Малава

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Становище Малви в порівнянні з іншими державами в 1200-ті перед завоюванням Делфійським султанатом

Малава або Малва (дев. मालवा, маратхі माळवा, Mālavā IAST) — регіон в Північній Індії, розташований на однойменному вулканічному плато в західній частині штату Мадх'я-Прадеш. Малва була самостійним політичним утворенням з часів індійського племені малавів аж до незалежності Індії в 1947 році, коли регіон ввійшов до складу Мадх'я-Бхарата. Історично в Малві розвинулась своя власна мова і культура, яка відчула значний вплив маратхської, раджастханської та гуджаратської культур. В древні часи політичною, економічною та культурною столицею регіону було місто Удджайн. Тепер найбільшим містом і комерційним центром Малви є Індор. Основні туристичні центри регіону — Удджайн, Манду, Омкарешвар і Махешвар.

Більшість населення регіону задіяно в сільському господарстві. Основні культури — бавовна і соя. З давніх часів, регіон Малви є одним із найбільших центрів виробництва опіуму. Головна галузь промисловості — текстильна.

Історія[ред.ред. код]

Керамічний кубок із Навдатолі , Малва, 1300 до н.е.

Першою великою державою, утвореною на території регіону, було царство Аванті, яке в V сторіччі до н. е. ввійшло в склад Імперії Маур'їв. Свого найвищого розквіту регіон досяг в період Гуптів. Потім Малва перебувала під владою династії Пармара, султанів Малва і маратхів. Уродженцями Малви були численні видатні представники індійської культури і науки: поет Калідаса, Бхартріхарі, математики і астрономи Вараха Міхіра і Брахмагупта.

Долина Манду
Типовий краєвид біля Мхов( Mhow ) під час сезону мусонів
Скульптурний стиль Маратха( Maratha-styled ) із Махешвара ( Maheshwar)

Список правителів Малви[ред.ред. код]

Царі[ред.ред. код]

Парамари[ред.ред. код]

Холкари з Індора[ред.ред. код]

Туризм[ред.ред. код]

Форт Ахіл'я в Махешварі

Недалеко від Манду є Махешвар, місто на північному березі річки Нармада, яке було столицею держави Індор в час правління Раджмата Ахіл'я Деві Холкар ( Rajmata Ahilya Devi Holkar ). Форт Маратха раджвада є головною визначною пам'яткою. Статуя Рані Ахіл'я в натуральну величину сидить на троні у форті комплексу. Дхар був столицею Малви до Манду, який став столицею в 1405 році. Там форт знаходиться в руїнах, але пропонує панорамний вид. Мечеть Бходжашала (побудована в 1400) досі використовується як місце поклоніння по п'ятницях.

Джерела[ред.ред. код]

 • Malcolm, Sir John, A Memoir of Central India including Malwa and Adjoining Provinces. Calcutta, Spink, 1880, 2 Volumes, 1129 p., ISBN 81-7305-199-2.
 • Chakrabarti, Manika, Malwa in Post-Maurya period: a critical study with special emphasis on numismatic evidences. Calcutta. Punthi Pustak, 1981.
 • Day, Upendra Nath, Medieval Malwa: a political and cultural history 1401—1562., New Delhi, Munshiram Manoharlal, 1965.
 • Jain, Kailash Chand, Malwa through the ages from the earliest times to 1305 A.D., Delhi, Motilal Banarsidass, 1972.
 • Khare, M.D. Splendour of Malwa paintings., New Delhi, Cosmo Publications, 1983., ASIN B0006EHSUU
 • Joshi, Ramchandra Vinayak, Stone age cultures of Central India., Poona, Deccan College, 1978.
 • Seth, K.N., The growth of the Paramara power in Malwa., Bhopal, Progress Publishers, 1978.
 • Sharma, R.K., ed., Art of the Paramaras of Malwa., Delhi, Agam Kala Prakashan, 1979.
 • Sircar, D.C. Ancient Malwa and the Vikramaditya tradition., New Delhi, Munshiram Manoharlal, 1969., ISBN 81-215-0348-5
 • Singh, Raghubir, Malwa in transition, Laurier Books, 1993, ISBN 81-206-0750-3
 • Srivastava, K, The revolt of 1857 in Central India-Malwa, Allied Publishers, ASIN B0007IURKI
 • Ahmad, S. H., Anthropometric measurements and ethnic affinities of the Bhil and their allied groups of Malwa area., Anthropological Survey of India,1991, ISBN 81-85579-07-5
 • Farooqui, Amar, Smuggling as subversion: colonialism, Indian merchants, and the politics of opium, 1790—1843, Lexington Books, 2005, ISBN 0-7391-0886-7
 • Mathur, Kripa Shanker, Caste and ritual in a Malwa village, Asia Pub. House, 1964.

Посилання[ред.ред. код]