Мадонна з веретеном

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Madonna of the Yarnwinder.jpg
Школа Леонардо да Вінчі,
Мадонна з веретеном,
близько 1501, одна з копій 1510
Madonna dei Fusi
Дерево, олія. 50,2 × 36,4
Приватна колекція, Нью-Йорк, США

Мадонна з веретеном (італ Madonna dei Fusi) — досить відома картина, що за різними твердженнями належить, або Леонардо да Вінчі, або ж комусь з його учнів. Достовірно відомо, що зберігся ескіз картини руки Леонардо да Вінчі. Існує версія, що художник тільки почав малювати картину, а закінчили її його учні Амброджо де Предіс, Бернардіно де Консті чи Больтраффіо, що може бути вірогідно. Щодо достовірності «оригіналу», що знаходився у палаці-музею герцога Бакклейха (Бакльюджа) — Драмлерінгу, в графстві Дамфріс-енд-Ґаловей, в Шотландії, теж точаться суперечки. Деякі експерти вважають, що оригінал знаходиться в приватній колекції в Нью-Йорку.

Мадонна з веретеном (замок-музей Драмлерінг)

«Мадонна з веретеном» була спеціально створена для секретаря короля Франції Людовіка ХІІ — Флоріманда Робертета, коли да Вінчі перебував у Мілані. Картина була високо оцінена сучасниками Леонардо да Вінчі.

Опис[ред.ред. код]

Діва Марія разом з немовлям Ісусом сидить на фоні горного хребта та річки, на одній з копій зовсім інший фон: скелястий берег і морське плесо. Також є значні відмінності в лицях Богородиці та Ісуса. Картини відрізняються також контрасністю. Веретено тримає в руках Ісус, його увага повністю прикована до нього. Веретено на малюнку дуже подібне до хреста. Мадонна з любов'ю і сумом дивиться на сина. У неї припіднята права рука, так ніби вона хоче його захистити. На «герцогській» копії, що була викрадена здається, що маленький Ісус дивиться на цей символ хреста з сумом, в «нью-йоркській» на обличчі Ісуса можна помітити зацікавленість.

Символічність[ред.ред. код]

Основний символ картини веретено, що подібне до хреста. Маленький Ісус тримає в руках веретено здається його увага повністю прикута до веретена, він тримається за нього двома руками. Це символізує його прийняття своєї місії, що йому уготована. У Мадонни припіднята права рука, якою вона ніби хоче захистити сина. Її погляд виражає сум і тривогу — вона не хоче приймати синову долю. В міфологічно-символічному значенні веретено символізує долю. Варто пригадати трьох грецьких богинь Мойр, що ткали нитки життя і долі людей, і перерізали їх коли людина мала померти.

В одному з апокрифічних євангелій Діва Марія в домі Йосипа пряла пряжу для завіси в Єрусалимському храмі. В Євангелії від Луки згадується, що в момент смерті Ісуса завіса в храмі розірвалась.

Викрадення копії в Шотландії[ред.ред. код]

23 серпня 2003 року копію (за ствердженням самого герцога Бакклейха оригінал) було викрадено із його палацу-музею шотландського герцога — Драмлерінгу двома чоловіками, що купили квитки в цей музей. Вони зв'язали музейну наглядачку і винесли картину з музею через вікно. Двох новозеландських туристів, що стали свідками викрадення вони запевнили, що вони з поліції і це тільки навчання. Біля музею їх чекав білий фольксваген, на якому вони втікли. Злодії не змогли продати шедевр на «чорному» ринку і погрожучи нанесенням непоправної шкоди картині почали шантажувати герцога, щоб той викупив її за 4,25 мільйонів фунтів стерлінгів. Герцог відразу звернувся до поліції і злодіїв зрештою спіймали 4 жовтня 2007 року, а картину повернули до музею.

Джерела[ред.ред. код]