Макака

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Макака
Макака (Macaca sylvanus)
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Примати (Primates)
Родина: Мавпові (Cercopithecidae)
Рід: Макака (Macaca)
Lacépède, 1799
Типовий вид
Macaca sylvanus
(Linnaeus, 1758)
Répartition mondiale des macaques.jpg
Види

22 види, див. текст

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Macaca
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Macaca
EOL logo.svg EOL: 41559
ITIS logo.svg ITIS: 180097
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9539
Fossilworks: 40869

Макака, або макак (Macaca) — рід ссавців з ряду приматів родини мавпові (Cercopithecidae).

Назва роду[ред. | ред. код]

За словником Шарлеманя (1928) назва роду подається тільки в біноменах: Macacus cynamolgus L. (макака або мавпа яванська) та Macacus sinicus L. (мавпа китайська) (с. 21). За зоологічним словником Маркевича і Татарка (1983) рід подається як «макак» (Macaca Lacepede). Тут використано варіант назви, вжитий М. Шарлеманем з огляду на повну відповідність такої назви до латини.

Синоніми: Cynopithecus É. Geoffroy, 1835, Inuus É. Geoffroy, 1812, Magotus Ritgen, 1824 та ін.

Опис[ред. | ред. код]

Макаки це примати середнього розміру: довжина тіла може варіюватися від 40 до 75 см, вага самців перевищує вагу самиць приблизно на 50% й може варіюватися від 2,5 до 18 кг. Довжина хвоста може бути від дуже короткої до довгої, аж до довжини тіла. Колір хутра варіюється між коричневим, сірим і чорним. Лице голе й опукле.

Поширення[ред. | ред. код]

Досить поширені в Азії: від Афганістану до Китаю, від островів Південно-Східної Азії до Японії. Крім того, один вид, Macaca sylvanus живе на Північному Заході Африки й у Гібралтарі. Середовища проживання різноманітні: від тропічних лісів до гір, навіть вище 2000 м над рівнем моря.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Це тварини з денною активністю, які добре лазять по деревам. Поживою є в основному фрукти, але макаки також споживають інші частини рослин, а іноді й комахи, яйця птахів, дрібних хребетних і в деяких випадках навіть молюсків. Вони живуть в групах, сформованих від 10 до 100 осіб, в яких доросле населення містить самиць в кількості у три-чотири рази більшій, ніж самців. Надлишки самців утворюють групи лише самців. Вагітність триває від 160 до 170 днів, народжується одне дитинча. Статева зрілість досягається у 3—4 роки для самиць і 6—7 років у самців. Середня тривалість життя становить від 15 до 20 років в дикій природі, але може бути до 30 років в неволі.

Зв'язок з людьми[ред. | ред. код]

Кілька видів макак широко використовуються в випробуваннях на тваринах, зокрема, в галузі неврології з зорового сприйняття і зорової системи. Майже всі (73-100%) домашніх тварин і перебуваючих в неволі макак є носіями вірусу герпесу B. Цей вірус є звичним для макак, який у них не спричинює тяжкої хвороби, тоді як для людини є як рідкісним, так і потенційно смертельним.

Таксономія[ред. | ред. код]

Відноситься до підродини мавпові (s. str.) (Cercopithecinae) і триби павіанів (Papionini), один з 7 родів цієї триби:

Видовий склад[ред. | ред. код]

Рід Макака включає 22 види.

Макака чубатий (Macaca nigra)
Макака японський (Macaca fuscata)
Макака резус (Macaca mulatta)

Серед його найвідоміших представників:

Посилання[ред. | ред. код]