Мальованка (місцевість)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мальованка
Житомир
Мальованка
Загальна інформація
Район Богунський
Поштовий індекс 10006
Підприємства Взуттєва фабрика «КРОК»
Заклади освіти
та культури
ЗОШ № 1, ЖНВК № 11
Парки Мальованський парк
Транспорт
Зовнішні посилання:
У проєкті OpenStreetMap

Мальованка — колишнє передмістя Житомира, зараз — мікрорайон на заході міста, на правому березі річки Кам'янки в межах вулиць Троянівської, Героїв Пожежників та Каховської.

Історія[ред. | ред. код]

В районі сучасної Мальованки за дорученням Московського товариства любителів природи, антропології і етнографії в 1878 та в 1886 роках археологи Володимир Боніфатійович Антонович та Сергій Свиридович Гамченко дослідили курганну групу на правому березі Кам'янки. Подальші дослідження показали, що мальованські кургани — це ряд поховань за обрядом трупопокладення 2 пол. XXIII століть. Також археологами виявлено уламки посуду, срібні та скляні намистини, персні тощо. На час досліджень могильник площею 14 га складався з понад 300 надмогильних насипів.

У 1983 році північніше провулку Ясеневого археолог Олександр Олександрович Тарабукін дослідив поселення часів бронзової доби, ранньозалізної доби та пізнього середньовіччя.

На початку XIX століття на західній околиці міста почали утворюватися невеликі поселення-хутори: Бариша, Лєвандовського, Геперта, Рачинського тощо. Впродовж другої половини століття ця територія активно заселялась.

Достеменно не відомо щодо походження топоніму Мальованка. За однією версію назва походить від мальовничих берегів Кам'янки. За іншою — від мальованих вивісок на чисельних м’ясних лавках.

У 1895 році за адресою вулиця Ровенська, 54 запрацював шкіряний завод Іойна Пинхасовича Рабіновича та Бера Лейбовича Бравера. Тут виготовляли підошви, гамбурзькі товари (ґатунок кінської шкіри для верхньої частини взуття) та чоботарські заготовки. Станом на 1906 рік середня річна сума прибутку заводу становила 104240 рублів, а кількість робітників складала 67 чоловік. З приходом Радянської влади на базі заводу сформовано артіль, що виготовляла хатнє взуття. З 1936 року на взуттєвій фабриці розпочалось виробництво повсякденного взуття. Зараз ця фабрика відома під назвою ТОВ «Українська промислова компанія «Крок».

На зламі століть на Мальованці в межах вулиць Ровенської (зараз Героїв Пожежників), Радзивілівської (зараз Радивілівська), Троянівської та Старокостянтинівської (зараз Святого Йоана Павла II) формується майдан, на якому двічі на рік відбувались ярмарки. Саме тому цей майдан отримав назву Ярмарково-Мальованський. На початку 1920-х років тут проводились демонстрації. У 1925 році його перейменовано на майдан Декабристів. Пізніше на самому майдані зведено школу (ЖЗОШ № 1) та стадіон при ній.

У 1905 році на Мальованці поруч із майданом збудовано дерев'яну церкву з дзвіницею на честь преподобного Іова Почаївського. При храмі була церковно-парафіяльна двокласна школа. В 1930-х роках церква зруйнована.

Поруч з майданом розмістилась пожежна частина № 3. У 1909 році її приміщення згоріло, тому довелось зводити нове. У наш час на цьому місці розташоване Управління ДСНС України в Житомирській області, а також частина спеціальної техніки та аварійно-рятувальний загін спецпризначення.

Культові споруди[ред. | ред. код]

На Мальованці знаходиться римо-католицька каплиця Божого Милосердя (1997 рік). У 2013 році єпископ Віталій Скомаровський освятив фундамент нового костелу, а в 2016 році відбулось урочисте встановлення наріжного каменю, привезеного з гори Голгофи.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Пам'ятки Житомира: енциклопедія: пам'ятки археології, історії та монументального мистецтва / за заг. ред. Г. Мокрицького. — Житомир: Волинь, 2009. — 243 с. : фотоілюстр., схеми. — (Енциклопедія Житомира ; т. 2, кн. 1).
  • Костриця М. Ю. Житомир: підручна книга з краєзнавства / М. Ю. Костриця, Р. Ю. Кондратюк. — Житомир: Косенко, 2006. — 464 с.; іл.
  • Памятная книжка Волынской губернии на 1915 год - Житомир : Волынский губ. стат. ком., - 1915. - VIII, 502 с
  • Житомир у давнину: історико-археол. нариси / О.О. Тарабукін. — Житомир: О.О. Євенок, 2017. — 299 с.
  • Переверзев, Николай Васильевич. Справочная книга о приходах и монастырях Волынской епархии / Сост. секр. Волын. епарх. архиерея свящ. Н.В. Переверзев. - Житомир : Волын. Владимиро-Васильев. братство, 1914. - [2], 446 с.; 31.

Посилання[ред. | ред. код]

Сайт Київсько-Житомирської Дієцезії

Див. також[ред. | ред. код]