Мавра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Мавра - комічна опера І.Стравінського в 1 дії. Лібрето Б.Кохно. Вперше поставлена у Парижі 3 червня 1922 року під орудою Г.Фітельберга. Опера присвячена пам'яті Пушкіна, Глінки й Чайковського.

В основі опери — поема О.Пушкіна «Будиночок у Коломні» («Домик в Коломне»). Тривальість опера - близько 25 хвилин, опера має номерну структуру і включає дві арії, дует і квартет, в якому задіяні усі 4 персонажі опери. Звернувшись до пушкінського сюжету, І. Стравінський трактує його у пародійно-сатиричному дусі. У творі обігрується банальна любовна інтрига - туга і знемога за чуттєвим коханням молодої дівчини Параші та її відносини з молодим зухвалим гусаром, якого вона привела до себе в дім під виглядом кухарки Маври. Музична мова опери Стравінського, сповнена алюзій і цитат з творів російських класиків Глінки, Даргомизького, російського міського романсу. В ній проявляються характерні риси нової манери виконання, що сформувалася в період неокласицизму у творчості композитора.

Хоча прем'єра опери в Парижу в 1922 році не принесла успіху, сам композитор уважав її поворотним пунктом у своїй музичній творчості. Новаторські ідеї й музичні прийоми, що виникли при творі опери він з більшим успіхом з у симфонічній музиці.

На радянській сцені опера вперше була поставлена у Москві 2 лютого 1929 року силами студентів технікуму театрального мистецтва. На радянській оперній сцені "Мавра" не ставилася, однак інтерес до опери стрімко зріс у пострадянські часи. Зокрема у Києві ця опера з успіхом ставилася двічі - у постановці Юлії Дудінової в оперній студії НМАУ (під фортепіано)[1] та 13 жовтня 2003 року у рамках проекту Maxima (диригент - М.Кузін, режисер - В.Третяк)[2]

Джерела[ред.ред. код]

  • А. Гозенпуд. Оперный словарь. — «Музыка», 1965
  • музлит

Посилання[ред.ред. код]

  1. Мавра - призрак новой оперы
  2. Maxima