Мазепин дзвін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мазепин дзвін

Мазе́пин дзвін («Голуб») — дзвін, вилитий 1699 року українським майстром Карпом Балашевичем на замовлення гетьмана Івана Мазепи, і призначений для Батуринської Воскресенської церкви, про що свідчить напис на дзвоні. Вага — 640 кг, висота та діаметр — 95 см.

1699 року було укладено Карловицький трактат (див.:Карловицький конгрес), що завершив довголітню війну з Османською імперією та Кримським ханством. На честь цієї знаменної події був вилитий дзвін і звідси походить його назва «Голуб» — символ миру. Також того року Мазепі виповнилося 60 років. На дзвоні майстер зобразив гетьмана І. Мазепу та його герб.

2 (13) листопада 1708 року гетьманський  Батурин був знищений російськими військами. Дзвін «Голуб» було вивезено з Батурина. Відомо, що наприкінці 18 століття дзвін знаходився на дзвіниці Домницького монастиря у місті Березна на Чернігівщині, який за кошти фундатора князя Олександра Безбородька вдалося відбудувати.

У 1920-х роках Мазепиним дзвоном зацікавився відомий український етнограф Борис Пилипенко. Тоді ж дзвін було перевезено до Чернігівського Історичного Музею. Від часів Другої світової війни дзвін вважався втраченим.

У травні 2015 року кандидат історичних наук Аркадій Тарасов (історичний факультет Московського державного університету імені Михайла Ломоносова) віднайшов дзвін на дзвіниці Нікольського кафедрального собору Російської православної церкви в місті Оренбурзі (Росія). У дзвона відсутній язик, також він має тріщину.

Література[ред. | ред. код]

  • Пилипенко Б. Видатна пам'ятка вкраїнського людвісарства (Мазепин дзвін) // Інститут рукопису НБУВ, ф. Х., спр. 17954. Цю розвідку опублікував О.Коваленко у журналі «Пам'ятки України» № 3 за 2008 р.
  • Записки НТШ, том 170, О. Оглоблин. Гетьман Іван Мазепа та його доба. Нью-Йорк — Париж — Торонто, 1960, стор. 392—393(укр.)
  • Звідомлення про засідання Історичної Секції ВУАН у Києві і доповіді Б. К. Пилипенка в журналі «Україна», 1930, ч. 42, ст. 196—197(укр.)
  • Володимир СВЕРБИГУЗ. МАЗЕПИН ДЗВІН. День. 10 серпня 2001 року.