Малкочоглу Балі-бей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Малкочоглу Балі-бей
Біографічні дані
РелігіяІслам, суннізм
НародженняМіж 1501 та 1506
Смерть1548(1548)
ДружинаДочка Айнишах-султан
ДітиМалкочоглу Мехмед бей
ДинастіяMalkoçoğlu familyd
РідМалкочоглу
БатькоМалкочоглу Ях'я бей
МатиДочка Баязида ||

Ях'япашазаде Малкочоглу Балі-бей (відомий також як Ходжа Балі-бей; помер 1548) — османський воєначальник, відомий участю в битві при Могачі і взяттям фортеці Белград, сучасник султана Сулеймана I Пишного.

Біографія

[ред. | ред. код]

Походження і початок кар'єри

[ред. | ред. код]

По батьківській лінії Балі-бей походить з відомого османського роду Малкочоглу, який бере свій початок від Малкоч-бея, який жив при султанах Мурад I і Баязида I. Батьком Балі-бея Ентоні Алдерсон називає Малкочоглу Ях'ю-бея, матір'ю — неназвану на ім'я дочка султана Баязида II. Шлюб між Ях'я і дочкою султана був укладений в 1501 році, проте в 1506 році Ях'я помер; таким чином, народження всіх трьох відомих дітей подружжя, Ахмеда, Балі і Мехмеда (пом. 1 551), припадає на цей період [1].

Починає з посади керуючого санджакбея Семендіре. Потім в 1521 році бере участь у битві за Белград і після захоплення стає бейлербеем Белграда і Босна. Після підкорення Белграда в 1526 році бере участь в битві при Могачі , де привертає увагу султана Сулеймана і отримує його розпорядження скоординувати будівництво понтонного моста. Битва при Мохаче стає поштовхом для кар'єрного зростання молодого воєначальника. Він призначається командиром правого крила османської армії і другим бейлербеем Будапешта.

Битва при Мохачі

[ред. | ред. код]

Битва при Могачі (1526 рік) — одна з найвідоміших битв, в якій брав участь Балі бей. Саме після цієї битви султан довірив Малкочоглу керівництво над будівництвом понтонного моста через переправу. 29 серпня на території Південної Угорщини, на правому березі Дунаю, відбулася грандіозна битва між османської армією (45 тисяч осіб за підтримки 160-ти знарядь) і різношерстої дворянської армією короля Угорщини Лайоша II (25 тисяч чоловік і приблизно 80 знарядь).

Нищівна поразка зазнала армія короля Лайоша II. Відступаючи, угорський король потонув, а його грандіозна охорона впала під ударом османської гвардії. В результаті цієї битви територія Угорщини перейшла під повний контроль Блискучої Порти.

Заслуги

[ред. | ред. код]

Одна з головних заслуг Малкочоглу — значний внесок у завоювання Османською імперією Угорщини, саме угорська кампанія стала поштовхом для кар'єрного зростання. Згодом Балі бей переїжджає в столицю і активно бере участь в палацового життя. Він стає хранителем султанських покоїв, 1542—1543 роках очолював Будійський еялет (передав посаду братові Мехмеду) і, врешті-решт, входить в диван, ставши одним з візирів імперії.

Смерть

[ред. | ред. код]

Малкочоглу Балі-бей помер в 1548 році [1]. Поки Буда належала Османській імперії, найбільша площа міста носила ім'я Ходжи Балі-паші, але після втрати турками Будапешта площа була перейменована. У Бурсі, у дворі мечеті Балі-бей, знаходиться мавзолей полководця.

Особисте життя

[ред. | ред. код]

Чагатай і Недждет Сакаоглу пишуть, що Балі-бей був одружений на своїй неназваною по імені кузини — дочки Айнишах-султан, яка в свою чергу, як і мати Балі-бея, була дочкою Баязида II. Відомо ім'я одного сина Балі-бея — Мехмет-бея, що продовжив справу батька.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Alderson Anthony Dolphin. The Structure of the Ottoman Dynasty. — Oxford: Clarendon Press, 1956.
  • Sakaoğlu, Necdet. Bu mülkün kadın sultanları (тур.). — İstanbul: Oğlak Yayıncılık, 2015. — 574 p.
  • Uluçay M. Çağatay. Padişahların kadınları ve kızları. — Türk Tarih Kurumu, 2011.