Максиміан II Дая

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Максимін II Дая (Даза)
Gaius Valerius Galerius Maximinus Daia (Daza)
Максимін II Дая (Даза)
Імператор
Початок правління: 305-308 як цезар при Галерії.
Кінець правління: 309-313 як авґуст з Ліцинієм

Попередник: Галерій
Наступник: Ліциній

Дата народження: 20 листопада 270(0270-11-20)
Місце народження: Гамзіград (нині Сербія)
Країна: Римської імперії
Дата смерті: серпень 313
Місце смерті: Тарс (нині Туреччина)

Максимін II Дая (Даза) (лат. Gaius Valerius Galerius Maximinus Daia (Daza), Maximinus II, *20 листопада 270 — † серпень 313, Тарсі) — імператор у римській тетрархії в 310-313. Спочатку як цезар у 305-309, потім як авґуст (310/313).

Біографія[ред. | ред. код]

Фоліс Максиміна II Дая

Народився в простій родині, в Східній Сербії, і був іллірійським пастухом, перед тим як вступити на військову службу, де він швидко став трибуном. Дая був далеким родичем цезаря Галерія, який разом з Констанцієм Хлором, був проголошений авґустом, після зречення в 305 році Діоклетіана і Максиміана. Наступними цезарям були призначені ставленики Галерія Флавій Север, який одержав частину Заходу, і Дая, що отримав у своє управління Єгипет і Сирію.

За свідченням істориків, відрізнявся буйною вдачею та сильною нетерпимістю до християн, яку він, втім, волів не проявляти, і навіть видав кілька едиктів про віротерпимість. Після смерті спочатку Галерія у 311, а потім Максенція у 312, в імперії залишилося три правителі: Костянтин в Італії, Максимін Дая в Азії, і Ліциній у Дунайських провінціях. Вирішивши зміцнити своє становище, Дая розпочав війну з Ліцинієм, захопивши Візантій, але у вирішальній битві, незважаючи на чисельну перевагу, був розбитий. Утікає до Нікомедії, згодом у Тарс, де й помирає у 313. Немає одностайної думки про причину смерті.

Посилання[ред. | ред. код]