Маленька вулиця (картина)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
« Маленька вулиця»
нід. Het straatje
Johannes Vermeer - Gezicht op huizen in Delft, bekend als 'Het straatje' - Google Art Project.jpg
Автор Ян Вермер
Час створення кін. 1657 року
Матеріал полотно
Техніка олійні фарби
Місцезнаходження Державний музей (Амстердам) (Нідерланди)

«Маленька вулиця» (нід. Het straatje) — картина з куточком голландського міста, котру створив художник Ян Вермер 1657 року.

Опис твору[ред. | ред. код]

На картині подано навіть не маленьку вулицю, а малий її куточок. Праворуч в картині розташований будиночок з червоної цегли, котрий видно не повністю. Зрізано його фасад поверху і праворуч. Будинок виходить на червону лінію забудови всім фасадом, а частка його вікон ще зачинена ставнями, що створює враження відокремленості від оточення. Тим не менше глядач може зазирнути у будинок завдяки відкритій двері, де ближче до світла розташувалась господиня, що порається з шитвом чи мереживом.

Неподалік від входу грає двійка дітей. Але вони настільки заклопотані грою, що не помічають глядачів, діти повернуті так, що неможливо ні побачити їх облич, ні розпізнати їх гру.

Будинок поєднаний з сусідніми цегляною брамкою, частка котрої вибілена вапном. Через проріз брамки можна зазирнути у господарський дворик, де служниця в синій спідниці порається біля бочки (або діжки) з водою. В картині панує зосереджена тиша і такий затишок доволі сталого і налагодженого побуту, що сторонній галас здається абсолютно несприйнятним.

Спроби розпізнати місце[ред. | ред. код]

Ян Вермер нечасто звертався до створення міських пейзажів. З літератури відомо, що він створив лише три картини з міськими пейзажами, серед котрих «Краєвид Делфта» та «Маленька вулиця». Третя картина була втрачена.

Зрозуміло, що художник відтворив якийсь куточок міста Делфт, де сам мешкав і працював десятиліттями. Зазвичай вважають, що від подав будинок, де мешкала його тітка. Куточок міста, поданий в картині, на початок 21 століття віддано під Центр Вермера у місті Делфт.

Історія побутування[ред. | ред. код]

  • Відомо, що у травні 1696 року картиною володів пан Диссіус.
  • По смерті батьків картину успадкувала дочка Диссіуса. Кому продали картину, невідомо, відомо, що її придбали за 72 гульдени.
  • На початку 19 ст. картина декілька разів змінила власників, поки перейшла у збірку Лукреції Йоханне ван Вінтер. По смерті володарки та її чоловіка картина перейшла у спадок двох їх синів.
  • 1860 року володарем картини став Ян Пітер Сікс ван Хіллегом, що мав картинну галерею. По його смерті у 1899 році картину успадкував його син.
  • 12 квітня 1921 року картину намагались продати на аукціоні, але її ніхто тоді не придбав. Картину навіть декотрий час демонстрували в Парижі в музеї Лувр, аби привабити нових і багатих покупців.
  • 1921 року картину «Маленька вулиця» придбав пан Віллем Генрі Детердинг за 625 000 гульденів і подарував твір державі Нідерланди.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]