Мазепин дзвін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мазепин дзвін

Мазепин дзвін («Голуб») — дзвін, вилитий 1699 року українським майстром Карпом Балашевичем на замовлення гетьмана Івана Мазепи, і призначений для Батуринської Воскресенської церкви, про що свідчить напис на дзвоні.Вага - 640 кг, висота та діаметр - 95 см.

1699 року було укладено Карловицький трактат (див.:Карловицький конгрес), що завершив довголітню війну з Османською імперією та Кримським ханством. На честь цієї знаменної події був вилитий дзвін і звідси походить його назва «Голуб» — символ миру. Також того року Мазепі виповнилося 60 років.На дзвоні майстер зобразив гетьмана І. Мазепу та його герб.

  13(2) листопада 1708 року гетьманський  Батурин був знищений російськими  військами. Дзвін «Голуб» було вивезено з Батурина. Відомо, що наприкінці 18 століття дзвін знаходився на дзвіниці Домницького монастиря у місті Березна на Чернігівщині, який за кошти фундатора князя Олександра Безбородька вдалося відбудувати.

У 1920-х роках Мазепиним дзвоном зацікавився відомий український етнограф Борис Пилипенко. Тоді ж дзвін було перевезено до Чернігівського Історичного Музею. Від часів Другої світової війни дзвін вважався втраченим.

У травні 2015 року кандидат історичних наук Аркадій Тарасов (історичний факультет Московського державного університету імені Михайла Ломоносова) віднайшов дзвін на дзвіниці Нікольського кафедрального собору Російської православної церкви в місті Оренбурзі (Росія). У дзвону відсутній язик, також він має тріщину.

Література[ред. | ред. код]

  • Пилипенко Б. Видатна пам’ятка вкраїнського людвісарства (Мазепин дзвін) // Інститут рукопису НБУВ, ф. Х., спр. 17954. Цю розвідку опублікував О.Коваленко у журналі «Пам’ятки України» № 3 за 2008 р.
  • Записки НТШ, том 170, О. Оглоблин. Гетьман Іван Мазепа та його доба. Нью-Йорк — Париж — Торонто, 1960, стор. 392—393(укр.)
  • Звідомлення про засідання Історичної Секції ВУАН у Києві і доповіді Б. К. Пилипенка в журналі «Україна», 1930, ч. 42, ст. 196-197укр.
  • Володимир СВЕРБИГУЗ. МАЗЕПИН ДЗВІН. День. 10 серпня 2001 року.