Малий коментар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аркуш 34 рукопису. Австрійська національна бібліотека

«Малий коментар щодо гіпотез, які стосуються до небесних рухів» (лат. Nicolai Copernici de hypothesibus motuum coelestium a se constitutis commentariolus,.часто коротко називається «Commentariolus») — твір польського астронома Миколи Коперника обсягом 40 сторінок, що був написаний близько 1514 року і містив перші нариси геліоцентричної системи світу[1]. Розгорнуту версію своєї теорії, яка дала початок коперниківській революції в науці, Коперник виклав у своїй головній праці «Про обертання небесних сфер», опублікованій 1543 року.

Історія[ред. | ред. код]

Коперник написав «Малий коментар» приблизно в 1514 році і надіслав копії роботи своїм друзям і колегам.[2] Ця праця не була надрукований при житті Коперника, але стала відомою в науковій і церковній спільнотах XVI століття. У 1533 році німецький теолог і гуманіст Йоганн Альбрехт Відманштеттер виступив у Римі з циклом лекцій про теорію Коперника, описану в «Малому коментарі». Ці лекції відвідали папа Климент VII і декілька католицьких кардиналів, які виявили зацікавленість у теорії Коперника. Першого листопада 1536 року архієпископ Капуї Ніколаус фон Шенберг написав листа Копернику з проханням надіслати копію його роботи «найближчим часом».[3]

Копії «Малого коментаря» поширювалися певний час після смерті Коперника, але згодом ця праця була забута і лишалася в забутті до другої половини XIX століття, коли були знайдені її рукописні копії.[4][5]

Зміст роботи[ред. | ред. код]

У «Малому коментарі» Коперник виклав сім постулатів стосовно свого бачення устрою світобудови:[6]

 1. Не всі небесні тіла обертаються навколо однієї точки;
 2. Центр Землі є центром орбіти Місяця навколо Землі;
 3. Усі сфери планет обертаються навкруг Сонця, яке перебуває недалеко від центру Всесвіту;
 4. Відстань між Землею та Сонцем незначна по відношенню до відстані від Землі та Сонця до зірок, оскільки ми не спостерігаємо річний паралакс зірок;
 5. Зірки нерухомі, а їх видимий рух викликаний добовим обертанням Землі;
 6. Земля обертається у сфері довкола Сонця, внаслідок чого здається, що рухається Сонце; Земля здійснює не один рух;
 7. Рух Землі по орбіті навколо Сонця є причиною позірного зворотного напрямку руху планет.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Koyré, 1973; Rosen, 2004 gives the length of the manuscript as 40 pages.
 2. посилання на «Малий комментар» міститься в бібліотечному каталозі, що датується 1 травня 1514 року, відповідно, написаний він раніше за цю дату (Koyré, 1973, p.85; Gingerich, 2004, p.32).
 3. Schönberg, Nicholas, Letter to Nicolaus Copernicus, translated by Edward Rosen.
 4. Тихо Браге получил копию труда в 1575 году и впоследствии распространял копии среди студентов и коллег (Dreyer, 1890; Thoren, 1990).
 5. По некоторым оценкам (Rosen, 2004), рукописная копия «Малого комментария» была обнаружена в Вене и опубликована в 1878 году; по другим оценкам (Koyré, 1973), «Малый комментарий» в значительно сокращённом объёме был опубликован в составе варшавского издания труда «О вращении небесных сфер» в 1854 году.
 6. Goddu, André (2010). Copernicus and the Aristotelian tradition. Leiden, Netherlands: Brill. с. 245–6. ISBN 978-90-04-18107-6. 

Література[ред. | ред. код]