602/.
 4. Вінниччина — Платформа рівноправного партнерства (роль МФО в імплементації гендерної політики) [Електронний ресурс] // ХІІ Український муніципальний форум. — 21-23 червня 2016. — Режим доступу до ресурсу: http://pleddg.org.ua/wp-content/uploads/2016/06/Sulimova.pdf.
 5. Депутатські групи «Рівні можливості» у Запорізькій області [Електронний ресурс] // Офіційна група у Facebook — Режим доступу до ресурсу: https://www.facebook.com/groups/274557499644395/about/.
 6. Відбулася перша робоча зустріч Міжфракційного депутатського об'єднання «Рівні можливості» [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — 12 грудня 2014. — Режим доступу до ресурсу: https://rada.gov.ua/print/100163.html.
 7. МФО "Рівні можливості"/Equal Opportunities Caucus [Електронний ресурс] // Офіційна сторінка у Facebook – Режим доступу до ресурсу: https://www.facebook.com/pg/MFOEqualOpportunities/about/?ref=page_internal.
 8. ВІДОМОСТІ ПРО МІЖФРАКЦІЙНІ ДЕПУТАТСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯ У ВЕРХОВНІЙ РАДІ УКРАЇНИ ДЕВ'ЯТОГО СКЛИКАННЯ // Верховна Рада України. — 22 січня 2020. — Режим доступу до ресурсу:https://dostup.pravda.com.ua/request/61425/response/147024/attach/4/13885.pdf
 9. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівності прав одиноких матерів та одиноких батьків [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — 27 грудня 2012. — Режим доступу до ресурсу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=45277.
 10. Проект Закону про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — 27 грудня 2012. — Режим доступу до ресурсу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=45278.
 11. Проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо врегулювання питання відповідальності за вчинення насильства в сім'ї [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — 27 грудня 2012. — Режим доступу до ресурсу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=45279.
 12. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у виборчому процесі) [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — 12 грудня 2014. — Режим доступу до ресурсу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_2?pf3516=1456&skl=9.
 13. Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — 21 лютого 2017. — Режим доступу до ресурсу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=61190.
 14. Заява щодо неетичних висловлювань у Верховній Раді України [Електронний ресурс] // Офіційна сторінка у Facebook. — 8 лютого 2019. — Режим доступу до ресурсу: https://www.facebook.com/MFOEqualOpportunities/photos/a.1568606680039812/2318717638362042/?type=3&theater.
 15. Міжфракційне депутатське об'єднання «Рівні можливості» провело «круглий стіл» — презентацію досліджень проекту «Знову до роботи: реінтеграція матерів і батьків до професійного життя після відпустки по догляду за дитиною» [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — 30 вересня 2013. — Режим доступу до ресурсу: https://iportal.rada.gov.ua/news/Povidomlennya/82942.html.
 16. 22-23 листопада в Києві відбудеться перший Український Жіночий Конгрес, організований за ініціативи Міжфракційного депутатського об'єднання у Верховній Раді України «Рівні можливості» [Електронний ресурс] // Офіційний портал Верховної Ради України. — 22 листопада 2017. — Режим доступу до ресурсу: https://iportal.rada.gov.ua/preview/anonsy_podij/151815.html.
 17. Виступ членкині МФО «Рівні можливості» на 61 сесії Комісії ООН по становищу жінок [Електронний ресурс] // Офіційна сторінка у Facebook. — 17 березня 2017. — Режим доступу до ресурсу: https://www.facebook.com/1568562916710855/posts/1912473295653147?sfns=mo.
 18. П'яте засідання Парламентського Комітету Асоціації між Україною та Європейським Союзом [Електронний ресурс] // Офіційна сторінка у Facebook. — 16 березня 2017. — Режим доступу до ресурсу: https://www.facebook.com/1568562916710855/posts/1912124752354668?sfns=mo.
 19. Заява про прийняла Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» [Електронний ресурс] // Офіційна сторінка у Facebook. — 23 березня 2017. — Режим доступу до ресурсу: https://www.facebook.com/1568562916710855/posts/1915495368684273?sfns=mo.
 20. Прес-брифінгу про підтримку законопроекту № 4607 «Про соціальні послуги» [Електронний ресурс] // Офіційна сторінка у Facebook. — 21 березня 2017. — Режим доступу до ресурсу: https://www.facebook.com/1568562916710855/posts/1914511805449296?sfns=mo.
 21. Мельниченко А. Гендерна громадська рада: нові можливості [Електронний ресурс] / Анастасія Мельниченко // Повага: кампанія проти сексизму. — 11 квітня 2016. — Режим доступу до ресурсу: https://povaha.org.ua/henderna-hromadska-rada-novi-mozhlyvosti/.
 22. Громадська рада МФО «Рівні можливості» проводить акцію під стінами ВР [Електронний ресурс] // Офіційна сторінка у Facebook. — 31 серпня 2018. — Режим доступу до ресурсу: https://m.facebook.com/povaha.org.ua/posts/1111753618993987.
 23. Виртосу І. Лариса Кобелянська: «В українській політиці жінка мусить бути супервумен» [Електронний ресурс] / Ірина Виртосу // Центр інформації про права людини. — 15 грудня 2017. — Режим доступу до ресурсу: https://humanrights.org.ua/material/larisa_kobeljianska_v_ukrajinskij_politici_zhinka_musit_buti_supervumen.
 24. Марценюк Т. Залученість жінок у політику: країни ЄС і Україна // Гендерна рівність і розвиток: погляд у контексті європейської стратегії України. — К.: Центр Разумкова, 2016. — С. 235—243.

Посилання[ред. | ред. код]

МФО "Рівні можливості" у соціальній мережі «Facebook»