Мазгаб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Star and Crescent.svg Шаріат

ДЖЕРЕЛА
ТИП ВЧИНКІВ

Star and Crescent.svg Фікг

ДЖЕРЕЛА

Мазгаб[1] або мазхаб — релігійна та юридична школа (напрямок) ісламського права. Мазгаби почали виникати ще в Аббасидському халіфаті у VIII-IX сторіччях, створювались вони й пізніше.

Сунітські мазгаби[ред. | ред. код]

Поширення мазгабів у сучасному світі

З багатьох шкіл до нашого часу збереглося лише 4. За іменами їхніх засновників вони називаються:

Свого часу у мусульманській Іспанії був популярним Загірійський мазгаб (від Дауда аз-Захірі), проте він був поступово витіснений ханбалітами[2].

Незважаючи на значні відмінності в тлумаченні багатьох деталей, усі ці 4 школи вважаються однаково авторитетними та канонічними в питаннях права, оскільки вважається, що вони однаково вірні принциповим положенням сунізму. Приналежність до одного з мазгабів є обов'язковою для більшості мусульман сунітів. Винятком є лише найосвідченіші богослови, які, як вважається, настільки розбираються в шаріаті, що можуть самі виносити вірні судження щодо певних питань.

Поширення сунітських мазгабів[ред. | ред. код]

Оскільки мазгаби налічують вже не одну сотню років, то вони давно стали традиційними, і приналежність до них перш за все визначається походженням людини. Певні релігійні громади та цілі народи й регіони традиційно належать до певного мазгабу. Ханафізм є найпоширенішим мазгабом і переважає серед індійських та китайських мусульман, тюркомовних народів, в Середній Азії та Сирії. Малікізм в Північній Африці (Марокко, Алжирі, Тунісі, частково Єгипті), Західній Африці та Судані. Шафіїзм в Єгипті, Східній Африці, Індонезії. Ханбалізм поширений в Саудівській Аравії.

Шиїтські мазгаби[ред. | ред. код]

У шиїтському ісламі існують:

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • Мазхаб // Українська Релігієзнавча Енциклопедія
  • А. Али-заде. Мазхаб// Исламский энциклопедический словарь (рос.)