Максимафілія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Картмаксімум «Київський тролейбус. Київ-4. 1963-1969», де листівка, марка та штемпель першого дня випуску співпадають

Максимафілія — напрямок філателії, що включає вивчення та створення картмаксимумів.[1] Це одна з одинадцяти класифікацій філателії, визнаних Міжнародною федерацією філателії (ФІП), і тому має власну комісію ФІП.

Комісія ФІП по максимафілії проводить кожні два роки конференцію з цього питання, востаннє в Сеулі в 2014 році.[2]

Опис[ред. | ред. код]

У філателії картмаксимум (також відома як максі-карта або максікартка) — це листівка з поштовою маркою, розміщеною на стороні із зображенням картки, де марка та карта збігаються або перебувають у максимальній відповідності.[3][4] Погашення або поштовий штемпель зазвичай пов’язаний із зображенням на лицьовій стороні картки та марки. Мета максимафілії полягає в отриманні поштової картки, зображення на якій тісно пов'язане із сюжетом поштової марки, а в ідеалі ще й з відповідним поштовим штемпелем. Якщо всі три ці елементи узгоджуються між собою, то така картка справді є карткою максимальної відповідності (звідси й назва «максимафілія»).

Бажано, щоб зображення на поштовій картці не було просто збільшеним зображенням на поштовій марці, але з цього правила є винятки. Наприклад, такий витвір мистецтва, як картина (а не його деталь), часто показується повністю як на поштовій картці, так і на поштовій марці картмаксимуму.

Не кожна країна випускає картмаксімуми (наприклад, США випустили дуже мало). Деякі, з тих що випускають, мають лише обмежену кількість випусків щороку (наприклад, Німеччина), тоді як інші випускають картмаксимум для кожної марки (наприклад, Австралія).[5]

Історія[ред. | ред. код]

Максимафілія з'явилася на початку XX століття, але набула широкого поширення та організованого характеру тільки після Другої світової війни. До цього картмаксимуми створювалися як сувеніри, найчастіше — для туристів.[6] Максимафілія тісно пов’язана з колекціонуванням тематичних поштових марок, і багато тематичних колекцій доповнюються відповідними картмаксимумами.

Виставки[ред. | ред. код]

Покази картмаксимумів стали популярними на змагальних філателістичних виставках, і FIP розробила спеціальні правила, щоб допомогти оцінювати роботи.[7]

Список літератури[ред. | ред. код]

  1. Carlton, R. Scott. The International Encyclopaedic Dictionary of Philately, Krause Publications, Iola WI, 1997, p.154. ISBN 0-87341-448-9.
  2. FIP Commission for Maximaphily. Архів оригіналу за 24 грудня 2015. Процитовано 21 жовтня 2011. 
  3. Postcard formats: Maxicards. www.postcrossing.com (англ.). Процитовано 26 серпня 2017. 
  4. The Wonderful World of Maximum Cards. www.virginstamps.com. Архів оригіналу за 16 лютого 2017. Процитовано 26 серпня 2017. 
  5. Search Results for "maxicards". Australia Post Shop. 18 жовтня 2021. 
  6. Healey, Barth. "Pastimes; Stamps". New York Times. 20 May 1990.
  7. Regulations for the evaluation of Maximaphily exhibits. Архів оригіналу за 3 березня 2016. Процитовано 1 травня 2009.