Магнітський Сергій Леонідович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Sergey Magnitsky.jpg
Місце поховання. Москва, Преображенське кладовище (уч. 13А)

Сергій Леонідович Магнітський (8 квітня 1972, Одеса, Українська РСР16 листопада 2009, Матроська тиша, Москва, Росія) — бухгалтер та аудитор, партнер британської юридичної фірми Firestone Duncan. Громадянин РФ, проживав у Москві. Був одружений, мав двох дітей.

Біографія[ред.ред. код]

У 1995 році почав працювати аудитором британської консалтингової компанії Firestone Duncan, яку за два роки до цього заснували Джейміс Файерстоун (англ. Jamison Firestone) та Террі Данкан (англ. Terry Duncan). Фірма займалася податковим консультуванням і аудитом.

24 листопада 2008 був заарештований, 16 листопада 2009 року Магнітський помер у лікарні СІЗО «Матроська тиша».

Як вважають колеги Магнітського і правозахисники, його цілеспрямовано довели до смерті умовами утримання і відмовою в медичній допомозі в помсту за те, що він розкрив злочинну схему, за допомогою якої співробітники МВС і чиновники відмивали мільярди рублів.

Смерть Магнітського в ізоляторі «Матроська тиша» в 2009 році викликала значний резонанс в суспільстві та мала серйозні політичні наслідки. Так, уряд США затвердив список російських чиновників, так званий «Список Магнітського», в якому перераховані 60 високопосадовців РФ, що мали безпосереднє відношення до справи та загибелі Магнітського, пізніше подібну резолюцію прийняв Європарламент та окремі країни[1].

В лютому 2013 року фінансові поліцейські шести країн ЄС — Кіпру, Естонії, Латвії, Литви, Австрії та Фінляндії — об'єднали зусилля для боротьби з відмивання коштів, виведених з Росії за схемою, викритою Сергієм Магнітським[2].

19 березня 2013 року Слідчий комітет Росії оголосив про закриття справи по факту смерті Сергія Магнітського. При цьому заявлено, що ніяких особливо тяжких умов для Магнітського не створювали, на нього не тиснули, його не били і не катували[3]. Тобто, в смерті Магнітського ніхто не винен.

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

  • Через рік після смерті, у 2010 році, був знятий документальний фільм про Сергія Магнітського «Справедливість для Сергія»[4]. Режисери: Ганс Германс і Мартін Маат. Студія: ICU Documentaries, Нідерланди. Фільм був показаний 30 березня 2012 в Петербурзі на кінофестивалі «Відкрий очі!"[5].
  • Про Магнітського була написана документальна п'єса «Година Вісімнадцять», її автор — Олена Греміна використовувала для створення п'єси щоденники і листи Магнітського. Режисер Михайло Угаров створив за п'єсою спектакль про останні хвилини життя Магнітського[6]; прем'єра відбулася в листопаді 2010 року в Москві[7][8].
  • У 2010 році міжнародна неурядова організація по боротьбі з корупцією Transparency International посмертно удостоїла С. Л. Магнітського нагородою «За честь і гідність».

Посилання[ред.ред. код]