Мабюз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мабюз - Ян Госсарт
англ. Jan Gossaert
Автопортрет, бл. 1515 р.( Манчестер, Нью-Гемпшир)
При народженні Ян Госсарт (Jan Gossaert)
Народження бл. 1478
Мобеж
Смерть 1 жовтня 1532(1532-10-01)
  Міддельбург
Національність фламандець
Країна Нідерланди
Жанр портрет,релігійний живопис
Навчання Герард Давид
Діяльність художник
Напрямок ренесанс, раннє бароко
Роки творчості 1502-1532
Покровитель епископ Утрехта
Член Антверпенська гільдія святого Луки[d]
Твори The Adoration of the Kingsd, Danaed, Madonna and Child Playing With the Veild, Descent from the Crossd і The Metamorphosis of Hermaphrodite and Salmacisd
Роботи в колекції Музей Бойманса - ван Бенінгена, Штедель, Музей Прадо, Музей мистецтв Нельсона-Аткінсаd, Музей Тіссен-Борнемісса, Музей Ґетті, Національна галерея мистецтв, Національний музей Швеції, Музей мистецтва Метрополітен, Художній інститут Чикаго, Королівські музеї витончених мистецтв[2], Королівський музей витончених мистецтв, Музей витончених мистецтв, Рейксмузей, Мауріцгейс, Bob Jones University Museum and Galleryd, Museumslandschaft Hessen Kasseld, Національна галерея, Баварські державні колекції картинd, Берлінська картинна галерея, Ермітаж, Державний музей мистецтв, Музей мистецтв Філадельфії, Музей історії мистецтв, Галерея Доріа-Памфілі, Музей витончених мистецтв, Waddesdon Manord, Музей образотворчих мистецтв, Національний музей мистецтва Каталонії, Музей образотворчого мистецтва Більбаоd, Музей мистецтв Кімбеллаd, Музей Ізабелли Стюарт Гарднер, Rijksmuseum Twenthed, Музей образотворчих мистецтв, Currier Museum of Artd, Клівлендський музей мистецтв, Детройтський інститут мистецтв, Barber Institute of Fine Artsd, Музей мистецтв Толедо, Художній музей Сент-Луїса, Бостонський музей образотворчих мистецтв, Національний музей старовинного мистецтва, Державний музей образотворчих мистецтв імені О. С. Пушкіна, Національний музей у Варшаві, Інститут мистецтв Кларкаd, Art Gallery of Albertad, Музей фюрера, Державна картинна галерея (Карлсруе), Palazzo Abatellisd, Стара пінакотека, National Art Gallery of the Netherlandsd, Національна галерея Ірландії, Національна галерея, Музей Маєра ван дер Берга, Мисливський палац Ґруневальд, Музей мистецтва та історії культуриd, McNay Art Museumd, Hämeenlinna Art Museumd, Brighton Museum & Art Galleryd, Музей Боуз, Королівський замок на Вавелі, Національний музей у Кракові, Musea Brugged[3] і Courtauld Galleryd

CMNS: Мабюз у Вікісховищі

Мабюз, тобто Ян Госсарт (англ. Jan Mabuse or Jan Gossaert бл.1478, Мобеж — 1 жовтня 1532, Міддельбург) — художник з Нідерландів на зламі XV–XVI століть. Малював релігійні образи, портрети. Займався також гравюрою і скульптурою.

Автопортрет

[ред. | ред. код]

Автопортрет відносять до 1515 року. Йому майже 40 років. За плечима навчання, подорожі до різних країн (Англії, Італії) і різних міст. Художник одягнений по італійській моді перших десятиліть XVI століття. Подібні шати можна побачити на моделях Себастьяно дель Пьомбо («Портрет невідомого», Будапешт) чи Доменіко Капріола («Портрет невідомого», Ермітаж, Сакт-Петербург). Одяг доповнив рідкісний червоний капелюшок зі шнурами та золотою оздобою — покажчики досягнутої заможності. Уважний погляд до глядача підтримує щирий жест звертання до умовного співрозмовника. Тлом слугує стіна приємного зеленого кольору, яку так полюбляли нідерландські майстри і яку можна побачити на портретах Йоса ван Клеве, Ганса Гольбейна і навіть Рафаеля («Портрет Біндо Альтовіті» 1515 р., Вашингтон).

Біографія коротко

[ред. | ред. код]

Родина художника походила з міста Мобеж, що у Франції. Звідси прізвисько майстра «Мабюз». Точних відомостей про дату народження художника не зберіглося. До останнього часу вважалося що і помер він у 1541 році. Архівні розшуки довели, що він прожив менше на 10 років і помер у 1532-му.

Вважають, що його перший вчитель Герард Давид. У 1502 році Мабюза прийняли до гільдії Св. Луки (євангеліста і покровителя художників) в місті Антверпені. В документах гільдії зафіксована його діяльність у 1502–1507 роках. У 1508–1509 рр. він перебував в Римі з двором Філіпа Бургундського, позашлюбного сина Філіпа ІІІ Доброго. Серед замовників Мабюза після його повернення з Італії — Маргарита Австрійська(1480–1530, вихователька імператора Карла V) з родини Габсбург, король Карл V, сестра короля Елеонора Португальська.

Після отримання сану єпископа Утрехта Філіп Бургундський переїздить туди. Мабюз переїздить разом з патроном в Утрехт, де займався оздобами замку Дюрстеде (Duurstede), резиденції новообраного епископа. Серед учнів Мабюза — Ян ван Скорель.

Ранішні твори Мабюза з фігурами архаїчні й наче застиглі. Не дивно, що вони мали успіх в країнах із середньовічним світоглядом і приязню до готики — у Португалії, Англії, в самих Нідерландах. Картини з оголеною натурою досить схематичні й не завжди успішно розв'язані анатомічно. Але були й свої досягнення.

Не всі картини Мабюза збережені. В період повстання іконоборців в Нідерландах рештка його вівтарних образів була знищена вщент. Вівтарні картини Мабюза вражали навіть італійців XVII століття. Архієпископ Родоса Гвідо Бентівольо, що їхав через місто Брюгге, був вражений вівтарем пензля Мабюза настільки, що зажадав зробити копію, аби надіслати її в дарунок папі римському.

Художник помер в Антверпені 1532 року.

Серед учнів митця — Ян Корнеліс Вермеєн (1500? — 1559).

Портрети пензля Мабюза

[ред. | ред. код]

Серед творчого надбання Мабюза важливе місце посіло створення портретів. Він малював як групові, так і невеличкі портрети поодиноких осіб.Були серед них і королівські особи з родини Габсбург: Карл V, сестра короля Елеонора Португальська, управителька Іспанських Нідерландів( теперішня Бельгія) Маргарита Австрійська.

Але до художника звертались представники різних верств населення. Могутнім реалізмом і зв'язком з національними традиціями Нідерландів віє від «Портрету старого подружжя» пензля Мабюза. Сивий добродій кутає мерзлі плечі й наче шамкає беззубим ротом. А стара жінка замислилась над чимось нелегким і тривожним. Але вони поряд попри всі негаразди. В цьому портреті Мабюз достойний суперник Дюрера чи Ганса Гольбейна.


Релігійні сюжети

[ред. | ред. код]

Міфологічні сюжети

[ред. | ред. код]

Країни світу, де зберігають твори Мабюза

[ред. | ред. код]
Малюнок Мабюза «Колізей, західний фасад». 1509 рік.
 • Австрія
 • Англія
 • Голландія
 • Іспанія
 • Італія
 • Німеччина
 • Португалія
 • Росія
 • США
 • Франція
 • Чехія

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
 • Всеобщая история искусств, Т 3, М, «Искуство», 1962 (рос)
 • Никулин Н. «Нидерландская живопись 15-16 веков в Эрмитаже», Л, «Аврора», 1972 (рос)

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Мабюз