Майкл Стренк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Майкл Стренк
англ. Michael Strank
USMC-E5.svg Сержант
Michael Strank.jpg
Загальна інформація
Народження 10 листопада 1919(1919-11-10)
с. Орябина, Чехословаччина
(тепер Словаччина Словаччина)
Смерть 1 березня 1945(1945-03-01) (25 років)
Іото (Іодзіма), Японія Японія
Загинув в бою
Військова служба
Роки служби 1939-1945
Приналежність Flag of the United States.svg США
Вид ЗС Seal of the United States Marine Corps.svg Корпус морської піхоти США
Рід військ морська піхота
Формування 5-а дивізія Корпусу морської піхоти США
Війни / битви Друга світова війна:
Бугенвільська кампанія;
Кампанія на Соломонових островах;
Битва за Іодзіму.
Нагороди та відзнаки
Бронзова Зірка (США)
Пурпурове Серце (США)
Подяка Президента (США)
Пам'ятна медаль оборони Америки
Медаль «За Американську кампанію»
Медаль «За кампанію на Тихому океані»
Стрічка учасника бойових дій (ВМС США) Медаль за відмінну поведінку (Корпус Морської піхоти)
Медаль Перемоги у Другій світовій війні

Commons-logo.svg Матеріали до статті на Вікісховищі
Підняття прапора над Іводзімою, поштова марка
Підняття прапора над Іводзімою

Майкл Стренк (англ. Michael Strank; словац. Michal Strenk; русин. Mykhal Strenk (* 10 листопада 1919, с. Орябина, Чехословаччина — † 1 березня 1945, Іодзіма, Японія) — американський військовик українського лемківського походження, сержант Корпусу морської піхоти США, учасник бойових дій в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні під час Другої Світової війни. Старший за званням із шести військовослужбовців, що були зафіксовані на фотографії «Підняття прапора на Іодзіма» Джо Розенталя.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився в українській лемківський родині в селі Орябина, в Чехословаччині (сьогодні в окрузі Стара Любовня), Пряшівський край на північному сході Словаччини. Його батьки Василь Стренк (словацькою Vasiľ Strenk) та Марта, у дівоцтві Грофікова (словацькою Martha Grofikova), були уродженцями села Орябина, населеної переважно українцями.

Сім'я Майкла Стренк була типовим прикладом сім'ї емігрантів із Словаччини. Значне зростання імміграції в США з території нинішньої Словаччини почалася наприкінці другої половини XIX століття, і неухильно зростав протягом наступних десятиліть. Імміграція зі Словаччини та Пряшівщини скоротилася під час Першої світової війни, а після її закінчення знову було відзначено значне зростання переселенців[1].

Основним центром розселення словацьких іммігрантів був вугледобувний регіон у штаті Пенсильванія, що потребував недорогої робочої сили[1][2].

Батько Майкла перебрався в США в 1921 році, там він влаштувався працювати у вугільній шахті в окрузі Камбрія, штат Пенсильванія . Сім'я возз'єдналася через рік, коли батько Майкла зібрав необхідну суму грошей на поїздку дружини і сина в Північну Америку з Європи. Дворічний Майкл прибув разом з матір'ю в порт Нью-Йорка 4 серпня 1922 на лайнері Беренгария, що вийшов з порту англійського Саутгемптона[3].

У штатах Василь Стренк відомий під ім'ям Чарльз (Charles). Ім'я молодшого Стренка, дане при народженні, Міхал (Michal) було змінено на англомовний варіант Майкл (Michael), також вживається зменшувальна форма Майк (Mike).

Стренк (Штранк, Странк) навчався в середній школі Франкліна Боро, Пенсильванія, яку закінчив у 1937. Після школи він перебував у Цивільному Корпусі охорони протягом 18 місяців, а потім став дорожнім робітником штату.

6 жовтня 1939 у Піттсбурзі зарахований до регулярної служби у корпусі морської піхоти строком на чотири роки і був сержантом морської піхоти Сполученних Штатів Америки під час Другої світової війни.

З 21 лютого до 18 березня 1942 як розвідник брав участь в операції висадки та окупації острова Pavuvu на островах Рассела, а також в захваті та окупації затоки імператриці Августи під час битви за Бугенвіль з 1 листопада до 12 січня 1944.

Призначений командиром загону, та приземлився з ним на Іото (яп. 硫黄島, офіційна назва — іото, попередня назва — іодзіма, «сірчаний острів»; англ. Iwo Jima) 19 лютого 1945 року під час битви за Іодзіму. Він за дорученням командування здійснив підйом великого прапора на вершині гори Сурібаті. Він був сфотографований, піднімаючи прапор на вершині гори Сурібаті під час битви за Іодзіму. До кінця березня, троє з шести людей на фотографії були вбиті в боях, в тому числі і Стренк.

Похований на Арлінгтонському національному цвинтарі.

Нагороди[ред.ред. код]

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

Меморіал Корпусу морської піхоти на Арлінгтонському цвинтарі

16 лютого 2015, до 70-річчя з дня події, в місті Ужгороді, поблизу школи № 4, було встановлено міні-скульптуру Майклу Стренку (скульптор М. Колодко)

Згадується у брошурі "Україна в другій світовій війні" підготовленій Українським інститутом національної пам'яті до 70-ї річниці перемоги над нацизмом[4].

В кіно[ред.ред. код]

Майкл Стренк є героєм фільму «Прапори наших батьків» режисера Клінта Іствуда. Його образ втілив канадський актор Беррі Пеппер.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б June Granatir Alexander. Ethnic Pride, American Patriotism : Slovaks and Other New Immigrants in the Interwar Era.
  2. Anderson, John W . Transitions: From Eastern Europe to Anthracite Community to College Classroom.
  3. Sergeant Michael Strank (1919—1945)
  4. memory.gov.ua Україна в Другій світовій війні. — Київ, Український інститут національної пам’яті, 2015. — 28 с., іл.

Посилання[ред.ред. код]