Мадам Муатесьє

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Мадам Муатесьє»
англ. Madame Paul-Sigisbert Moitessier.
Творець: Енгр
Час створення: 1856
Розміри: 120 × 92 см
Висота: 120 см
Ширина: 92,1 см
Матеріал: олія на полотні
Жанр: портрет
Зберігається: Лондон, Велика Британія
Музей: Національна галерея
CMNS: «Мадам Муатесьє» у Вікісховищі

«Мада́м Муатесьє́»  — портрет пізнього періоду творчості пензля французького художника Жана Огюста Домініка Енгра.

Історія[ред. | ред. код]

Надзвичайно чутливий художник, Енгр мимоволі відтворив перехідну епоху в своїх портретах, хоч жіночих, хоч чоловічих.

Найбільш сміливим і далекоглядним сучасникам художника академічні картини Енгра були вже мало потрібні. Раз у раз публіка, що приходила в Салони, і критика — холодно зустрічали його картини умовно історичної тематики і навіть його точні портрети.

Мало кого міг схвилювати «Апофеоз Гомера» 1827 р., коли вулицями блукали каліки наполеонівських воєн, а всі пам'ятали роки окупації Франції чужинськими військами, вимушену еміграцію супротивників Наполеона І, шалений перебіг подій на верхівці влади без отримання стабільності довгі роки.[джерело?]

В портретах Енгр мимоволі переставав бути завзятим прихильником академізму і ставав на позиції схвильованого красою людини реаліста, хоча не визнавав реалізм Густава Курбе і приєднувався до його запеклих опонентів. Не визнавав він і творів прихильників романтизму, мистецтва схвильованого, тривожного, який відкинув античну урівноваженість.

В портретах Енгр поетично і точно фіксував ускладнену психологію покоління наполеонівських авантюр, шалених змін урядів, повернення французьких емігрантів, запеклих суперечок наполеонівських ветеранів і ще живих прихильників королівської влади. Саме як прекрасний портретист Енгр і увійде в історію мистецтва 19 століття.

Характерно, що Інгрес знайшов натхнення в мистецтві минулого, коли малює мадам Мойтесьє. Позу з рукою, що торкається щоки, була взята з фрески Геракла та телефону з Геркулануму[1], яку він, можливо, бачив у Неаполі в 1814 році і яка була знайома йому через гравюри.[1] За даними Національної галереї, Тіціанський Ла Шиавона, також у галереї, можливо, надихнув другий вигляд профілю в дзеркалі.[2] Вона носить сукню з модного і дорогого шовку Ліону, надрукованого з квітковим малюнком, який перегукується квітами та листям позолоченої рамки. Аналогічний кадр був використаний для портрета Інгреса 1853 року принцеси де Броглі.[3]

Опис твору[ред. | ред. код]

До зразків пізнього періоду творчості належить і портрет мадам Муатесьє. Неприваблива господиня не надихала художника, що поціновував античну красу. Тому портрет створювався занадто довго. Енгр малював його з перервами з 1845 по 1856 рік. Існує ще один портрет мадам Муатесьє в чорній сукні, пізніше проданий у Сполучені Штати.

Пані сидить в малорухомій позі, товста і цілком задоволена життям. Енгр не полестив моделі, статура якої нагадувала архаїчний ідол, лише перенесений у його сучасність і одягнутий у пістряву, кричущу сукню.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • «Национальная галерея. Лондон.», серия «Музеи мира», М, «Изобразительное искусство», 1971
  • Ribeiro, Aileen (1999). Ingres in Fashion: Representations of Dress and Appearance in Ingres's Images of Women. New Haven and London: Yale University Press. ISBN 0-300-07927-3
  • Tinterow, Gary; Conisbee, Philip; Naef, Hans (1999). Portraits by Ingres: Image of an Epoch. New York: Harry N. Abrams, Inc. ISBN 0-8109-6536-4

Посилання[ред. | ред. код]

  1. а б Anonymous (30 січня 2018). Review of amt-2017-429 by Torres et al.. dx.doi.org. Процитовано 31 серпня 2022. 
  2. Jean-Auguste-Dominique Ingres | Madame Moitessier | NG4821 | National Gallery, London. www.nationalgallery.org.uk. Процитовано 31 серпня 2022. 
  3. Notes on frames in the exhibition, Portraits by Ingres - National Portrait Gallery. www.npg.org.uk. Процитовано 31 серпня 2022.