Магічна кислота

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Магічна кислота

Магічна кислота (англ. magic acid) — еквімолекулярна суміш HSO3 F та SbF5. Це суперкислота, має кислотність вищу від кислотності 100 % сульфатної кислоти.

Відповідні значення функції Гаммета -31,3 і -23. Назва магічних вони отримали після того, як на новорічній вечірці на початку 1960-х в науковій групі Джорджа Олаха один із співробітників розчинив святкову свічку в одній з цих сумішей. ЯМР-спектр отриманого розчину показав наявність чистого трет-бутильного катіона, після чого за кислотами закріпилася слава «магічних». Подальше дослідження показало, що при цьому відбуваються розщеплення і ізомеризація молекул довголанцюгових парафінів, з яких складається свічка.

Реакція одержання магічної кислоти:

Структура магічної кислоти

Структура магічної кислоти[ред. | ред. код]

Коли співвідношення SbF5: HSO3F менше 0,2, то мають місце наступні дві рівноваги, що визначаються за допомогою ЯМР-спектроскопії. Рівновага І — 80 % за даними ЯМР, а рівновага II становить близько 20 %. Оскільки відношення двох сполук зростає від 0,4-1,4, нові сигнали ЯМР з'являються і збільшення інтенсивності відбувається зі збільшенням концентрацій SbF5.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]