Макак японський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Макака японська
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клада: Синапсиди (Synapsida)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Примати (Primates)
Підряд: Haplorhini
Інфраряд: Вищі примати (Simiiformes)
Родина: Мавпові (Cercopithecidae)
Рід: Макак (Macaca)
Вид:
Макака японська (M. fuscata)
Біноміальна назва
Macaca fuscata
Blyth, 1875

Макак японський[2] (Macaca fuscata; яп. ニホンザル, ніхондзару) — найпівнічніша мавпа Старого світу, що походить з Японії.

Відома також як «снігова мавпа». Має сіре або брунатне хутро, короткий хвіст, червоні обличчя, руки і сідниці. Існує два підвиди цих макак: Macaca fuscata fuscata і Macaca fuscata yakui (Якусімська макака).

Класифікація[ред. | ред. код]

Ареал і харчування[ред. | ред. код]

Японські макаки проживають переважно у різноманітних лісах Японського архіпелагу — субтропічних, широколистих, хвойних та гірських. Ці мавпи харчуються паростками й корінням трав та дерев, бруньками, фруктами, ягодами, листям, пташиними яйцями, дрібними хребетними і комахами. Довжина тіла макак сягає 79-95 см, зріст — 50-60 см, а довжина хвоста — близько 10 см. Вага самців становить від 10 до 14 кг, а самок — 5,5 кг.

Японські макаки відпочивають у природних «гарячих ваннах» онсен.

Японська макака є мавпою, яка проживає найпівнічніше від решти своїх родичів. Хоча вона здатна виживати при температурі −15 °C (5 °F), макака проводить більшу частину зими у гарячих джерелах онсен — природних цілющих ваннах.

Організація і розмноження[ред. | ред. код]

Таємна нарада по підготовці скинення вожака зграї

Японські макаки гуртуються у зграї по від 20 до 100 особин, які складаються з матрилінейних груп з великою кількістю самок і декількома самцями. Кількість останніх у зграї становить від одного до трьох особин. Серед самок існує чітка ієрархія.

У період розмноження самиці приймають близько 10 самців. Однак лише третина жіночої половини зграї здатна завагітніти. Через те що період розмноження короткий, макаки часто вступають у сексуальні стосунки один з одним впродовж року.

Після 173 днів самиця народжує лише одну дитину, вагою до 500 г. В середньому, життя японських макак триває 30 років.

Інші аспекти[ред. | ред. код]

Японська макака є дуже розумною істотою. Це єдина тварина, разом з єнотами і людиною, яка миє їжу перед її вживанням. Мавпи вміють швидко переймати навички один від одного.

Нещодавні дослідження японських макак засвідчили, що ці мавпи мають «діалекти» та «говірки», подібно до людей. Японські макаки часто використовуються у дослідах з неврології та хімії.[3]

У 2000 році Японські макаки були занесені до Червоної книги.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Watanabe, K & Tokita, K. (2008). Macaca fuscata. 2008 Червоний список Міжнародного союзу охорони природи. МСОП 2008. Переглянуто 4 January 2009.
  2. Маркевич, О. П. Номенклатура // Маркевич О. П., Татарко К. І. Російсько-українсько-латинський зоологічний словник. — Київ : Наук. думка, 1983. — С. 202.
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 4 жовтня 2006. Процитовано 17 жовтня 2006. 

Посилання[ред. | ред. код]