Малоросійська колегія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Малоросі́йська коле́гія або Перша Малоросі́йська коле́гія — колегія, що керувала українськими землями Російської імперії .Утворена 16(27) травня 1722 року за наказом Петра І, замість Малоросійського приказу(знаходився в Москві), для контролю за діяльністю українського гетьмана підкорення їх загальноросійській системі управління. Необхідність у її створені, з'явилась під час загальноімперської реформи органів управління (були створені 12 колегій з різних питань замість приказів і були засновані «...Канцелярии, Губернии и Провинции»[1]. Етимологічно назва походить від поняття «малороси».

Колегія складалася з президента Степана Вельямінова та шести штабних офіцерів російських військ, які перебували в Україні. У цивільних справах підкорялася сенату, а у військових — головнокомандуючому військами в Україні. Територіально розташовувалася в Глухові. Колегія була найвищою установою в Україні, вище гетьмана. Гетьман мав лише дорадчий голос.

У 1727 р. Малоросійську колегію було ліквідовано і відновлено владу гетьмана.

Створення колегії[ред.ред. код]

Реформа політично-адміністративного устрою Гетьманщини розпочалась запровадженням на її території російської владної структури Малоросійської колегії. Маніфест з приводу заснування Колегії декларував:

« Понеже императорское величество, соболезнуя о подданных своих, дабы каждаму... во всем суд был праведный и безпродолжитель-ной..., учредил коллегіи, канцелярій, губерній и провинціи и многими указами, и инструкціями, и регламентами снабдить изволил..., а Малая Россія... до сего не была судима и протчими распорадками удовольствована...[2]  »
Будівля малоросійської колегії у Глухові — «восьме диво світу»

В основу державної реформи було покладено теорію «державного будівництва», суть якої полягала в тому, що держава є людським творінням, ідеальним інструментом перетворення суспільства. Зразком державного устрою для Петра І служила шведська модель, побудована на засадах камералізму[3].

Перенесення в Росію колегіальної системи управління розпочалось у 17171718 pp. після ліквідації приказної системи. Українські справи механічно перейшли з відання Малоросійського приказу до Іноземної колегії Російської держави. Першим документальним свідченням про наміри Петра І заснувати Малоросійську колегію стала адресована сенаторам власноручна записка царя, проект майбутнього указу:

« ...Понеже многие жалобы до нас доходят от малороссийскаго народа о налогах и непорядках (выписать несколько важных имен), которые чинятца протиф договоров гетмана Богдана Хмелницкаго, того ради определяем бригадира Степана Вельяминова и с ним 6 штап-офицероф переменяяс погодно из гварнизоноф украинских, которым быт при вас (гетьмані) и чинит то все, что определено в тех, Хмелницкаго, договорах...[4]  »

Склад колегії[ред.ред. код]

Від української сторони до складу Першої Малоросійської колегії «правителями Генеральної військової канцелярії» в 1724 – 1727 рр. входили Глухівський сотник Іван Мануйлович (керівник), колишній полтавський сотник Іван Левенець та Федір Гречаний. http://uk.rodovid.org/wk/778040 [5]

Відновлення Другої Малоросійської колегії[ред.ред. код]

У 1764 році Катерина II скасувала гетьманську владу і в Глухові відновила Малоросійську колегію на попередніх засадах. Вона складалась з 4 великоросіян та 4 малоросіян під представництвом генерал-губернатора графа Румянцева. Остаточна ліквідація автономії та гетьманської влади в України, поширення на її території порядків, що панували в Російської імперії, призвели до остаточної ліквідації Другої Малоросійської колегії (1786). Архів колегії було перевезено до Чернігова, де він дуже постраждав, через недбале ставлення. У 1880 році архів був переданий Харківському університету.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. «Маніфест до українського народу з приводу заснування Малоросійської колегії» від 16 травня 1722 р. — C.49
  2. Источники малороссийской истории. — 4.2. — С. 322.
  3. Соціальна риторика та політична вмотивованість реформи устрою Гетьманату 1722 р. // Україна і Росія в історичній ретроспективі: нариси в 3-х томах / Інститут історії України НАН України. — Київ: Наукова думка, 2004. — Т.1. — C.189
  4. РДАДА, ф. 248, оп. 29, дело 18, л. 346; Законодательные акты Петра I: Сборник документов / Сост. Н. А. Воскресенский. — М.—Л., 1945. — С. 251.
  5. Родовід

Джерела та література[ред.ред. код]


Історія України Це незавершена стаття з української історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.