Магнітофон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Магнітофон фірми Saba, 60-ті роки

Магнітофо́н — електромеханічний прилад для запису і відтворення електричного сигналу (найчастіше звуку) на магнітний носій (стрічку або дріт). Магнітний метод запису ґрунтується на властивості феромагнітних матеріалів намагнічуватися під дією на них магнітного поля і зберігати залишкову намагніченість після виходу з цього поля.

Термінологія[ред. | ред. код]

Назва «магнітофон» прийшла в українську мову з німецької (один з перших таких приладів фірми AEG називався Magnetophon, пізніше загальним терміном став Tonbandgerät[de]). Строго кажучи, магнітофоном слід називати прилад для магнітного запису і відтворення звуку. Однак слово буває присутнє і у назві приладів, що працюють і з іншими видів сигналів (наприклад, відеомагнітофон).

Принцип роботи[ред. | ред. код]

Принципи запису та відтворення сигналу[ред. | ред. код]

Електричний струм, що проходить через магнітну головку запису, створює швидкозмінне магнітне поле, яке діє на матеріал рухомої стрічки (у самих перших моделях — тонкого стального дроту). Для відтворення стрічка протягується повз головку відтворення, індукуючи в ній змінний електричний струм, що значною мірою повторює форму записаного сигналу. Сигнал з головки підсилюється і подається на акустичну систему.

Робота котушкового магнітофона (перемотка, відтворення)

Стрічко-протяжний механізм[ред. | ред. код]

Висококласні магнітофони, як правило, побудовані на трьох електродвигунах. Центральний двигун з постійною швидкістю обертає центральний вал з насадженим масивним маховиком. До валу гумовим роликом притискається магнітна стрічка. Інші два двигуни використовуються для намотування стрічки під час відтворення чи запису, а також для перемотування в обидва боки (під час перемотування гумовий ролик відводиться від центрального валу).

У дешевих моделях присутній лише один двигун, а привід правої і лівої котушки здійснюється за допомогою системи пасиків, муфт ковзання і проміжних роликів. Також існували кінематичні схеми з двома двигунами — один забезпечував постійну швидкість протягування стрічки, інший перемотку.

Розвиток магнітного звукозапису[ред. | ред. код]

Конструктивні рішення[ред. | ред. код]

Магнітола[ред. | ред. код]

Котушковий магнітофон[ред. | ред. код]

Типовий касетний магнітофон фірми RadioShack

Касетний магнітофон[ред. | ред. код]

Перші касетні магнітофони з'явились в 1961 році і були розроблені голландською компанією «Philips».

Відносно невеликі розміри касетних магнітофонів призвели до створення спеціальних засобів для очищення стрічко-протяжного механізму та розмагнічування головок у вигляді чистячих та розмагнічуючих касет.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]