Мала проза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мала проза — досить умовна назва для прозових творів, об'єм якиих інтуїтивно визначається автором і читачем як менший, ніж типовий для національної літератури даного періоду. Така постановка питання про малій прозі виникла в ХХ столітті, коли ерозії піддалася традиційна система літературних жанрів і на тлі жанрової невизначеності тексту його величина виявилася чи не найбільш помітною розпізнавальною ознакою. У той же час саме на рубежі XIX-XX ст. ряд внутрішньолітературних і загальнокультурних процесів привів до поступового зростання кількості прозових мініатюр. Серед таких процесів можна назвати і загострення питання про кордон між віршем і прозою, спонукало багатьох авторів експериментувати з прикордонними і перехідними формами (в тому числі з так званими віршами в прозі чия довжина природним чином виявлялася порівнянна з довжиною середнього ліричного вірша), і розширення ринку газет і журналів, орієнтованих на порівняно масового читача, в яких короткі тексти виявилися непогано затребувані.

Про межі розуміння[ред. | ред. код]

Якого в точності розміру повинен бути прозовий текст, щоб вважатися малим, визначити неможливо. В англомовній традиції прийнято вважати обсяг тексту в словах і до малої прози відносити тексти обсягом до 300, до 500, до 1500 слів. З поширенням Інтернету набула популярності теза про малий текст як такому, який при читанні з монітора не вимагає вертикальної прокрутки, про текст «величиною в один екран», - зрозуміло, що таке визначення не є строгим, оскільки не може врахувати відмінності у величині монітора і розмірі шрифту у різних читачів.

Характерно, що з аналогічними різночитаннями стикається і спроба визначити розмір віршованій мініатюри. Можливо, сувора однозначність визначення в подібних випадках недоречна (дивно було б вважати, що між текстом в 2000 знаків і текстом в 2200 знаків дійсно лежить якась якісна межа).

Про внутрішній підрозділі малої прози[ред. | ред. код]

Теорія малої прозової форми розроблена слабо. В англомовній традиції намічено один базовий поділ малої прози: на надкоротка розповідь (англ. short short story) і вірш в прозі (англ. prose poem) - однак кордону між цими двома явищами досить розмиті: мається на увазі, що надкоротка розповідь центрована на сюжеті, тоді як вірш в прозі - на ліричному переживанні і образному ряді. Надкороткі сюжетні розповіді в англомовних країнах останнім часом визначають як англ. flash fiction.


Посилання[ред. | ред. код]