Магазин (зброя)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Магазин коробчатий для SIG SG 550. Збоку видно кріплення для сусіднього магазину

Магази́н — пристрій для розміщення набоїв[1] та подальшої подачі їх в патронник.

Типи магазинів[ред. | ред. код]

Магазин може бути знімним (відокремлюваним), якщо його конструкція дозволяє відокремлювати від зброї, або незнімним. Магазин може знаходитись під стволом (підствольний), над стволом (надствольний) або з боку від ствола зброї.

За напрямом подачі набоїв магазин може бути[1]:

 • прямий: набої при подачі рухаються за прямою;
 • гвинтовий: осі набоїв при подачі рухаються по гвинтовій поверхні;
 • секторний: набої при подачі рухаються вздовж дуги неповного кола або спіралі;
 • круглий: набої при подачі рухаються вздовж кола; круглі магазини бувають:
  • дисковий: осі набоїв знаходяться перпендикулярно осі самого магазина;
  • барабанний: осі набоїв знаходяться паралельно або під певним кутом до осі самого магазина;

Набої в магазини можуть бути розташовані в один (однорядний) або декілька (багаторядний) рядів. Також набої можуть бути розташовані в шаховому порядку, тоді кожен ряд набої дещо зсунутий відносно сусіднього ряду. Також корпус магазина може мати спеціальні загини, які перешкоджають випаданню набоїв та служать попередніми напрямними при подачі набою в патронник.

Набої подаються в магазин через приймач, а з магазина — через подавач.

Коробчастий магазин[ред. | ред. код]

У коробчастому магазині (часто його помилково називають «обоймою») набої розташовані паралельно. Найпоширеніший тип магазинів. Може бути з'ємний і нез'ємний. Можуть також бути однорядними, дворядними з шаховим розташуванням патронів, зрідка чотирирядними, що складаються з двох дворядних відсіків, ближче до горловини переходять в один дворядний. З'ємні можуть бути прямими і секторних (які також носять просторічне найменування «ріжки», в англійській традиції — «банани»).

Відрізняються високою надійністю і зручністю використання, але зазвичай мають невелику ємність (за винятком чотирирядних). Також використовуються різні способи скріплення двох-трьох коробчастих магазинів разом, для прискорення перезарядження, кустарного (ізоляційна стрічка) або заводського виготовлення (скоби).

Барабанний магазин[ред. | ред. код]

Магазин циліндричної форми, в якому патрони розташовуються в один або кілька рядів біля стінок паралельно осі барабана (найчастіше неправильно називають «диском»). Має велику ємність, але важкий і менш зручний у використанні, пружина, яка подає набої, часто зводиться окремо, пальцями або спеціальним ключем. Використовується в деяких ручних кулеметах і пістолетах-кулеметах, рідко в самозарядних пістолетах, автоматах, єдиних кулеметах і самозарядних дробовиках. Не слід плутати з револьверним барабаном. Існують також двохбарабанні магазини.[2]

Дисковий магазин[ред. | ред. код]

Дисковий магазин (в просторіччі «диск») — магазин, подібний до барабанного, але набої розташовані перпендикулярно осі диска, в один або кілька рядів. Через великий розмір і вагу застосовувався в основному в ручних кулеметах. Рідше застосовувався в танкових і авіаційних кулеметах (приклад: радянські ДА, ДТ). Випадки застосування дискового магазину в пістолетах-кулеметах дуже рідкісні. Такими є, наприклад, дослідний пістолет-кулемет Дегтярьова (1929) та американський ПК «American-180»

Трубчастий магазин[ред. | ред. код]

Незнімний магазин в формі паралельної до ствола трубки, в якій набої розташовуються уздовж осі магазину. Відрізняється компактністю, простотою і надійністю при невеликої ємності. Недоліки: тривалість заряджання (необхідно заряджати магазин по одному набою), зміщення центру ваги зброї у міру вичерпання набоїв (що негативно позначається на влучності), неможливість використання набоїв з виступаючими гострими кулями (інакше, при віддачі відбувається наколювання капсуля наступним набоєм в магазині). Розташовується зазвичай під стволом, не збільшуючи розмірів зброї, хоча перші моделі багатозарядних гвинтівок могли мати його в прикладі. Використовується в дробовиках і в карабінах зі скобою Генрі.

Шнековий магазин[ред. | ред. код]

Набої в ньому розташовані паралельно його осі, по спіралі, кулями вперед, і подаються пружиною, яку зводять окремо. Магазин виконаний у вигляді довгого циліндра, що має всередині спіральну напрямну для набоїв (шнек), що забезпечує рух набоїв до вихідного вікна. Зброя, яка використовує шнековий магазин: пістолет-кулемет Calico M960 (США), пістолет-кулемет ПП-19 «Бізон» (Росія), пістолет-кулемет ПП-90М1 (Росія). Відрізняється найбільшою відносною ємністю, так само як і в барабанному магазині, вимагає окремого зведення пружини після спорядження. Також існує північнокорейський автомат Type 88 (різновид АК-74) з магазином на 100 набоїв[3].

Стандарти[ред. | ред. код]

STANAG (НАТО)[ред. | ред. код]

Докладніше: Магазин STANAG
Два STANAG-сумісні магазини: на 20 набоїв виробництва Кольт та на 30 набоїв виробництва Heckler & Koch.

STANAG-сумісний магазин (англ. STANAG magazine)[4][5] або натівський магазин — конструкція знімного магазину, що була запропонована НАТО в жовтні 1980 року[6]. Невдовзі після прийняття на озброєння гвинтівкових набоїв 5,56×45 мм НАТО був запропонований стандарт і для магазинів: Standardization Agreement (STANAG) 4179. Він мав сприяти взаємній сумісності між магазинами та набоями військових з різних країн-членів альянсу та розв'язати проблеми з логістикою. Для стандартизації був запропонований магазин для автоматичної гвинтівки М16. Попри те, що зброя розрахована на цей магазин здобула великого поширення серед країн-членів, стандарт так і не був затверджений[7].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б ГОСТ 28653—90. Оружие стрелковое, Термины и определения. ГОСУДАРСТВЕННЫЙ СТАНДАРТ СОЮЗА ССР. 1991. 
 2. Двухбарабанный магазин Beta C-Mag
 3. North Korean Helical AK Magazines. armamentresearch.com. Процитовано 15 квітня 2017. 
 4. Gordon L. Rottman (2011). The M16. Osprey Publishing. с. 35–36. 
 5. Future Weapons, Kevin Dockery, © Penguin, 2007, Page 125—126
 6. Watters, Daniel: «The 5.56 X 45mm Timeline: A Chronology of Development Архівовано 16 березень 2015 у Wayback Machine.», The Gun Zone, 2000—2007.
 7. «NATO Infantry Weapons Standardization Архівовано 1 грудень 2012 у Wayback Machine.», NDIA Conference 2008