Малі броньовані артилерійські катери проекту 58155

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
UkrNavy U175 Gurza-M.jpg
Бронекатер Гюрза-М на випробуваннях в Чорному морі поблизу Одеси
Проект
Назва: проект 58155 «Гюрза-М»
Будівники: Завод «Кузня на Рибальському»
Оператори:  Україна
Попередник: проект 58150 «Гюрза»
Підкласи: проект 58181 «Кентавр»[1]
Будівництво: з 2012 року
У експлуатації: з 2016 року
Заплановано: 18
Побудовано: 6
Активні: 2
Основні характеристики
Тип: артилерійський катер
Водотоннажність: повна 54 т
Довжина: 23,0 м
Ширина: 4,8 м
Осадка: 1,0 м
Двигуни: ГЕУ 2 дизелі
Швидкість: 25 вуз.
Дальність
плавання:
900 миль (12 вуз.)
Автономність: 5 діб
Екіпаж: 5 осіб
Навігаційне та
радіолокаційне обладнання:
Озброєння:
Бронювання:
 • ходова рубка
 • моторний відсік
 • відсіки зброї

Малі броньовані артилерійські катери проекту 58155 (шифр «Гюрза-М») — тип малих броньованих артилерійських катерів спроектований «Дослідно-проектним центром кораблебудування» (Україна, Миколаїв).

Був розроблений на основі проекту 58150 («Гюрза») — на відміну від попередника має дещо більші розміри, потужнішу силову установку та досконаліше озброєння. Катери почали надходити на озброєння ВМС України наприкінці 2015 року.[2]

Катер став однією зі складових для «москітного флоту» — концепції розвитку українських ВМС після анексії Криму Росією 2014 року.

В майбутньому планується використання цих катерів у Азовському морі.[3]

Конструкція[ред.ред. код]

Бронекатер проекту 58155 («Гюрза-М») спроектований «Дослідно-проектним центром кораблебудування» і є подальшим розвитком річкових броньованих катерів проекту 58150 («Гюрза»). Проект розроблений в ініціативному порядку під керівництвом головного конструктора С. В. Кривка.[4] Катер проекту 58155 («Гюрза-М») більший за свого попередника.

Бронекатери призначені для несення бойової вахти в прибережній морській смузі. До переліку завдань входять: патрулювання, охорона водних рубежів, боротьба з малорозмірними судами супротивника, захист берегових стаціонарних і плавучих гідротехнічних об'єктів та споруд, сприяння десантним і прикордонним групам, забезпечення безпеки мореплавання, а також сприяння в питаннях розвідки, доставки, постачання[5].

Озброєння катера складає два дистанційно керованих морських бойових модуля БМ-5М.01 «Катран-М» виробництва ДП «Миколаївський ремонтно-механічний завод», які є варіантом бойового модуля БМ-3 «Штурм» для бронетехніки. Кожен модуль «Катран-М» має 30-мм автоматичну гармату ЗТМ-1, 30-мм автоматичний гранатомет КБА-117 та 7,62-мм кулемет КТ, а також дві ПТРК «Бар'єр» з лазерною системою наведення. Катер оснащений оптико-електронною системою керування вогнем а також має комплект переносного ЗРК[5].

Крім того катер обладнаний РЛС «Дельта-М», оптико-електронною системою управління вогнем артилерії малого і середнього калібру ОЕлС «Sarmat», датчиками виявлення лазерного випромінювання.

Починаючи з другої серії катери обладнані 50-мм автоматичною системою постановки димових перешкод УППП-20 мультиспектральними димовими снарядами, яка призначена для захисту військових та цивільних транспортних засобів від несподіваних атак. Спрацювання системи відбувається після надходження сигналу від зовнішніх датчиків на пульт керування, при цьому система розпізнає загрозу та здійснює постріл мультиспектральними димовими снарядами у сторону руху загрози[6].

Конструкція чотирьох катерів другої серії зазнала й інших змін, оскільки ходові випробування перших двох МБАКів показали, що вони не виходять на заплановану максимальну швидкість у 25 вузлів. Тому в конструкцію чотирьох наступних катерів були внесені зміни: був замінений гребний гвинт та здійснений перерахунок валової лінії. Це дозволило вийти на номінальні показники швидкості у понад 25 вузлів. Було змінено компонування машинного відділення — встановлено захист валової лінії для покращення техніки безпеки під час експлуатації, а також замінене розташування пожежного насосу в житловому відсіку[7].

Історія[ред.ред. код]

25 жовтня 2012 року у Києві, на публічному акціонерному товаристві «Завод „Ленінська кузня“» відбулася урочиста церемонія закладки двох броньованих артилерійських катерів проекту 58155 «Гюрза-М» для Військово-Морських Сил Збройних Сил України. Будівництво катерів, спроектованих «Дослідно-проектним центром кораблебудування», здійснюватиметься згідно контракту, укладеного між Міністерством оборони України і ПАТ «Завод „Ленінська кузня“». Всього до 2017 року планується збудувати 9 катерів «Гюрза-М».

Закладні дошки на два закладні блоки катерів у присутності працівників підприємства прикріпили перший заступник Міністра оборони України Олександр Олійник, перший заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил України віце-адмірал Ігор Кабаненко, командувач Військово-Морських Сил Збройних Сил України віце-адмірал Юрій Ільїн та голова правління ПАТ «Завод „Ленінська кузня“» Валерій Шандра[8]

Після окупації Росією Криму 2014 року, і виведення частин Військово-морських сил на материк, перед керівництвом Збройних сил постало питання про створення вітчизняного флоту фактично з нуля. Командування ВМС серед багатьох варіантів розвитку обрало концепцію «москітного флоту». Ця концепція передбачає створення легких катерів різноманітного призначення, як основу корабельного складу флоту. Одним з катерів для таких функцій було обрано МБАК проекту 58155 «Гюрза-М».[3][9]

У липні 2015 року повідомлялося, що катери «Гюрза-М» почнуть надходити на озброєння Українських ВМС наприкінці 2015 року[10].

11 листопада 2015 року в Києві відбувся урочистий спуск на воду першого катера «Гюрза-М» побудованого для ВМС України. Судну дали назву «Білгород-Дністровський»[2].

7 квітня 2016 року відбулась урочиста закладка наступних чотирьох малих броньованих артилерійських катерів проекту 58155 на замовлення Міністерства оборони України. У заході взяли участь представники керівного складу Ради національної безпеки і оборони України, Міністерства оборони, Генерального штабу Збройних Сил України, Військово-Морських Сил, керівництво та працівники підприємства[11].

В листопаді 2016 року були успішно завершені державні випробування МБАК «Аккерман» і «Бердянськ», обидва катери відправлені на пофарбування. Катери під час випробувань, що відбувалися на тлі тактичних флотських навчань показали дуже гарні ходові якості, безперебійну роботу систем і механізмів, а також живучість та надійність матеріальної частини[12].

Особлива увага була приділена роботі бойових модулів та апаратури навігації. Вже в морі на полігоні бойової підготовки було перевірено швидкість ходу катерів, роботу апаратури навігації, можливості енергетичної установки, маневровість катерів, рульовий, якірний, швартовно-буксирний та леєрний пристрої. Крім того було перевірено дальність плавання, спроможності кормових та носових бойових модулів, апаратуру навігації та герметизацію зовнішнього контуру катерів[12].

20 червня 2017 року з'явилося фото третього катера, готового до спуску на воду.[13][14]

22 червня 2017 року було проведено технічний спуск на воду катера з бортовим номером U179.[15] Урочистий спуск на воду декількох катерів планується протягом наступних днів.[16]

24 червня 2017 року капітаном катера U179 став один з колишніх курсантів Академії військово-морських сил імені П. С. Нахімова, випускник Інституту військово-морських сил НУ «ОМА», який вийшов з Криму після його анексії Росією в 2014 році. Хрещеною матір'ю катера U179 стала волонтер Ірина Перкова. Назву для катера станом на 25 червня 2017 року ще не обрано. Також є попереднє рішення командування ВМС називати всі катери за малими містами України, звідки родом моряки, які загинули у Війні на сході України.[17]

29 червня 2017 року був урочисто спущений на воду малий артилерійський броньований катер типу «Гюрза-М» з бортовим номером U178. Хрещеною матір'ю «Гюрзи-М» стала народна артистка України, переможниця «Євробачення-2004» співачка Руслана.[18][19][20]

9 вересня 2017 року до Одеси прибули два малі броньовані артилерійські катери: U176 МБАК-03 «Вишгород» та U179 МБАК-06 «Нікополь». За інформацією командира 1-ї бригади надводних кораблів капітана 2 рангу Дмитра Глухова, плавання відбулось згідно графіку, виходу з ладу вузлів і механізмів не сталося, поставлені завдання виконані. За словами активіста Українського мілітарного порталу Тараса Чмута у нових катерах враховано досвід використання «Бердянська» та «Аккерману» низкою дрібних модифікацій[21].

21 вересня 2017 року на Дніпрі в Києві було помічено ще два МБАК цього проекту з бортовими номерами U177 та U178 які прямували на південь до Одеси.[22] А вже надвечір 24 вересня вони прибули до Одеського порту[23][24]. Трьома бронекатерами типу «Гюрза-М» з чотирьох, які прибули до Одеси у вересні, командують лейтенанти, які випустилися в 2017 році з Інституту військово-морських сил НУ «ОМА». Четвертий командир — старший лейтенант. За словами прес-секретаря, капітана І рангу Олега Чубука, це принципова позиція командування — призначати на ці посади молодих офіцерів.[25]

5 грудня 2017 року відбулась урочиста церемонія найменування чотирьох новозбудованих катерів, які отримали назви «Вишгород», «Кременчук», «Лубни» та «Нікополь». Також у Чорному морі було проведено тактичне навчання малих броньованих артилерійських катерів у складі 6 одиниць (24 ОДнРК), за яким, перебуваючи на борту фрегата «Гетьман Сагайдачний» спостерігав командувач ВМС України.[26][27]

Досвід використання[ред.ред. код]

Після завершення випробувань та включення до бойового складу (очікується до початку 2018 року) чотирьох новозбудованих МБАК, їх кількість у ВМС України складе шість одиниць, що зробить МБАК проекту 58155 основним артилерійським катером Військово-Морських Сил України.

Станом на 2017 рік більшість серед артилерійських катерів на озброєнні ВМС України становлять катери проекту 363У, 1972—1973 років випуску (в тому числі U172 «Рівне»), також у строю один артилерійський катер проекту 1400М «Гриф» — U170 «Скадовськ». За повідомленнями Командування ВМС України, у зв'язку із введенням до бойового складу нових МБАК типу «Гюрза-М» (очікується 18 катерів до 2020 року)[28], інші катери планується поступово (до 2020 року) вивести з бойового складу ВМС ЗС України[29].

9 вересня 2016 року малі броньовані артилерійські катери U174 «Аккерман» та U175 «Бердянськ» на навчальних стрільбах у супроводі фрегату «Гетьман Сагайдачний» виявили російський протичовновий корабель «Смєтлівий», який провів захоплення цілі й вів українські кораблі своїм бортовим озброєнням. «Гетьман Сагайдачний» поставив димову завісу під покровом якої катери підійшли ближче до російського корабля, розділилися та взяли його в напівобхват. Кораблі були готові до бою, снаряди були вже у люфі. «Смєтлівий» був змушений відступити. Таким чином «український москітний флот» здобув свою першу перемогу[30][31][32].

В липні 2017 року катери «Аккерман» та «Бердянськ» взяли участь у спільних з ВДВ навчаннях, де здійснили прикриття під час переправи техніки та особового складу підрозділів Високомобільних десантних військ через річку Південний Буг. У ході навчань військові моряки провели спостереження та маскувальні дії, зокрема поставили димову завісу. Бойові одиниці українських ВМС виконали вправи бойової стрільби по береговій цілі, метою яких було знищення диверсійно-розвідувальної групи умовного противника[33].

У вересні 2017 року Український мілітарний портал, не уточнюючи джерел інформації, назвав перелік проблем, що суттєво обмежують можливості катерів класу «Гюрза-М» скласти основу для «москітного флоту» України, що були виявлені в ході експлуатації:[9]

 1. Недостатня морехідність — через малу водотоннажність «Гюрза-М» здатен виходити в море при хвилях до 4 балів.
 2. Обмежені можливості для використання озброєння — «Гюрза-М» може використовувати озброєння при хвилях лише до 2 балів.
 3. Відсутнє протикорабельне озброєння — «Гюрза-М» має 30-мм гармату та ПТРК «Бар'єр», що дозволяє боротись тільки з катерами подібного класу, та на незначній відстані. Крім того протитанкові ракети ще не були встановлені на катери, і дослідні пуски на воді не проводились.
 4. Низька дальність патрулювання — попри те, що катер має достатню для такого класу автономність (5 діб), і дальність плавання (700 миль), дальність патрулювання обмежена і складає всього 12 миль.

Проте основним призначенням катерів є захист від морського десанту, імовірність якого за умов шторму надзвичайно мала, тому катери здатні ефективно діяти у прибережній зоні та на мілені за рахунок меншої морехідності[7].

31 грудня 2017 року броньовані катери U174 «Аккерман» та U175 «Бердянськ» з доглядовою командою на борту підтримали спецоперацію за участі ракетного катера «Прилуки» та катера морської охорони ДПСУ з представниками СБУ на борту із затримання судна-порушника з контрабандним товаром на борту в акваторії Одеської області. Судно порушник під прапором Танзанії намагалося втекти від українських катерів, в результаті чого ракетний катер «Прилуки» відкрив попереджувальний вогонь з артилерійської установки по курсу судна, яке було зупинено та відконвойовано до порту Одеса[34].

Оператори[ред.ред. код]

 •  Військово-морські сили України: 2 катери станом на грудень 2016 року[35][36]. На початку лютого 2016 року поблизу Одеси розпочались випробування бронекатерів у відкритому морі з повністю установленим обладнанням та озброєнням[37]. В листопаді того ж року випробування були успішно завершені[12]. В грудні 2016 року обидва катери увійшли в склад флоту[35][36].

Перелік катерів проекту[ред.ред. код]

Назва Бортовий № Виробник Заводський № Дата закладки Спуск на воду Введення до складу Флот Стан
МБАК-01 «Аккерман» U174 «Кузня на Рибальському» 01023 25.10.2012[38] 11.11.2015 06.12.2016[35][36] ВМС України У складі Західної бази ВМСУ
МБАК-02 «Бердянськ» U175 «Кузня на Рибальському» 01024[39] 25.10.2012[38] 11.11.2015 06.12.2016[35][36] ВМС України У складі Західної бази ВМСУ
МБАК-03 «Вишгород»[40][26] U176 «Кузня на Рибальському» 01028 07.04.2016[11] 20.06.2017[13] ВМС України На випробуваннях.
МБАК-04 «Кременчук»[26] U177 «Кузня на Рибальському» 01029 07.04.2016[11] 30.06.2017[22] ВМС України На випробуваннях.
МБАК-05 «Лубни»[26] U178 «Кузня на Рибальському» 01030 07.04.2016[11] 29.06.2017[18][19] ВМС України На випробуваннях.
МБАК-06 «Нікополь»[40][26] U179[15] «Кузня на Рибальському» 01031 07.04.2016[11] 24.06.2017[17] ВМС України На випробуваннях.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Міноборони уклало контракт на будівництво двох десантних катерів «Кентавр». Ukrainian Military Pages. 24 травня 2016. 
 2. а б "Гюрзу" спускають на воду - відео з коптера. 5 канал. 11 листопада 2015. 
 3. а б "Москітний флот". Заступник начштабу ВМС розповів, як Україна асиметрично захищатиметься з моря. Експрес - онлайн. Процитовано 2017-09-30. 
 4. Кривко Сергій Володимирович
 5. а б На Ленинской кузне заложили еще четыре бронекатера Гюрза-М. ЛIГА.Новости. 8 квітня 2016. Процитовано 8 квітня 2016. 
 6. Установка постановки пасивних перешкод УППП-20. Військові сторінки України. 14.10.2017. 
 7. а б 4 НОВІ МБАКИ – ПІДГОТОВКА ДО ДЕРЖВИПРОБУВАНЬ, ЗМІНИ КОНСТРУКЦІЇ ТА ІНШЕ. Український мілітарний портал. 14 листопада 2017. 
 8. Прес-служба Міністерства оборони (2012-10-25). Міноборони: закладено два бойові катери "Гюрза-М" для ВМС. Архів оригіналу за 2013-08-21. 
 9. а б РАКЕТНИЙ КАТЕР «SKJOLD» ЯК ОСНОВА «МОСКІТНОГО ФЛОТУ» ВМС УКРАЇНИ – Український мілітарний портал. mil.in.ua (uk). Процитовано 2017-09-30. 
 10. Гайдук: ВМС планируют получить два катера Гюрза к декабрю. Ліга.Новости. 5 липня 2015. 
 11. а б в г д Закладено чотири броньовані артилерійські катери для Військово-Морських Сил. Ukrainian Military Pages. 8 квітня 2016. Процитовано 8 квітня 2016. 
 12. а б в МБАК «Аккерман» і «Бердянськ» успішно завершили державні випробування. Військові сторінки України. 19 листопада 2016. 
 13. а б З’явилось перше фото МБАК закладеного минулого року. http://mil.in.ua/. Український мілітарний портал. 2017-06-20. Процитовано 20 червня 2017. 
 14. Один из заложенных в прошлом году бронекатеров “Гюрза” cпускают на воду сегодня. http://onpress.info. 2017-06-20. Процитовано 7 липня 2017. 
 15. а б «Кузня на Рибальському» здійснила технічний спуск на воду чергового бронекатера «Гюрза-М». http://www.ukrmilitary.com. Ukrainian Military Pages. 2017-06-22. Процитовано 22 червня 2017. 
 16. Крестными матерями новых «змей» украинских ВМС станут Джамала и Руслана. http://dumskaya.net. Думская. 2017-06-22. Процитовано 22 червня 2017. (рос.)
 17. а б Командиром новейшей «Гюрзы» стал один из «выпуска верных» института ВМСУ. http://dumskaya.net. Думская. 2017-06-24. Процитовано 25 червня 2017. 
 18. а б Відбувся урочистий спуск на воду чергового бронекатеру проекту 58155. Український мілітарний портал. 29.06.2017. Процитовано 29 червня 2017. 
 19. а б Ще один новозбудований катер для Військово-Морських Сил типу «Гюрза-М» спущено на воду. Міністерство оборони України. 29 червня 2017. Процитовано 29 червня 2017. 
 20. Спущена п'ята «Гюрза-М» для ВМС, на черзі ще одна, «Кентаври», розвідник та тральщик (відео). http://www.ukrmilitary.com. Ukrainian Military Pages. 2017-06-30. Процитовано 30 червня 2017. 
 21. До Одеси прибули два малі броньовані катери спущені нещодавно на воду. Український мілітарний портал. Вересень 09, 2017. 
 22. а б На Дніпрі помічені ще 2 новозбудовані МБАКи. Український мілітарний портал. 21 вересня 2017. 
 23. До Одеси прибули п'ятий та шостий бронекатери для Військово-Морських Сил. http://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 2017-09-25. Процитовано 25 вересня 2017. 
 24. В Одессу прибыли пятая и шестая «Гюрза» для ВМС Украины. http://dumskaya.net/. Думская. 2017-09-24. Процитовано 25 вересня 2017. 
 25. Командирами новых «змей» украинских ВМС стали выпускники этого года. http://dumskaya.net/. Думская. 2017-09-26. Процитовано 26 вересня 2017. 
 26. а б в г д Сьогодні в Одесі відбудеться урочиста церемонія присвоєння найменувань катерам ВМС ЗС України. http://mil.in.ua/. Український мілітарний портал. 2017-12-05. Процитовано 5 грудня 2017. 
 27. Чотири новозбудовані бронекатери ВМС ЗС України отримали імена. http://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 2017-12-05. Процитовано 5 грудня 2017. 
 28. Перспективи Військово-Морських Сил України. Військові сторінки України. 16.09.2015. 
 29. До Одеси прибули п'ятий та шостий бронекатери для Військово-Морських Сил (фото). Військові сторінки України. 25.09.2017. 
 30. Український флот отримав нові бойові кораблі
 31. «УКРАЇНСЬКІ АРТИЛЕРІЙСЬКІ КАТЕРИ ПРОГНАЛИ РОСІЙСЬКИЙ КОРАБЕЛЬ „СМЄТЛИВИЙ“ ВІД ОСТРОВА ЗМІЇНИЙ.» ТСН, 10 вересня 2016.
 32. «Українські катери відігнали корабель ВМФ РФ від морського кордону, застосувавши тактику „вовчої зграї“ (відео)» УНІАН, 10 вересня 2016.
 33. МБАКи прийняли участь в спільних з ВДВ навчаннях. Український мілітарний портал. Липень 11, 2017. 
 34. Довелось відкрити вогонь: під Одесою спіймали судно-контрабандист. 5 канал (uk-UA). Процитовано 2018-01-05. 
 35. а б в г Бронекатера «Аккерман» и «Бердянск» вошли в состав Военно-морских сил Украины(рос.)
 36. а б в г Українським ВМС в Одесі передали нові броньовані катери
 37. Поблизу Одеси тестують бронекатер “Гюрза-М”. Народна Армія. 04 Feb 2016. 
 38. а б Закладка бронекатеров «Гюрза-М» для ВМС Украины
 39. Закладная табличка бронекатера «БК-02»
 40. а б Наши «змеи»: прибывшие на днях в Одессу бронекатера ВМС назовут в честь Вышгорода и Никополя. http://dumskaya.net. Думская. 2017.09.12. Процитовано 12 вересня 2017. (рос.)

Посилання[ред.ред. код]