Мадонна на луці (Рафаель)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Мадонна на луці»
італ. Madonna del Prato
Творець:Рафаель Санті
Час створення:1506
Розміри:113 × 88 см
Висота:113 см
Ширина:88,5 см
Матеріал:олійна фарба і дошка тополі[d]
Жанр:сакральне мистецтво
Зберігається:Відень, Австрія
Музей:Музей історії мистецтв
CMNS: «Мадонна на луці»
у Вікісховищі
Силові лінії композиції

«Мадонна на луці»[2] (інші назви — «Мадонна в зелені», «Мадонна Бельведере») — картина італійського художника доби Відродження Рафаеля, написана у 1506 році для близького друга художника Таддео Таддеї. Зображає апокрифічну зустріч дитя Ісуса і хлопчика Іоана Хрестителя.

На картині зображені Діва Марія з дітьми Ісусом і Іоаном Хрестителем в чудовому краєвиді пасовища. Фігури персонажів композиційно утворюють класичний трикутник. Пейзаж, з одного боку, підкреслює світ людей; проте він поступово зникає в далекому горизонті, мабуть, щоб передати існування вічних цінностей. Таким чином «Мадонна на луці» є відображенням нового духовного мислення доби Відродження.[3]

Композиція з «мадонною на луці» була поширеною у мистецтві італійського Відродження. Вона відображала поєднання традиційної іконографії з новими пантеїстичними тенденціями і впливами мистецтва Північного Відродження в зображенні пейзажу. Прикладом може слугувати полотно «Мадонна на луці» Джованні Белліні, на якому Мадонна з Немовлям зображені на фоні ніби застиглого пейзажу, а ідеалізація форм і конкретизація деталей створюють враження умиротворення і чарівності.

Рафаель, приїхавши до Флоренції у 1504 році, розвинув цю тему, створивши полотна «Мадонна на луці», «Мадонна зі щигликом», «Прекрасна садівниця». В них простежується вплив Леонардо да Вінчі («Мадонна в скелях», «Свята Анна»), з роботами якого в цей період Рафаель знайомився, зокрема фігури вписані в запозичений у Леонардо композиційний трикутник.[4]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в https://www.khm.at/objektdb/detail/1502/
  2. M. M. Закович (2007). Культурологія: українська та зарубіжна культура. Навчальний посібник. Київ: Знання.
  3. Madonna im Grünen. Kunsthistorisches Museum. Архів оригіналу за 28 жовтня 2011. Процитовано 11 січня 2012. (англ.)
  4. Власов В.Г. Новый энциклопедический словарь изобразительного искусства: В 10 т. — Спб.: Азбука-классика, 2004-2009 (рос.)

Посилання

[ред. | ред. код]