Майя (філософія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїзм
Om symbol.svgПустий ієрогліф.pngHinduSwastika.svg
 
Категорія КатегоріяPortal Портал

Майя (санскр. माया, māyā IAST, букв. «не це») — філософська категорія в індуїзмі, яка постулює, що світ речей, феноменів і людей це лише морок, ілюзія.

Майя є ілюзією не тому, що вона позбавлена буття, а тому що вона - нестала, тимчасова. У Ріґведі та Упанішадах майя мала магічне та культове значення.

У веданті означає ілюзію, видимість (чуттєво сприйнятний матеріальний світ). Веданта вчить, що багатоманітність світу - ілюзія, видимість, майя. Лише абсолютний дух (брахман: Вішну та дживи) — є реальними (трансцендентними щодо матерії, а значить і вічними).

Людина через своє невідання будує в своїй свідомості помилкове уявлення про існування світу, таке уявлення про світ є майєю. Людина часто намагається це помилкове уявлення про світ натягнути на реальний світ, піддається ілюзії. Для індуїзму (як і буддизму) характерно порівняння майї з постійно мінливими обрисами хмар, бульбашками на воді. Майя - створена творцем ілюзія, низка змін, вервечка страждань, і мета адепта шляхом зречення від спокус, осягнути вище начало, подолати окови майї, вийти з нескінченного кругообігу самсари.

Багато філософських шкіл індуїзму відносять до псевдореальності (майї) також не тільки навколишній, тваринний світ, а й усіх богів індуїстського пантеону. Справжньою ж реальністю є Єдине (санскр. एकम् सत्, ekam sat IAST, букв. «Єдине буття») або Брахман.

Ліві лапки

माया इदम् सर्वम् (māyā idam sarvam) — «Весь матеріальний світ - лише ілюзія» (Веданта)

Праві лапки

З європейських філософів поняттю "Майя" велику увагу приділяв Артур Шопенгауер.

Література[ред. | ред. код]