Мальдівська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мальдівська мова
ދިވެހި /dhivehi/
ދިވެހިބަސް /dhivehi-bas/
Поширена в Мальдівська Республіка,
Лакшадвіп (Індія)
Носії 300 000
Писемність тана
Класифікація

Індоєвропейська сім'я

Індоіранська гілка
Індоарійські група
Острівна підгрупа
Офіційний статус
Офіційна Мальдіви Мальдіви
Коди мови
ISO 639-1 dv
ISO 639-2 div
ISO 639-3 div

Мальдівська мова (діверхі, дхівехі, ދިވެހިބަސް) — офіційна мова Мальдівських островів, а також поширена на приналежному індійській союзній території Лакшадвіп острові Мінікой.

Мальдівською говорять близько 300 000 осіб. Мова має власну писемність під назвою тана, що читається справа наліво. Мальдівська мова належить до індоарійських мов і виникла поряд з сингальською мовою близько 1500 років тому зі спільного кореня.

Впливи інших мов[ред. | ред. код]

Мальдівська мова зазнала на собі вплив багатьох інших мов, насамперед арабської, яка починаючи з XII століття робила великий вплив на її писемність і словниковий запас.

Серед інших мов, що залишили сліди в мальдівській мові, розміщуються сингальська, гінді, перська, малаялам, а також в новий час — англійська.

Діалекти[ред. | ред. код]

Через великі відстані між островами Мальдівського архіпелагу утворилося декілька діалектів з досить істотними відмінностями у вимові і словниковому запасі. Між мешканцями північних островів архіпелагу та мешканцями південних островів можуть виникнути труднощі в розумінні одне одного.

Особливості[ред. | ред. код]

Особливістю мальдівської мови є те, що дві голосні, які стоять поруч, не об'єднуються при вимові в дифтонг, а відділяються одна від одної гортанною змичкою. Крім того існують три форми звернення, що застосовуються до різних частин суспільства.

Найбільш ввічливе звернення застосовується по відношенню до представників громадської еліти. Воно також є стандартом у мальдівському телебаченні і радіо. Друга форма звернення, майже в рівній мірі підкреслено ввічлива, служить для розмови з людьми похилого віку і незнайомцями. Третя форма використовується у щоденному неформальному спілкуванні. З мальдівської мови походить слово атол.

Посилання[ред. | ред. код]

Вікіпедія
Вікіпедія

Вікіпедія має розділ
мальдівською мовою
މައި ޞަފްޙާ

Бібліографія[ред. | ред. код]

  • De Silva, M W S (1970). Some Observations on the History of Dhivehi. Transactions of the Philological Society, London..
  • Fritz, Sonja (2002), The Divehi Language: A Descriptive and Historical Grammar of the Maldivian and its Dialects, Heidelberg.
  • Vitharana, V (1987), Sri Lanka – Maldivian Cultural Affinities, Academy of Sri Lankan Culture.