Малколм Ікс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Малколм Ікс
англ. Malcolm X
Malcolm X NYWTS 2a.jpg
Малколм Ікс в 1964
Ім'я при народженні Малкольм Літтл
Псевдо Ел-Хадж Малік Ел-Шабазз
Народився 19 травня 1925(1925-05-19)
Омаха, Небраска, США
Помер 21 лютого 1965(1965-02-21) (39 років)
Нью-Йорк
·вбивство
Поховання Фернкліффd
Громадянство США
Національність Афроамериканець
Діяльність політик, автобіограф, політичний активіст, правозахисник, Muslim minister
Відомий завдяки борець за права афроамериканців
Знання мов англійська
Роки активності 19541965
Конфесія Баптизм (1925-1952)
Іслам сунітської течії (Нація Ісламу) (1952-1965)
Батько Earl Littled
Мати Louise Little (activist)d
Брати, сестри Reginald Littled[1] і Ella Little-Collinsd
У шлюбі з Betty Shabazzd[2]
Діти Malikah Shabazzd, Ilyasah Shabazzd, Qubilah Shabazzd, Gamilah Lumumba Shabazzd, Attallah Shabazzd і Malaak Shabazzd
Автограф Malcolm X Signature.svg
Нагороди
IMDb ID 0944318

Малколм Ікс (Malcolm X, при народженні Malcolm Little; 19 травня 1925 — 21 лютого 1965, відомий також як Ел-Хадж Малік Ел-Шабазз (арабською: الحاجّ مالك الشباز‎)) — американський політичний активіст, ісламський проповідник, борець за права афроамериканців у 50-их та 60-их роках XX століття. Ідеолог руху «Нація ісламу», справив великий вплив на Чорних пантер та рух за сецесію «чорних штатів».

Захисник прав афро-американців. Звинувачував білу Америку в злочинах проти чорних американців. Сам же неодноразово звинувачувався у проповідуванні чорного расизму (ідеї вищості чорних), антисемітизму й насильства. Його називають одним із найвпливовіших афро-американців в історії.

Біографія[ред. | ред. код]

Малколм Літтл народився 19 травня 1925 року в місті Омаха, штат Небраска  — четвертий з семи дітей Ерла Літтл та Луїзи Нортон.

Його батько був красномовним баптистським проповідником, підтримував панафриканізм та ідеї його активіста Маркуса Гарві і очолював місцевий осередок Універсальної Асоціації Негритянського Удосконалення (UNIA), прерогативи якої й сформували в Малколма гордість за своє походження.

Батько Малколма помер, вбитий білими расистами, і принаймні одного з його дядьків лінчували. Коли йому було тринадцять, матір помістили в психіатричну лікарню, а самого хлопця віддали до виховного будинку. У 1946 роціу віці 20 років, він був ув'язнений за злом і проникнення.

У в'язниці Малколм Ікс став членом Нації Ісламу і після звільнення в 1952 швидко зробився одним з її лідерів. Упродовж багатьох років Малколм Ікс був публічним лицем цієї неоднозначної групи, але розчарування в главі Нації Ісламу Елайджі Мухаммадові призвело до того, що в березні 1964 року він залишив організацію. Після подорожі по Африці і Близькому Сходу Малколм повернувся до Сполучених Штатів, де заснував організацію Мусульманська Мечеть і Організацію єдності афроамериканців. У лютому 1965, менш ніж через рік, після виходу з Нації Ісламу, він був вбитий трьома членами угрупування.

Переконання Малколма істотно змінилися через якийсь час. Як речник Нації Ісламу, він вчив про перевагу і відстоював сепаратизм чорних і білих американців — на противагу руху за цивільні права, що наголошував на інтеграції. Після розриву з Нацією Ісламу в 1964 в розмові щодо його асоціації з нею він говорить: «Я був зомбі тоді … вказано в певному напрямі і сказано марш». Згодом він відрікся від расистських ідей і виражав готовність працювати з лідерами руху за рівні права, хоча все ще акцентуючи на самодетермінації чорних та їхньому самозахисті.

У співавторстві з Алексом Гейлі написав автобіографію (The Autobiography of Malcolm X, 1965), яка посіла 97 рядок у Рейтингу 100 найкращих книг усіх часів журналу Ньюсвік[3].

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

  • У місті Нью-Йорк є Бульвар Малкольма Ікса.

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Т. Сенкевич. Від хаосу до організації [Мелколм Ікс] // «Всесвіт» (Київ). — 1972. — № 10. — Стор. 196-208.

Посилання[ред. | ред. код]

Твори Малколма Ікса[ред. | ред. код]

Про нього[ред. | ред. код]