Мак городній

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мак городній
Papaver somniferum - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-102.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Порядок: Жовтецевоцвіті (Ranunculales)
Родина: Макові (Papaveraceae)
Рід: Мак (Papaver)
Вид: мак городній
Біноміальна назва
Papaver somniferum
L., 1753
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Papaver somniferum
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Papaver somniferum
EOL logo.svg EOL: 594796
IPNI: 673724
ITIS logo.svg ITIS: 18894
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3469

Мак городній[1], або мак снотворний[2] (Papaver somniferum) — однорічна трав'яниста гола або розсіянощетиниста рослина родини макових, з якої отримується опіум та багато його похідних (опіатів), як-от морфій, тебаїн, кодеїн, папаверин та носкапин. Біноміальна назва перекладається як «снотворний мак», посилаючись на його наркотичні властивості. Насіння широко використовується в їжу та містить цінну олію, крім того, рослина використовується для декоративних цілей.

Опис[ред. | ред. код]

Стебло рослини прямостійне, просте або вгорі розгалужене, 50-120 см заввишки. Листки, окрім найнижчих, стеблообгортні, цілісні, великозубчасті або надрізанолопатеві, дуже сизі. Квітки великі, двостатеві, 4-пелюсткові, одиничні, на довгих кінцевих квітконосах; пелюстки білі, фіалкові або пурпурові, з білою, фіалковою або жовтавою плямою при основі. Плід — куляста або барильцеподібна коробочка. Цвіте у червні-липні.

Поширення[ред. | ред. код]

За одними даними, мак городній у дикому стані невідомий і розводиться тільки в культурі, але дичавіє в усіх відповідних для його зростання місцях. За даними GRIN, він росте в дикому стані у Південній Європі (острів Крит у Греції, Італія, охоплюючи Сардинію і Сицилію), на острові Кіпр, в Африці (північ Алжиру, північ Лівії, Марокко, Туніс, острів Мадейра, Канарські острови), а також натуралізувався на Азорських островах.

Мак городній вирощують на всій території України як лікарську, олійну і декоративну рослину; іноді трапляється здичавіло на забур'янених місцях. У дикому стані невідомий.

Заготівля і зберігання[ред. | ред. код]

Для лікарських потреб використовують коробочки олійних сортів маку городнього із залишками верхньої частини стебел завдовжки до 10 см (Capita Papaveris), які заготовляють у період повної стиглості, коли вони набувають жовто-білого забарвлення, при стисканні в руці ламаються, а при струшуванні у них чути шурхіт від пересипання насіння. Збирають коробочки за допомогою спеціально обладнаних комбайнів. Обмолочені коробочки досушують на відкритому повітрі, розстелюючи тонким (3-5 см завтовшки) шаром на брезенті. Після досушування коробочки на зерноочисних машинах остаточно звільнюють від залишків насіння, пакують до мішків і зберігають у окремому приміщенні як отруйну сировину. Термін придатності — 3 роки. Використовують як сировину для добування алкалоїдів.

Хімічний склад[ред. | ред. код]

Мак городній містить 26 алкалоїдів ізохінолінової структури, кількість яких у сухих головках становить 1-2,5 %. Практичне значення мають алкалоїди морфін, кодеїн і папаверин.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]