Магнезитова плита

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Магнезитова плита (МП) — це універсальний будівельно-оздоблювальний матеріал з широкою сферою застосування. Завдяки своїм фізико-механічним властивостям та експлуатаційним якостям, МП може використовуватися практично скрізь, де використовуються інші відомі на сьогоднішній день оздоблювальні матеріали (OSB, QSB, ДВП, ДСП, волого-вогнетривка фанера, волого-термостійкий гіпсокартон, гіпсоволокнисті плити, аквапанель, ЦСП, фіброцементна плита, плаский шифер і т.д.).

Магнезитова плита виготовляється виключно з натуральних природних компонентів і не містить жодних додаткових домішок.

Основні складові магнезитової плити: оксид магнію, хлорид магнію. У результаті реакції оксиду і хлориду магнію утворюється особливо міцна кристалічна решітка, що дозволяє утримувати різні наповнювачі.

Наповнювачі: перліт (вулканічний пісок), який істотно знижує теплопровідність і вагу, збільшує звукоізоляцію, тирса дрібної фракції (надають плиті еластичність, легкість, об’єм). Для додаткової міцності та еластичності (гнучкості), з кожного боку лист армується шаром склосітки і шаром нетканого матеріалу.

Споживчі властивості магнезитових плит[ред. | ред. код]

Високі споживчі якості магнезитової плити досягаються виключно складом її компонентів і технологією виробництва, а не додатковими просоченнями, модифікаторами і т.п., як у більшості оздоблювальних матеріалів. Можна сказати, що всі характеристики плити є «природженими» і однорідними по всій її масі.

Екологічність: не містить азбесту, формальдегіду та інших шкідливих речовин, безпечна для людей і продуктів харчування. МП відповідає всім вимогам українських і світових стандартів з екології.

Негорючість: незаймиста та не виділяє токсичних речовин під впливом високих температур, що надає можливість використання її на об’єктах з підвищеними вимогами до пожежної безпеки та в конструктивах по захисту несучих конструкцій будівель від вогню.

Вологостійкість: не деформується під впливом вологості, пари, вогкості, не боїться прямого контакту з водою.

Легкість: ця якість магнезитової плити дозволяє швидко монтувати різні конструкції без використання підйомних пристроїв, що спрощує монтаж та скорочує кількість робітників, що необхідні для цього, а також дозволяє знизити витрати на створення каркасу и фундаменту будівлі.

Міцність: магнезитова плита – матеріал з добрими характеристиками міцності, її можна скобити, використовувати цвяхи (навіть пневмопістолет), вкручувати саморізи; МП можна повторно використовувати після демонтажу; на перегородку, виготовлену з МП, можна монтувати навісне обладнання.

Технологічність у обробці: робота з плитою не потребує спеціальних інструментів та приладів, різати плити можна звичайним ножем методом надрізу та подальшого зламу по ньому.

Довговічність: термін експлуатації МП в залежності від умов використання до 30 років. Гарантійний термін експлуатації – не менше 10 років з моменту монтажу за дотримання норм монтажу та експлуатації.

Стабільність розмірів: має низькій коефіцієнт лінійного розширення під впливом вологості і температури (до 0,3%).

Гнучкість: завдяки армуванню скловолокном є гнучким матеріалом. МП можна використовувати для оздоблення криволінійних конструкцій.

Морозостійкість: витримує більше 50 теплозмін (для МП «Фасад» ).

Звукоізоляция і теплоізоляція: завдяки своїй структурі і складу, магнезитова плита є добрим ізолятором, що дозволяє додатково покращити тепло- і звукоізоляцію приміщень.

Антисептичні якості складових матеріалів плити запобігають появі цвілі, грибків та комах.

Обробка[ред. | ред. код]

МП слід зберігати в сухому та вентильованому приміщенні. У разі, якщо МП якийсь час знаходиться на відкритому повітрі (наприклад, на об’єктах), рекомендовано зберігати її під навісом для захисту від прямого потрапляння вологи. Вогкі плити перед монтажем повинні бути просушені.

Перед монтажем магнезитової плити на профільну систему, слід двічі ґрунтувати всю поверхню МП (лицьову та внутрішню сторони, торці) ґрунтовкою глибокого проникнення.

При монтажі МП необхідно враховувати її паропроникні властивості. Тому, при оздобленні однієї сторони МП фінішним матеріалом, який запобігає вільному поглинанню вологи (керамічна плитка, паронепроникні фарби, лаки, шпалери і т.д.), зворотній стороні МП також слід надати водовідштовхуючі властивості. Для цього другу сторону плити слід обробити паронепроникними матеріалами (гідрофобізаторами, лаками, фарбами і т.п.) або ґрунтувати до утворення плівки на поверхні методом багаторазового ґрунтування.

При внутрішніх роботах монтаж МП слід виконувати в період оздоблювальних робіт (в зимовий час при підключеному опаленні), до облаштування чистих підлог, коли всі «вологі» процеси завершені та прокладені всі електротехнічні і сантехнічні системи, в умовах сухого і нормального режиму вологості. При цьому температура в приміщенні не повинна бути нижче +10°С. Перед монтажем плити повинні пройти адаптацію в приміщенні

При зовнішніх роботах перед монтажем необхідно дати можливість МП акліматизуватися. Температура матеріалу і навколишнього середовища не повинна бути нижче +5° С.

Розкрій МП виконують за допомогою ручного (ніж, ножівка і т.д.) або електричного (болгарка, лобзик, циркулярна пилка) інструменту. Для розкрою МП за допомогою ножа та металевої лінійки здійснюють надріз верхнього шару склотканини, а потім ламають плиту по лінії обрізу та обрізають склотканину з іншої сторони листа. При порізці МП за допомогою електроінструменту використовують електроінструмент с пилозахистом та алмазними ріжучими кромками.

Зняти фаску з торців МП можна за допомогою рубанка або шліфмашинки.

МП може монтуватись як на металеву (дерев’яну) профільну систему, так і на клей з додатковими кріпленнями «парасольками».

Металеві профіля для монтажу МП повинні бути захищені від корозії.

Крок лат профільної системи разраховують виходячи з розміру, товщини плити та вимог щодо жорсткості до готової конструкції. Чим тонша плита, тим менше роблять крок лат.

Вертикальні профілі встановлюються з кроком не більше 450 мм. При використанні магнезитової плити, як основи підлоги (по лагам), або основи для наклеювання плитки, каменю, а також для облаштування стель крок лат звужують до 300х300 мм.

МП слід закріплювати до профільної системи самопотаємними саморізами (з насічками на зворотній стороні головки). Саморізи повинні мати антикорозійне покриття. Саморізи вкручують в МП на відстані 10-15 мм від краю плити з кроком у 15-20 см. У випадку використання звичайних саморізів, попередньо необхідно виконати зенкування в місцях їх встановлення.

При внутрішніх роботах в сухих і гарно вентильованих приміщеннях необхідно залишати проміжок між плитами 2 мм, у вологих та для зовнішніх робіт - 3-4 мм.

Шви між МП закладаються магнезитовою шпаклівкою С.2.ШМ2 «Укрмагнезит» з додатковим армуванням малярною стрічкою.

Всі шпаклювальні роботи по МП (закладання швів та місць встановлення саморізів, вирівнювання поверхні) рекомендовано виконувати магнезитовою шпаклівкою С.2.ШМ2 «Укрмагнезит» в умовах, що відповідають експлуатаційним.

МП фарбується вододисперсійними фарбами, які не запобігають вільному поглинанню та відданню вологи.

Опорядження[ред. | ред. код]

Для фарбування і склеювання магнезитових плит використовують клеї і фарби, що використовуються з будь-якими декоративними матеріалами. Фарби наносяться в один або декілька шарів у залежності від типу фарби і побажання замовника на суху заґрунтовану поверхню плити. На магнезитову плиту можуть бути наклеєні будь-які шпалери без додаткової попередньої підготовки поверхні, а також нанесена будь-яка декоративна штукатурка після попереднього ґрунтування.

Поширеність[ред. | ред. код]

Найпопулярніший обробний матеріал в США, Китаї, Японії. СМЛ [1] використовується в якості основи для кам'яних панелей, для внутрішньої обробки стін, для виготовлення перегородок, при підготовці підлог, облицювання стель будівель. За підвищених протипожежних вимог — можна застосовувати як основу для м'якої покрівлі (т.зв. бітумної черепиці). Лист МП категорії НГ можливо застосовувати для підвищення показників пожежної безпеки. А також для облицювання фасаду будівель з подальшою обробкою, так як СМЛ не є фінішним декоративним покриттям на фасадах.


Примітки[ред. | ред. код]

  1. Інша назва цього ж матеріалу. СМЛ — Скло- Магнезійовий Лист