Макромолекула вугілля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фрагмент макромолекули вугілля.

Макромолекула вугілля — умовна назва елементу вугільної речовини на молекулярному (надмолекулярному) рівні — аналогічно до молекул, які структурно включають полімери.

Структура макромолекули вугілля залежить від стадії вуглефікації.

Для макромолекули малометаморфізованого вугілля характерний значний вміст аліфатичних ланцюжків «зшиваючих» пачки ароматичних ядер. У внутрішніх фрагментах структури цього вугілля і в бічних ланцюгах міститься велика кількість кисеньвміщаючих груп. Кисень гідроксильних груп, розташовуючись компланарно ароматичному ядру, забезпечує асоціацію ароматичних ядер у жорсткі групи що утворюють плоскі шари. Взаємодія між шарами призводить до утворення пачок паралельних шарів розташованих на відстані що визначається розмірами «зшиваючих» радикалів.

З ростом стадії метаморфізму вугілля зменшується довжина «зшиваючих» аліфатичних ланцюжків і концентрація функціональних груп, зростає ароматичність вугілля.

Антрацити являють собою практично повністю сконденсовану тримірну полісполучену структуру з мінімальним вмістом водню i гетероатомів. Аліфатичні фрагменти, функціональні групи і вільні радикали зберігаються тільки в областях дислокацій.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Лазаров Л., Ангелова Г. Структура и реакции углей . — София : Болгарская Академия наук, 1990. — 232 с.
  • Саранчук В. И., Айруни А. Т., Ковалев К. Е.Надмолекулярная организация, структура и свойства угля. — Київ : Наукова думка. 1988. — 192 с.
  • Касаточкин В. И., Ларина Н. К. Строение и свойства природных углей. — М. : Недра, 1975 . — 160 с.