Мавзолей Моміне хатун (Нахічевань)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мавзолей Моміне хатун
Зовнішне оздоблення
План Мавзолею

Мавзолей Моміне хатун (Нахічевань) (азерб. Mömünə xatun türbəsi) — знаходиться в місті Нахічевань, столиці Нахічеванської Автономної Республіки в Азербайджані. Мавзолей в Нахічевані є кандидатом на внесення до переліку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО з 1998 року.

Історія[ред. | ред. код]

Мавзолей був побудований у західній частині міста Нахічевань видатним азербайджанським архітектором Аджамі ібн Абу Бакра Нахчивані. Його замовником виступив Атабек (правитель) Джахан Пахлаван (1175—1186) з династії Ільдегізідів. Усипальниця призначалася першій дружині правителя — Моміне Хатун[1]. Над входом до мавзолею висить дошка оформлена в куфійському стилі в якій зазначено, що будівництво завершилося в 1186 році. Проект комплексу, розроблений архітектором Аджамі Нахчивані, складався з декількох споруд. Крім самого мавзолею, ще в XIX ст. тут височіла Джума мечеть, яка висотою (35-36 м) перевершувала мавзолей Моміне Хатун. Але, на жаль, до наших днів збереглася лише усипальниця.

Мавзолей відновили в 1999—2003 рр, в рамках проекту Світового банку в Азербайджані на підтримку культурної спадщини. Зображення будівлі друкувалися на лицьовій стороні азербайджанских банкнот номіналом 50000 манатів у 1996—2006 роках.

Опис[ред. | ред. код]

Будівля складається з наземної і підземної частин. У підземній частині, куди немає доступу, знаходиться поховання Моміне Хатун. Надземна частина складена з обпаленої цегли, має десять граней та є центрально-купольною спорудою баштового типу. Вона височіє на потужному цоколі, облицьованому трьома рядами червоного туфу[2].

До того як купол мавзолею завалився, його висота сягаля 34 метрів. Наразі вежа піднімається на висоту приблизно двадцять п'ять метрів. Під будівлею знаходиться закритий склеп. Єдиний вхід у вежу розташований у її східній частині.

Мавзолей майстерно декорований складним геометричним орнаментом і цитатами з Корану. Поверхня кожної грані повністю вкрита різьбленими куфичними арабськіми надписами, які стилізовані під геометричний орнамент. На кожній грані різний орнамент. У верхній частині мавзолей прикрашений сталактитовою композицією.

Внутрішня частина мавзолею має круглу форму. Єдиними прикрасами інтер'єру є 4 круглих медальйони, вкриті написами і орнаментом. Куполи містять імена Мухаммада, Абу Бакра, Омара, Османа, Алі, Хасана, Хусейна.

У цегляних стінах мавзолею вирізані два невеликих вікна, що виходять на захід, з додатковим вікном над головним входом. Куфічні надписи на зовнішніх стінах усипальниці прикрашені бірюзовою плиткою .

Значення[ред. | ред. код]

Мавзолей Моміне Хатун є прикладом Нахічеванської архітектурної традиції середньовічної епохи. Стиль Нахчивані відрізнявся від інших тим, що він як основний будівельний матеріал використовував цеглу, а також плитку бірюзового кольору для декору.

Будівля досі домінує в навколишньому ландшафті і вважається символом регіону.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 8 грудня 2015. Процитовано 27 листопада 2015. 
  2. Усейнов М. А., Бретаницкий Л. С., Архитектурное наследие Азербайджана, М., 1986, с. 181—196.

Література[ред. | ред. код]

  • Усейнов М. А., Бретаницкий Л. С. Архитектурное наследие Азербайджана, М., 1986, с. 181—196.

Посилання[ред. | ред. код]