Макака японська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Макака японська
Yakusaru monkey.JPG
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Примати (Primates)
Родина: Мавпові (Cercopithecidae)
Рід: Макака (Macaca)
Вид: Макака японська
Біноміальна назва
Macaca fuscata
Blyth, 1875
Посилання
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9542
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Macaca fuscata

Макака японська (Macaca fuscata; яп. ニホンザル, ніхондзару) — найпівнічніша мавпа Старого світу, що походить з Японії.

Відома також як «снігова мавпа». Має сіре або брунатне хутро, короткий хвіст, червоні обличчя, руки і сідниці. Існує два підвиди цих макак: Macaca fuscata fuscata і Macaca fuscata yakui (Якусімський макака).

Класифікація[ред.ред. код]

Ареал і харчування[ред.ред. код]

Японські макаки проживають переважно у різноманітних лісах Японського архіпелагу — субтропічних, широколисних, хвоїних і гірських. Ці мавпи харчуються паростками і корінням трав та дерев, бруньками, фруктами, ягодами, листям, пташиними яйцями, мілкими хребетними і комахами. Довжина тіла макак сягає 79-95 см, зріст — 50-60 см, а довжина хвоста — близько 10 см. Вага самців становить від 10 до 14 кг, а самок — 5,5 кг.

Японські макаки відпочивають у природніх «гарячих ваннах» онсен.

Японська макака є мавпою, яка проживає найпівнічніше від решти своїх сородичів. Хоча вона здатна виживати при температурі −15 °C (5 °F), макака проводить більшу половину зими у гарячих джерелах онсен — природніх цілющіх ваннах.

Організація і розмноження[ред.ред. код]

Таємна нарада по підготовці скинення вожака зграї

Японські макаки гуртуються у зграї по від 20 до 100 особин, які складаються з матрилінейних груп з великою кількістю самок і декількома самцями. Кількість останніх у зграї становить від одного до трьох особин. Серед самок існує чітка ієрархія.

У період розмноження самиці приймають близько 10 самців. Однак лише третина жіночої половини зграї здатна завагітніти. Оскільки період розмноження короткий, макаки часто вступають у гетеросексуальні стосунки один з одним впродовж року.

Після 173 днів самиця народжує лише одну дитину, вагою до 500 г. В середньому, життя японських макак триває 30 років.

Інші аспекти[ред.ред. код]

Японська макака є дуже розумної істотою. Це єдина тварина, наряду з єнотами і людиною, яка миє їжу перед її вживанням. Мавпи вміють швидко переймати навички один від одного.

Нещодавні дослідження з японських макак засвідчили, що ці мавпи мають «діалекти» свої «говірок», подібно до людей. Японські макаки часто використовуються у дослідах з неврології та хімії.[2]

У 2000 році Японські макаки були занесені до Червоної книги.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Watanabe, K & Tokita, K. (2008). Macaca fuscata. 2008 Червоний Список Міжнародного Союзу Охорони Природи. МСОП 2008. Переглянуто 4 January 2009.
  2. [1]

Посилання[ред.ред. код]