Макітра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Макітра мала
Макітра велика

Макі́тра — конусоподібний посуд, виготовлений із випаленої глини, для сходження тіста або для перетирання маку макогоном чи подрібнення інших харчових продуктів. З-поміж інших видів глиняного посуду макітра вирізняється своєю багатофункціональністю.

Слово «макітра» походить, очевидно, із сполучення слів «мак» і «терти». Менш ймовірне тлумачення його як грецизма: від грец. μάκτρα («діжа», «балія»)[1]. Інші назви — макітерка, макортет, макартет, макотерть.

Форма[ред. | ред. код]

Макітра — різновеликий глиняний посуд з дуже розхиленими бічними стінками, потовщеними й вигнутими назовні вінцями. Для зручності перенесення великі макітри мали з протилежних боків два вушка.

Один із різновидів макітри є ринка.

Опішнянські гончарі виготовляють і продають глиняні макітри дотепер, зокрема в Опішні.

Призначення[ред. | ред. код]

Глиняні макітри — один із найбільш уживаних видів глиняного посуду українців. У господарстві вони практично незамінні, оскільки мають широку сферу застосування, міцно пов'язані з традиційною кулінарією.

Макітри застосовували для тримання води, сирівцю, збіжжя, квашення і соління на зиму буряків, капусти, огірків, зоління білизни, приготування опари, учиняння тіста, складання вареників, гречаників, пирогів тощо.

В Полтавщині макітра, макотерть — об'ємна випукла посудина для води і квашення тіста

Макітру можна поділити на типи, залежно від функцій, які вони виконували.

 • об'ємом понад 5 літрів, полив'яних і неполив'яних макітри, головним призначенням є приготування опари та вимішування тіста. До середини ХХ століття, коли в кожній українській хаті була піч, на всі «свята-празники» та в неділю, господині обов'язково випікали хліб, пироги, перепічки… Залежно від кількості членів сім'ї потрібні були макітри різних розмірів. Найбільш вживаними для цього були макітри місткістю близько 10-15 літрів.
 • менші за 6 літрів макітри, здебільшого полив'яні (адже вони менше вбирають жир, тому легше миються) використовували для тушкування та запікання м'яса, овочів (картоплі, капусти, буряків, гарбуза тощо), готових страв.

У другій половині ХХ століття полив'яні мальовані макітри, іноді з покришками, використовували для зберігання та подачі до столу вареників, гречаників, млинців, голубців тощо.

У макітрах, які на даний момент не використовувалися, зберігали збіжжя, або ж вони стояли перевернутими догори дном, «щоб не нападало сміття, миша не вскочила», на горищі чи в «чулані».

Макітри використовували в двох випадках.

 • Перший — під час обряду випікання короваїв та медяників коровайницями [як правило, у середу чи четвер за три дні до весілля]. Притому, зазвичай було дві макітри — одна для короваю, інша — для медяників, адже їх тісто різнилося, а ще ж одночасно ці два види обрядового печива в піч для випікання не ставили. В Опішні, що в Полтавщині, для замішування тіста на весільний коровай використовували здебільшого нову макітру. Окрім того, макітра могла бути спеціально виготовлена для цього випадку, про що свідчать написи на деяких з них.
 • Другий випадок — «драну» макітру чи горщик розбивали на другий день весілля, коли свати приходили до батьків Молодої з претензію, що Молода втявилася «нечесною».

Зз-поміж інших видів глиняного посуду макітра вирізняється своєю багатофункціональністю.

Традиції[ред. | ред. код]

 • Традиційно в Україні мак для різдвяної куті перетирав чоловік, батько родини. При цьому він читав молитву. У цьому звичаї макітра символізує жіноче начало, а макогін — чоловіче. Часто перед Різдвом купували нову макітру і макогін.
 • Існував також такий весільний звичай, пов'язаний з макітрою. Після весільного обіду гості нареченого перевдягались: старі в молодих, молоді в старих. Макітру наповнювали пирогами, прикрашали квітами і різнокольоровими стрічками та вручали старостисі. Вона танцювала з макітрою і всі гості йшли до батьків нареченої. Це називали «ідуть з пирогами». Танець з макітрою продовжувався протягом всього шляху. Батьки нареченої запрошували гостей до столу, де на видному місці сиділа старостиха з макітрою. Гості нареченої підходили до неї, а вона пригощала їх пирогами. Після обіду гості повертались назад з макітрою, повною пирогів, які напекла мати нареченої для молодих і сватів.
 • Під час обряду випікання короваїв та медяників коровайницями [як правило, у середу чи четвер за три дні до весілля]. Притому, зазвичай було дві макітри — одна для короваю, інша — для медяників, адже їх тісто різнилося, а ще ж одночасно ці два види обрядового печива в піч для випікання не ставили. В Опішні, що в Полтавщині, для замішування тіста на весільний коровай використовували здебільшого нову макітру. Окрім того, макітра могла бути спеціально виготовлена для цього випадку, про що свідчать написи на деяких з них.
 • «Драну» макітру чи горщик розбивали на другий день весілля, коли свати приходили до батьків молодої з претензію, що молода виявилася «нечесною».

Мовні звороти, прислів'я[ред. | ред. код]

 • Стрижений під макітру — острижений кружком
 • Макітра розуму в кого — хтось дуже розумний
 • Макітра варить — розумний, кмітливий
 • Мати порожню макітру на плечах — бути нерозумним, нерозсудливим
 • Розгубити обручі від макітри — втратити здатність правильно думати, діяти
 • Розбити макітру — посваритися
 • Дурний і в макітрі макогона зломить

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.

Посилання[ред. | ред. код]