Мадонна із немовлям, святою Катериною і святим Яковом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Мадонна із немовлям, святою Катериною і святим Яковом»
Lorenzo Lotto - Madonna and Child with Saints Catherine and Thomas (sacra conversazione) - Google Art Project.jpg
Автор Лоренцо Лотто
Час створення 15271533
Розміри 113,5 × 152 см
Матеріал полотно, олія
Місцезнаходження Музей історії мистецтв (Відень)

«Мадонна із немовлям, святою Катериною і святим Яковом» (італ. Madonna col Bambino tra i santi Caterina d'Alessandria e Giacomo) — картина італійського живописця Лоренцо Лотто (1480–1556), представника венеціанської школи. Створена приблизно у 15271533 роках. Зберігається у колекції Музею історії мистецтв у Відні (інв. №GG 101).

Історія[ред. | ред. код]

Зрілий твір Лоренцо Лотто був виконаний у період між останніми роками перебування у Бергамо (ймовірно, що це було приватне замовлення) і першими після повернення до Венеції. Художник цінує могутню творчу особистість Тіціана, але від нього достатньо далекий, оскільки знаходиться під впливом ломбардської школи, більш близької до північноєвропеських зразків.

З 1660 року знаходиться в імператорській колекції у Відні.

Опис[ред. | ред. код]

Дійсно, до ломбардського натуралізму, що пронизує значну частину творів Лотто, додається типове північне розташування фігур у просторі, в якому відчувається стиль Альбрехта Дюрера. Світло лягає на фігури, виокремлюючи обличчя, складки драпірувань, освітлюючи багатий пейзаж, в який вони занурені. Діва Марія притулилась до стовбура великого дерева і старого пенька, на якому вона тримає немовля; світло-блакитний колір її сукні ніжно гармонує зі шкірою, що здається алебастровою.

У лівій частині картини янгол покладає на голову Діви Марії жасминовий вінок. Його фігура повітряна й елегантна, образ дуже ідеалізований, особливо у зображені ніжного обличчя і крил. Як і Діва Марія, свята Катерина одягнена у вишуканий і елегантний одяг того часу. Така деталь, як золотий ланцюжок з хрестиком, що поблискує на грудях, свідчить про оригінальність, і у деякому сенсі, антикласицизмі Лотто, який простим речам надає делікатний внутрішній рух сцени. Яків має доволі сільський вигляд: він зображений із посохом пілігріма, у накидці; святий стоїть на колінах зі складеними руками і споглядає на Діву Марію, яка, у свою чергу, дивиться на нього. Ця тонка гра поглядів надає усій сцені яскраве відчуття лагідної сердечності.

Література[ред. | ред. код]

  • Вольфганг Прохаска. «Венский музей истории искусств. Живопись». — Лондон : Scala Publishers, 2011. — 128 с. — («Музеи мира») — 7000 прим. — ISBN 978-34-065-2756-2. (рос.)
  • «Музей истории искусства. Вена». Под редакцией Сильвии Боргези = Kunsthistorisches Museum. Vienna. — /Пер. с ит. — М. : ЗАО «БММ», 2007. — 144 с. — (Великие музеи мира) — 3000 прим. — ISBN 978-88-370-2769-8. (рос.)